Slovanka je 820 m vysoký zalesněný vrch v Maxovském hřebeni Jizerských hor nad Hraběticemi nedaleko lyžařského střediska Severák. Jeho jižní polovina náleží katastrálnímu území Horní Maxov (část města Lučany nad Nisou), severní polovina pak k. ú. Karlov u Josefova Dolu (část obce Josefův Důl); rozhraní probíhá přes vrchol. Kopec se dříve jmenoval Seibtův vrch (německy Seibthübel) podle svého majitele, jméno Slovanka nese po podnikové chatě, která na jeho vrcholu stávala. Od roku 1887 stojí na vrcholu hory nejstarší železná rozhledna v Čechách o celkové výšce 14 m.
Roku 1887 se jablonecká, janovská a hornokamenická sekce Horského spolku dohodly na výstavbě rozhledny na Seibtově vrchu. Protože stavební parcelu jim majitel vrchu, pan Seibt, poskytl bezplatně, zbývalo jen vybrat vhodný projekt. Zvítězil návrh zakoupit od vídeňské firmy Waagner jedenáctimetrovou litinovou konstrukci, která byla vystavena na výstavě pořádané ve Vídni.
Jediný zedník postavil během několika dní 3 m vysokou podezdívku, na které další tři dělníci sestavili dovezenou 11 m vysokou a 5,5 t těžkou konstrukci rozhledny během pouhých 17 dní.Jednotlivé kovové díly byly dovezeny až z Vídně. Vlastní stavbu provedli tři dělníci za 17 dní. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 14. srpna 1887 a zúčastnilo se ho na 5000 návštěvníků, od kterých bylo na dobrovolném vstupném vybráno víc, než činila cena celé stavby včetně dopravy.
Roku 1895 vyhořela původní turistická chata, nová Chata „Slovanka“ pochází z roku 1928. Až do druhé světové války byla rozhledna udržovaná, poté však byl vstup jen na vlastní nebezpečí.
Kolem rozhledny postupem času vystupovaly do stále větší výše okolní smrky a snižovaly možnost výhledu, který je dnes již opět téměř kruhový. Hlavním problémem pro Slovanku v dalších letech byl velký nedostatek financí na její údržbu a tak chátrala a chátrala. A roku 1997 se stala nepřístupnou. Záchranu pro ní znamenalo vyhlášení technickou památkou roku 1999 a založení občanského sdružení na její záchranu 9. 7. 1999.
9.7.1999 však bylo v Lučanech n. Nisou založeno“Občanské združení na záchranu Slovanky“, které založili: Ladislav Pivrnec (starosta obce Lučany) - jednatel, Jana Pauly, Jaroslava Slabá, Jan a Jiří Janatka, Petr Kurtin, Jan Nouza, Bohuslav Ottomanský, Jan Vecko, Jan Vítovec. Odborný odhad nákladů na provedení kompletní rekonstrukce zní na 350 tisíc. Kč. Na opravu částečně přispěje stát, hlavní část prostředků však půjde z příspěvků a darů institucí a jednotlivců.
To vše se zdařilo a 5.7.2000 došlo ke slavnostnímu otevření zrekonstruované Slovanky. Její rekonstrukce přišla na 550 000 Kč.
Nyní je rozhledna volně přístupná a je otevřena denně. Při návštěvě si již nevšimnete cedulek na každém schodu konstrukce, každý díl této stavby měl - má svého sponzora (štítky již bohužel nenajdete, neb je nějaký nenechavec z větší části odcizil). (Zdroj: oficiální stránky)
Rozhledna je volně přístupná.
-
Lednice, 691 44, Lednice
-
Petřín, 118 00, Praha 1
-
Pražský Hrad, III. nádvoří, 110 00, Praha 1
-
691 42, Valtice