Astronomové v Sezimově Ústí se dlouhá léta věnují pozorování pomocí projekce na pozorovací desku. Například Slunce promítané dalekohledem má na desce průměr kolem 25 cm a změny na něm jsou snadno patrné, a tedy zaznamenatelné. Výsledky pozorování sluneční fotosféry pak zasílají do centra SIDC v Bruselu.
Spolu s místním astronomickým kroužkem se profesionální astronomové věnují také pozorování atmosféry, aktivity Slunce a například i projektu Impakt. V něm používají urychlovač pevných projektilů k simulaci dopadů meteoritů. Dále se tu sledují atmosférické výboje, polární záře i duha.
Po městě Sezimově Ústí byla roku 2005 pojmenována i jedna do té doby bezejmenná planetka.
Důležitým krokem pro vznik hvězdárny v Sezimově Ústí bylo založení astronomického kroužku v roce 1950. Členové kroužku se pravidelně scházeli v klubovní místnosti Společenského domu, ale oživení činnosti nastalo až v roce 1961, kdy se členem kroužku stal František Pešta. Uspořádal zájezd do Astronomického ústavu v Ondřejově a na Hvězdárnu Petřín, uskutečnilo se pátrání po zbytcích meteorického deště u Strkova, navázaly se kontakty s hvězdárnami v Praze, Brně, Úpici a Veselí nad Moravou.
V roce 1963 začaly první přípravné práce a zajišťování finančních prostředků na stavbu hvězdárny. Stavba, na které se především podíleli místní obyvatelé a vojáci z táborské posádky, byla zahájena v červnu 1964. Slavnostní otevření hvězdárny bylo 6. června 1965. Jako hlavní přístroj byl zakoupen zrcadlový dalekohled Cassegrain 150/2250 od firmy Carl Zeiss.
Od zahájení provozu hvězdárny uspořádal pan Pešta stovky přednášek a besed u dalekohledu, několikrát do roka se konaly velké přednášky za účasti předních českých astronomů, např. dr.Vladimíra Gutha, dr. Jiřího Grygara, dr. Jiřího Mrázka, dr. Antonína Mrkose, Františka Kadavého, bratrů Erhartových, dr. Ladislava Křivského , Ing. Zicha aj.
V roce 1982 zahájil Zdeněk Soldát zakreslování sluneční fotosféry metodou projekce. Pro zdokonalení a získání nových poznatků se v roce 1986 Z. Soldát, V. Feik a R.Vítek zúčastnili praktika pro pozorovatele Slunce. Dalším významným datem v pozorování Slunce byl rok 1995, kdy se navázal blízký kontakt s významným pozorovatelem Slunce panem Ladislavem Schmiedem z Kunžaku, který se věnuje zakreslování sluneční fotosféry již od roku 1948. S jeho pomocí zpracovává V. Feik přehled sluneční fotosféry do tzv. synoptických mapek.
28. listopadu 1996 byla Lidová hvězdárna Sezimovo Ústí přejmenována na Hvězdárnu Františka Pešty. Toho roku bylo započato zasílání měsíčních výsledků pozorování sluneční fotosféry do centra S.I.D.C. Brusel.
V září roku 1999 bylo založeno občanské sdružení Hvězdárna Františka Pešty a byl zpracován projekt rozvoje hvězdárny na 10 let. Následující rok byly podepsány smlouvy s Městským úřadem Sezimovo Ústí a s Kovosvitem a.s. o pronájmu hvězdárny a jejího vybavení občanskému sdružení.
Po roce 2000 byla provedena částečná rekonstrukce objektu hvězdárny, bylo zajištěno nové přístrojové vybavení, zvýšena kapacita hvězdárny. Byly zhotoveny webové stránky, na které jsou postupně umisťovány výsledky pozorování, zajímavosti z akcí atd. Od roku 2000 jsou rovněž pořádány různé akce pro širokou veřejnost, pravidelná i mimořádná večerní pozorování, přednášky po školy i veřejnost, výstavy, funguje dětský astronomický kroužek.
V roce 2008 začal astronomický kroužek fungovat pro mládež od 14 let a od téhož roku získává Hvězdárna pro svoji činnost grantové příspěvky od Jihočeského kraje.
Noví členové kroužku v následujících letech dosahují vynikajících výsledků v soutěžích po celém světě.
(Zdroj: oficiální stránky)
Přístrojové vybavení:
- reflektor Cassegrainova typu 300/4070
- reflektor Cassegrainova typu 150/2250
- refraktor 100/1500 (pro sluneční fotosféru)
- refraktor 80/1350 refraktor 80/1000 (úprava pro fotografování)
- refraktor 120/400
- reflektor 114/500
- binar 100x25
Otvírací dny | Čas | |
Duben - Říjen | So | 15:00 - 22:00 |
Pá | Po setmění | |
Ostatní dny a měsíce po telefonické domluvě |
* Vstupné je dobrovolné.
-
Královská obora, 170 21, Praha 7
-
Kraví hora, 616 00, Brno-Veveří
-
Pod hvězdárnou, 182 00, Praha 8
-
Vsetínská, 757 01, Valašské Meziříčí