Engelsberk vznikl na kopci nad Horní Lhotou nedaleko moravských Luhačovic v druhé polovině 13. století. Kolem roku 1261 již stál podle historiků dokončen. Jeho zakladatelem byl údajně biskupský leník Helembert de Turri, který dostal lénem k užívání oblast Slavičínska.
Koncem 13. století hrad vlastnil pán Siegfried. O století později se stal útočištěm loupeživých rytířů, kteří byli trnem v oku nejen vizovickému klášteru. V druhé polovině 14. století hrad změnil své jméno na „Engelswald“ a zanedlouho poté se vžil nový český název „Sehradice“.
Na přelomu 14. a 15. století byli jeho novými pány Cimburkové. O padesát let později se na hradě opět usadili loupeživí rytíři. Aby se hrad nestával jejich baštou pravidelně, koupili jej pánové z Landštejna a připojili jej k světlovskému panství. Od první poloviny 16. století je však opět uváděn jako pustý. V dnešní době je jako zřícenina chráněn jako kulturní památka České republiky.
Opevnění hradu a dispozice
Opevnění hradu sestávalo z několika předhradí, umístěných na jediné podélné ose skalní ostrožny. Mezi jednotlivými jádry hradu vedla lávka, která prostupovala i skrz opevněné zdi a valy. V případě nebezpečí byla nejspíše stržena, zapálena či jinak zničena a dobyvatelé pak museli obsadit tři zcela oddělené prostory hradu, jeden po druhém. Ojedinělým prvkem pevnosti je soustava pěti navršených valů, které jsou odděleny hlubokými příkopy.
Zřícenina je volně přístupná. Zachovány zbytky zdí.
-
Dneboch, 295 01, Mnichovo Hradiště
-
V Pevnosti, 128 00, Praha 2
-
Bohy, 331 41, Bohy
-
Hradní, 680 01, Boskovice