Palác Akropolis
Kubelíkova, 130 00, Praha 3
Telefon:
+420 296 330 911
E-mail:
info@palacakropolis.cz
Web:
http://www.palacakropolis.cz/
Palác Akropolis funguje především jako hudební klub. Jeho interiér se skládá z celkem dvou pódií. První, veliký sál nabízí kapacitu přes 500 stojících lidí. Druhý, menší sál potom kolem 200 míst. Program se zaměřuje od ryze rockové hudby přes alternativu až k elektronickému či tanečnímu žánru. Akropolis je širokospektrálním uměleckým prostorem. Nehraje se zde jen hudba, dramaturgie dává prostor i divadlu, výtvarnému umění či filmu. Ve foyer jsou k vidění i výstavy fotografií nebo maleb, představují se zde zahraniční i tuzemští interpreti mnoha žánrů hudební i divadelní scény.
Ročně se v Akropolis vystřídá neuvěřitelných 950 akcí. V jeho prostorách vypustil svou energii do diváků například kytarista Nicka Cavea nebo nu jazzoví Alvik, Soil, Support Lesbiens atd.
Divadelní sál pochází z konce 20. let 20. století a prošel stavebními úpravami, aby odpovídal současným technickým požadavkům a nevytratil se jeho duch. Malá scéna slouží jako chillout a je určená pro pokoncertovou náladu. Od neděle do středy tu hraje mixovaná reprodukovaná hudba, koncem týdne přichází živí Djs.
Místní divadelní kavárna s originálním interiérem je otevřená i mimo provoz divadla. Nabízí pestrý sortiment nealko i alkoholických nápojů a koktejlů, ke kterým hraje výborná hudba. Ke koupi jsou tu CD a trička, v létě je k dispozici posezení na zahrádce.
V pravé části vstupní haly u šatny najdete infocentrum. Je možné tu posedět a občerstvit se nebo si zasurfovat u terminálů internetové kavárny. Vedle toho nabízí infocentrum prodej hudebních nosičů interpretů vystupujících v Akropoli, které jinak není možné v ČR koupit. V infocentru, kavárně a restauraci Paláce Akropolis je zavedený bezdrátový WiFi internet zdarma.
Pravidelně vychází Magazín Paláce Akropolis MaPa. Každé číslo zpracovává obecné kulturní téma z pohledu tvůrců i teoretiků. To doplňují recenze, rozhovory a profily umělců, kteří tu vystoupili nebo vystupovat budou.
Samotná historie Paláce Akropolis se začala psát již ve druhé polovině 20. let minulého století. V té době vznikl obytný rohový dům v Kubelíkově ulici. Jeho součástí byl vyjma nadstandardních bytových jednotek i společenský sál v jeho útrobách. Právě pozice domu na samé hraně Vinohradského hřebenu, který je po své délce půlen Vinohradskou třídou, umožňuje to, že společenský sál není svým půdorysem umístěn hluboko pod úrovní terénu.
V dobách komunistického diktátu se Akropolis na dlouhá léta kulturnímu programu uzavřel. Před rokem 1989 byl Akropolis jídelnou, skladištěm a sloužil všemu možnému, jen ne své původní funkci. S obrodou kulturního života se v jeho prostorách začalo opět až po roce 1989. Tehdy byl palác obnoven jako scéna Pražské pětky, pěti nekonvenčních divadel, z nichž nejznámější je dnes asi divadlo Sklep. Proběhla tu rekonstrukce exteriéru i interiéru, který měl připomínat 20. léta. Projekt dostal na starost výtvarník František Skála a získal za něj dokonce zvláštní cenu v soutěži Interiér roku 1996.
Posléze však Sklepáci z Akropole odchází. Na jejich místo přicházejí novodobí političtí podnikatelé. Mezi nimi lze především zmínit zastupitele ODS za Prahu 3, bývalého vysokého činovníka žižkovského OPBH a porevolučního bojovníka za pravicové ideje Pavla Hurdu. Tomu se podařilo zbavit Palác Akropolis dluhů ve výši stovky milionů korun tím, že přes prostředníka, kterým byla sama Praha 3, odkoupil celý dluh za zlomek jeho ceny jako pohledávku vůči sobě samému, povedlo se mu tak zachránit palác před exekutory. V dnešní době se Akropolis profiluje především jako koncertní sál a experimentální multižánrový prostor.
-
28. října, 702 00, Ostrava
-
Kubelíkova, 130 00, Praha 3
-
Točník u Klatov
-
Dukelských hrdinů, 170 00, Praha 7