Kinského zahrada
Petřínské sady, 150 00, Praha 5
Telefon:
Nevyplněno
E-mail:
Nevyplněno
Web:
Nevyplněno
V dobách středověku se zde nacházely zahrady a vinice; později tu vznikaly i dvory a usedlosti. Jednotlivé řády, jako například řád Kartouzských tu měl také svojí vinici.
Roku 1798 Růžena Kinská všechny tyto pozemky vykoupila, v letech 1827 až 1831 zde nechal kníže Rudolf Kinský vybudovat anglický park, který se změnil v současné sady. Kromě toho ale vznikl i Letohrádek Kinských a dvě jezírka. Pro ty byla vyražena i 380 m dlouhá vodovodní štola, vznikl důmyslný napájecí systém.
Dále bylo vybudováno zhruba deset skleníků pro teplomilné rostliny rozličných druhů.
Od roku 1901 patří celý areál městu; nejprve jej vlastnilo město Smíchov, později po jeho začlenění pod metropoli pak Praha; zahrada byla zpřístupněna veřejnosti a roku 1908 renovována. V roce 1927 sem byl přenesen i dřevěný kostelík svatého Michala z Podkarpatské rusi.
V první dekádě 21. století prochází zahrada postupně další renovací.
- Karpatský chrám sv. archanděla Michaela
- Letohrádek Kinských
- Pomník Hany Kvapilové od Jana Štursy z roku 1913 umístěn zde v roce 1914, pod ním je pietně uložena urna s hereččiným popelem.
- Dřevěná moravská zvonice z Dolních Bojanovic
- Barokní socha Herkula z konce 17. století byla do dolního jezírka přenesena z malostranské Kampy v roce 1939.
- Boží muka - vícenásobné sloupové sluneční hodiny z roku 1686. Původně stála v Praze na Smíchově v prostoru okraje smíchovského nádraží a Nádražní ulice. Do Kinského zahrady byla muka přenesena na začátku dvacátého století. Na hranolovité obdélné patce je osazen vysoký dřík zakončený čtyřbokou hlavicí s křížem. Hlavice je zdobena reliéfní figurální výzdobou a nápisy. Každý z reliéfu jednak představuje svaté a Krista, zároveň sloužil jako sluneční hodiny. Zachovány a obnoveny jsou jen tři ukazatele slunečních hodin. U reliéfu Krista na kříži je jím kopí v Kristově hrudi, u sv. Rocha poutnická hůl u sv. Šebestiána šíp v hrudi. U sv. Rozálie se ukazatel času nedochoval, pravděpodobně jím byl stvol lilie. Jelikož jsou svatí Rozálie, Roch a Šebestián patroni proti nakažlivým nemocem, především moru, jedná se tedy o tzv. morový sloup vytvořený na zakázku Jiřího Jana Raismana, tehdy staroměstského radního.
- Bronzová socha lachtana od Jana Laudy umístěná do horního jezírka roku 1953.
-
Pražský Hrad, 110 00, Praha 1
-
Pražský Hrad, 110 00, Praha 1
-
Vrch sv. Kříže, 130 00, Praha 3
-
nám. F. X. Richtra, 769 01, Holešov