Vokoňovi
Chopin v porcelánu
Žena a megera
Jak jsem se učila řídit
Divadelní klub Troníček
Vladislavova, 110 00, Praha 1
Telefon:
+420 776 379 836
E-mail:
info@komornicinohra.cz
Web:
www.komornicinohra.cz
Nyní v divadle působí divadelní soubor Komorní činohra a soubor Dívadlo zaměřující se především na tvorbu pro děti.
František Troníček jako stavitel, projektant či architekt pracoval mimo jiné s architekty Oskarem Novotným, Janem Kotěrou, Janem Kalousem, Antonínem Turkem, Osvaldem Polívkou, Josefem Gočárem či Pavlem Janákem ale i s umělci takových jmen jako byli například Josef Štursa, Otto Gutfreund nebo František Kysela.
Mezi nejvýznamnější stavby, na kterých se architekt Troníček podílel, patří rondokubistická Legiobanka (1921-1923), kubistické Učitelské domy na pražském Josefově (1921), areál někdejšího Pomologického ústavu v Praze-Ruzyni (do r. 1934), novorenesanční vinohradský Národní dům na dnešním náměstí Míru (1894), Palác u Nováků a Palác pojišťovny EGAP ve Vodičkově ulici (1927-1929), budova pražského Mozartea v Jungmanově ulici (1913) ale třeba i kancelářská budova a dílny pro firmu Páv v Holešovicích (1930) – dnes v těchto prostorách sídlí galerie DOX
Není bez zajímavosti, že nejméně další čtyři Troníčkovy stavby byly nebo jsou spojeny s uměleckou činnosti a divadlem. Vinohradský Národní dům byl sídlem Měšťanské besedy, pěveckého spolku Hlahol, Matice školské, Vinohradského Sokola a dalších spolků. V paláci U Nováků působilo například Osvobozené divadlo, divadlo Járy Kohouta, Divadlo satiry a dodnes je zde známé divadlo ABC a konečně divadlo D 34 avantgardního režiséra E.F.Buriana sídlilo postupně v Legiobance a v Mozarteu,(které bylo posléze přestaveno na důležité nahrávací studio).
I to je jeden z důvodů proč zde byl 13.10.0 2013 otevřen, zásluhou vnučky a dnešní majitelky domu Rudolfy Šafusové, otevřen Divadelní klub Troníček. Ona sama k tomu dodává:
“Tento dům byl postaven mým dědečkem, stavitelem Františkem Troníčkem, na sklonku éry první republiky, v r. 1938. Nebytové prostory sloužily dříve jako obchody a po znárodnění zde sídlila nechvalně známá celopražská noční zubní pohotovost.
Po roce. 1989 a úspěšné a zdlouhavé restituci, zde byl opět zřízen obchod. Dům nebyl po čtyřiceti letech péče komunistů v nejlepším stavu a tak došlo v roce 2011 k celkové rekonstrukci. Když jsme uvažovali o využití přízemních a sklepních nebytových prostor, rozhodla jsem se pro netradiční cestu.
Od ro jako soubor měli neustálý problém kde naše představení realizovat. A tak ve spolupráci se všemi členy souboru bylo rozhodnuto. DIVADLO! Místo kde bychom my i naši přátelé mohli nejen zkoušet, ale hlavně hrát.
A nakonec, proč název TRONÍČEK. Vysvětlení je jednoduché. K poctě mého dědečka (kterého jsem mimochodem již neměla čest zažít) a potažmo i tatínka Ing. Jiřího Troníčka, kteří oba byli neuvěřitelné laskaví a pracovití lidé a jimž se, v rámci komunistického zřízení, nikdy nedostalo úcty a ocenění.
Také pak proto, že mince troníček bylo velmi malé platidlo – penízek, podle kterého se i říkalo „ otočit se na troníčku“. I tento divadelní klub je poměrně malý prostor, ale doufám, že v něm vzniknou velké věci.”
- Anna Fixová
- Kateřina Fixová
- Kristýna Hlaváčková
- Ivana Korolová
- Ivana Machalová
- Máša Málková
- Miroslava Pleštilová
- Diana Šoltýsová
- Monika Zoubková
- Daniel Bambas
- Štěpán Benoni
- Zdeněk Dolanský
- Vasil Fridrich
- Lukáš Král
- Aleš Procházka
- Matouš Ruml
- Mika Myllyaho: Harmonie
- Mika Myllyaho: Chaos
- Dušan Vicen: Chopin v porcelánu
- Paula Vogel: Jak jsem se učila řídit
- Miro Gavran: Noc bohů / Pacient doktora Freuda
- David Mamet: November
- Mika Myllyaho: Panika
- Enda Walsh: Penelopa
- Marina Carr: Žena a megera
- Sestry B.
- Smolíček
- Tajemství poslední pralinky
- Tučňáci na arše
- Máj
- Literární večer
- O prasátku a myšce
- Pochodem Ťap
- Vokoňovi
- Africká pohádka
- Dětský den
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové