Vedle pivovaru si můžete prohlédnout i Pivovarské muzeum v zachovalém právovárečném domě z 15. století stojícím v centru Plzně. V muzeu se seznámíte s historií i současností vaření piva v Plzni. Už samotná budova, ve které se expozice nachází, navozuje atmosféru středověku a skvěle tak dotváří celkový dojem z prohlídky.
Klasická, ale i speciální piva Plzeňského Prazdroje sbírají každoročně celou řadu ocenění v různých soutěžích.
Pod pojmem Plzeňský Prazdroj se skrývají značky klasického piva Pilsner Urquell, Gambrinus, Velkopopovický Kozel, Radegast, Primus a Klasik. Do sortimentu patří i jedno z nejoblíbenějších nealkoholických piv – Birell, speciály Master a Fénix a také ochucený perlivý nápoj Frisco. V základní nabídce pivovaru najdete tyto druhy piv:
- Pilsner Urquell
- Gambrinus originál 10°
- Gambrinus 11° Excelent
- Gambrinus Premium
- Gambrinus se sníženým obsahem cukru
- Gambrinus Limetka & Bezinka
- Gambrinus Řízný citron
- Velkopopovický Kozel Světlý
- Velkopopovický Kozel 11° Medium
- Velkopopovický Kozel Premium
- Velkopopovický Kozel Černý
- Radegast Original
- Radegast Premium
- Birell Světlý
- Birell Polotmavý
- Birell Citrón & Granátové jablko
- Birell Limetka & Malina
- Master Polotmavý 13°
- Master Tmavý 18°
- Fénix
- Frisco Jablko & Citron
- Frisco Brusinka
- Frisco Černý rybíz
- Frisco Dry
- Primus
- Klasik
První várku nového druhu piva uvařil 5. října 1842 sládek Josef Groll v tehdejším Měšťanském pivovaru v Plzni. Tento spodně kvašený ležák dobyl postupně celý svět a je podle něj pojmenován celý jeden druh piva – Pils, který je v současnosti nejprodávanějším typem piva na světě. Už v následujícím roce se pilo plzeňské pivo i v Praze, dovézt ho tam nechal Jakub Pinkas, který se vzápětí stal hostinským a zřídil výčep ve svém domě na Jungmannově náměstí. Restaurace U Pinkasů je tedy první plzeňskou pivnicí a v centru Prahy ji najdete dodnes. V roce 1856 bylo plzeňské pivo poprvé vyvezeno i do Vídně.
Rok 1873 byl zlomovým, protože se v něm poprvé exportovalo plzeňské pivo do USA. Pravidelný export byl zahájen o rok později a v následujících letech se začalo vyvážet i do Latinské Ameriky, Afriky a na Blízký východ.
V roce 1874 a poté i v roce 1885 navštívil plzeňský Měšťanský pivovar císař František Josef I. a při každé své návštěvě připil na místní pivo z poháru z briliantového skla.
Od roku 1887 se zdejší originální ležák začal stáčet i do lahví a v roce 1899 byla postavena první stáčírna, která zde fungovala 70 let. Současná stáčírna je v provozu od roku 2006 a patří k nejmodernějším na světě. Za hodinu se v ní stočí až 60 tisíc lahví. Její vybudování stálo Plzeňský Prazdroj 1 miliardu korun.
Při příležitosti 50. výročí založení pivovaru byla postavena Jubilejní brána, která se stala symbolem pivovaru a vidět ji můžete i v jeho logu v červené pečeti. V roce 2000 v ní byly objeveny více než stoleté dobové materiály, zároveň do ní byly zazděny novodobé dokumenty pro další generace.
Původně se pivo vozilo koňskými povozy, plzeňský pivovar si už od roku 1876 pronajímal první železniční vagony od státních drah. V 90. letech 19. století je pak začal odkupovat a v roce 1914 už vlastnil 388 vagonů, a dokonce i nákladní a osobní auto. V roce 1899 předvedl pivovar na světové výstavě v Paříži svůj chladírenský vagon. A od roku 1900 jezdí pravidelně každé ráno pivní vlak z Plzně do Vídně. Obdobná souprava vyráží i do německých Brém, kde se pivo překládá na lodě a putuje do Ameriky.
Před první světovou válkou dosáhl pivovar výstavu 1 milion hektolitrů a stal se největším v Evropě, pivo dovážel do 34 zemí celého světa. Během války se výroba nijak nerozvíjela. Druhá světová válka pak přinesla dokonce i přerušení činnosti pivovaru. Ke konci války byly bombardováním poškozeny sklepy, varny, spilky, dílny, lahvovna a obytné domy Měšťanského pivovaru.
Přes všechny nástrahy dějin se z Plzeňského Prazdroje stal pivovar, který se dá nepochybně považovat za nejúspěšnější u nás. Velmi úspěšné jsou i jednotlivé značky, které pod něj spadají – Gambrinus, Velkopopovický Kozel a Radegast.
-
U Prazdroje, 301 00, Plzeň
-
Podjavorinské, 149 00, Praha 4
-
nám. U Pivovaru, 679 21, Černá Hora
-
Svijany, 463 46, Svijany