Dům kultury města Ostravy

28. října, 702 00, Ostrava, Tel.: +420 597 489 111, info@dkv.cz
Ostrava/Společnost - Ostrava



Termíny představení

Dům kultury města Ostravy

dum-kultury-mesta-ostravy-6.jpg
DK města Ostravy má výhodnou polohu v centru města, je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou a nedaleko je k dispozici velké parkoviště. Kromě divadelního sálu pro 576 diváků disponuje Dům kultury největším společenským sálem v Ostravě až pro 1 000 hostů, přísálím, reprezentačním salónkem, kinem, výstavní síní, klubovnami a učebnami.
Mapa - Dům kultury města Ostravy

28. října, 702 00, Ostrava

Telefon: +420 597 489 111
E-mail: info@dkv.cz
Web: http://www.dkmoas.cz


Budova Domu kultury města Ostravy vznikala v letech 1956 až 1961 podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera. Dům byl od počátku určen k polyfunkčnímu kulturnímu vyžití. V jeho zdech se nachází společenský sál pro 1200 osob, divadelní sál pro 600 osob a kino pro 400 osob. Hostujícím divadelním souborům z celé republiky nabízí scénická světla, zpětnou i přední HDD projekci na plátno 6 × 3 metry a ozvučení 5 + 1.

Ze souborů, které tu uvedly svá představení, jmenujme namátkou divadelní agenturu Harlekýn a Divadlo Palace Theatre z Prahy nebo Slovácké divadlo z Uherského Hradiště.

Pravidelně sem zajíždí také třeba Divadla Na Jezerce, Bez zábradlí a mnohá další.

Od roku 2003 budovu spravuje statutární město Ostrava.

Dům kultury města Ostravy byl společně s kašnami a parkově upraveným okolím v říjnu 2004 na návrh ostravského pracoviště Národního památkového ústavu prohlášen Ministerstvem kultury ČR za nemovitou kulturní památku.

 

Neoklasicistní budova byla slavnostně otevřena v neděli 16. dubna 1961 a poměrně záhy se stala centrem ostravské kultury. Svým architektonickým ztvárněním stavba výrazně vybočuje z ostravského koloritu. Střídmost se zde prolíná s tradicí a důrazem na tektoniku stavby.

Průčelí budovy kulturního domu zdobí šest alegorických soch – Hudba, Sochařství, Sport, Práce s dětmi, Zlepšovatelství a Chemie. Celek byl vytvořen podle ideje Člověk v práci a oddechu. Autory objektů jsou sochaři Vlastimil Večeřa a Jiří Myszak. V okolí kulturního domu měla být vystavena díla znázorňující současnost. Realizovány však byly jen dvě kašny a sousoší, v nichž se prolíná realismus s prvky moderního umění. Bronzová sousoší, která jsou umístěna v centru každé kašny, vytvořil sochař Stanislav Hanzík. Obě kašny svou symetrickou strukturou obloženou deskami z šedé žuly přímo navazují na architekturu Domu kultury.

V minulosti zde sídlilo např. Divadlo Petra Bezruče nebo Kino náročného diváka. V současné době zde sídlí Janáčkova filharmonie Ostrava a uskutečňují se tu nejrůznější hudební festivaly jako např. Janáčkův Máj, Ostravské dny nové hudby nebo Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů a řada plesů, výstav, koncertů a filmových i divadelních představení. Během padesátileté historie Domu kultury města Ostravy se na jeho pódiích vystřídal nespočet známých tváří (Waldemar Matuška, Karel Gott, Hana Zagorová, Naďa Urbánková, Eva Pilarová, Miro Žbirka, Lenka Filipová, Olympic, Buty, Hana Hegerová a další).

I přes svůj vznik v období socialistického realismu patří Dům kultury města Ostravy svou architekturou a uměleckými díly umístěnými v interiéru i na exteriéru budovy k významným stavbám, které svou kvalitou a poctivostí ztvárnění patří k výjimečným architektonickým památkám Ostravy.




Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz