Divadlo se dlouhodobě řadí k nejlepším scénám svého druhu. Navíc je jeho historie propojena se známým Studiem Ypsilon. Právě Ypsilonka zde na konci 60. a v 70. letech tvořila své hry. Prakticky se zde dělila o stejné jeviště s tehdejším Naivním divadlem. Oba divadelní světy se navzájem ovlivnily. Výtvarnou stránku Naivního divadla do značné míry v té době vytvořil právě režisér z Ypsilonky.
Naivní divadlo získalo svůj současný název až v roce 1968. Před tím se nazývalo Krajská loutková scéna či Ústřední loutková scéna. Jeho vznik se datuje do konce 40. let minulého století. Vzniká tedy ve stejném období jako většina jiných významných českých loutkových scén. Prakticky od 60. let se řadí ke špičkám ve svém oboru. V letech sedmdesátých je jeho výtvarná i režijní stránka ovlivněna režisérem Janem Schmidem, spojeným především s Divadlem Ypsilon.
Devadesátá léta minulého století se pro Naivní divadlo nesou ve znamení úspěchů. Ty dosahují hry Ivany Peřinové. O pár let později v divadle režíruje hry Radomír Dočekal, uveďme např. pokračování Erbenovy Kytice a Shakespearova Bouře. A přichází asi největší novodobý úspěch Naivního divadla. Hra Ivany Peřinové Krásný nadhasič, aneb požár Národního divadla je nominována na cenu Alfréda Radoka. Tato hra je dokonce uvedena na jevišti staré budovy Národního divadla v Praze. O několik let později jí následuje v režii stejného uměleckého týmu i hra Labutí jezírko na motivy hry P. I. Čajkovského.
Nejúspěšnější hry Naivního divadla byly uvedeny na prknech Národního divadla v Praze. Některé byly dokonce nominovány na v České republice nejprestižnější divadelní cenu Alfréda Radoka. Divadlo od roku 1949 hostovalo v mnoha evropských zemích a jeho hry mohli shlédnout diváci i v tak exotických zemích jako je Čína nebo Mongolsko.
Repertoár Naivního divadla
- Adam a Eva
- Alibaba a čtyřicet loupežníků
- Až opadá listí z dubu
- Babu a papoušek
- Bezhlavý rytíř
- Biblické příběhy
- Budulínek
- Hrnečku, vař!
- Jak chodil Kuba za Markytou
- Janek a kouzelná fazole
- Kolíbá se velryba
- Labutí jezírko
- Loutky hledají talent
- Neklan.cz aneb Ze Starých pověstí českých
- O beránkovi, který spadl z nebe
- Pandemonium
- Pečení holubi aneb Přísloví
- Písmenková polívka
- Pohádka o Raškovi
- Proletět duhou
- Souhvězdí aneb Řecké báje mimo výseč
- Ten, který vyšel z domu
- Tři přadleny
- Vánoce s Kulišákem
- Velbloud, ryba, slepice aneb Námořnická historie
Umělecký soubor Naivního divadla
Ředitel
- Stanislav Doubrava
Dramaturg
- Vít Peřina
Herci
- Adam Kubišta
- Barbora Kubátová
- Diana Čičmanová
- Filip Homola
- Helena Fantlová
- Marek Sýkora
- Markéta Sýkorová
- Michaela Homolová
- Miroslava Bělohlávková
- Tomáš Bělohlávek
- Tomáš Holý
- Veronika Košvancová-Khomová
- Zdeněk Peřina
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové