Divadlo Spejbla a Hurvínka
![spejbl.jpg](/runtime/cache/files/profileDetail/spejbl.jpg)
Dejvická, 160 00, Praha 6
Telefon:
+420 224 316 784
E-mail:
pokladna@spejbl-hurvinek.cz
Web:
www.spejbl-hurvinek.cz/
Hlavními protagonisty všech inscenací jsou pan Spejbl, jeho syn Hurvínek a jejich generačně odlišný pohled na svět. Autoři her je nechávají účinkovat v realitě každodenních trampot i pohádkových příběhů nebo je v komponovaných vizuálních pořadech nechávají komentovat dění na jevišti.
Jejich protějškem je ženská dvojice Hurvínkovy nejlepší kamarádky Máničky s její bábinkou Kateřinou Hovorkovou. Čtveřici ještě doplňuje nejstarší pes na planetě Žeryk, narozený roku 1930, který pravý stav věcí často odhaluje dříve než jeho příliš složitě uvažující páníčci. Ženské role interpretuje Helena Štáchová, hlas Hurvínkovi se Spejblem dnes propůjčuje Martin Klásek.
Většina programu divadla je určená pro děti několika věkových kategorií, nejmladším divákům bývá okolo čtyř let. Pro dospělé hrají méně často, ale i ti si zde přijdou na své díky večerním převážně satirickým představením. Třeba hra Dějiny kontra Spejbl vznikla původně už v roce 1932 a byla znovu uvedena Milošem Kirschnerem v pookupačním roce 1970. Po několika reprízách tehdy neušla bdícím cenzorům a byla zakázána. Možná proto, že se v ní Spejbl snaží skeptického synka přesvědčit o vyšším smyslu dějin, což se mu dost dobře nemůže podařit, jelikož dějiny se proti lidstvu i Spejblovi zákeřně spikly.
Divadlo každý rok také otevírá loutkářské kurzy, ve kterých si děti vyberou postavu podle literární předlohy a dotvoří ji. Profesionální loutkoherci je pak učí rozhýbávat postavu v prostoru a vyjadřovat pohybem a prací s textem jejich charakteristiku.
Divadlo založil a loutkám hlas propůjčil prof. Josef Skupa roku 1930 v Plzni, ale Spejbl (*1920) a Hurvínek (*1926) už byli známí z oblíbených kabaretních pořadů. Spejbla vyrobil plzeňský řezbář Karel Nosek, Hurvínka jeho synovec Gustav, tehdy modelář Škodových závodů. Ten také podle výtvarného návrhu Jiřího Trnky vyrobil Máničku a vyřezal i psa Žeryka, kterému propůjčoval také hlas. Obě postavy se spolu poprvé představily 19. dubna 1930 v Hurvínkově jarní revue. Bábinku Kateřinu Hovorkovou vyrobil podle návrhu Zdeňka Juřeny v roce 1971 pro role Heleny Štáchové Zdeněk Moravec.
Až do zákazu činnosti a zatčení Josefa Skupy gestapem roku 1943 mělo zájezdové divadlo domovskou scénu v Plzni. Mezi 13. a 15. únorem 1945 po náletu spojenců se Skupovi povedlo utéct z hořícího vězení v Drážďanech. Již v říjnu stejného roku se mu povedlo divadlo obnovit, tentokrát ale v Hasičském domě v Římské ulici na Praze 2. S manželkou ale kvůli tomu museli splnit jednu podmínku – vstoupit do KSČ. Na této adrese působilo Divadlo Spejbla a Hurvínka až do roku 1992, kdy se objekt vrátil původním majitelům Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičské vzájemné pojišťovně.
Po Skupově smrti roku 1957 se na jeho přání hlavních rolí ujal jeho žák Miloš Kirchner a stal se i ředitelem divadla. Rozšířil tradici zájezdů do zahraničí a zavedl pravidlo, že divadlo hraje vždy jazykem země, ve které hraje. Role se vždy naučil v příslušném jazyce a hry tak zpřístupnil širokému publiku v desítkách zemí na světě. Po jeho smrti roku 1996 role dvojice Spejbl – Hurvínek převzal Kirchnerův žák Martin Klásek, který se postavy učil už od roku 1974 při občasných alternacích a pravidelně od roku 1982. Pokračoval nadále i jako autor a režisér nových her.
Současná ředitelka, kmenová autorka a režisérka divadla Helena Štáchová je v pořadí také již třetí interpretkou ženských rolí. Jako první je hrávala Anne Kreuzmannová, po ní se jich ujala Božena Weleková. Výjimkou je postava bábinky Kateřiny Hovorkové, kterou Kirchner vytvořil pro role Heleny Štáchové v roce 1971. Psa Žeryka vrčel, štěkal i vyl nejprve jeho autor Gustav Nosek, po roce 1938 pak František Flajšhanz, poté Miroslav Černý a nakonec Miroslav Polák, který ale náhle zemřel 13. června 2013. Divadlo zatím nevybralo nebo nezveřejnilo jméno Žerykova nového pána.
Dnes sídlí divadlo se zkušebnami, muzeem loutek a technickým zázemím na Dejvické ulici, spojnici stanic metra Dejvická a Hradčanská.
Umělecký soubor Divadla Spejbla a Hurvínka:
Helena Štáchová
ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka
Martin Klásek
umělecký šéf souboru Divadla S+H
Denisa Kirscherová
dramaturgyně, autorka a spoluautorka her
Květoslava Plachetková
loutkoherečka
Michaela Stejskalová
loutkoherečka
Alena Macháčková
loutkoherečka
Marie Šimsová
loutkoherečka
Zita Morávková
loutkoherečka, zpěv
Richard Maška
výtvarník, loutkoherec
René Hájek
loutkoherec
Josef Ešpandr
loutkoherec
Ondřej Lážnovský
loutkoherec, režisér
Miloš Kirschner
scénograf, výtvarník, režisér
Matěj Kopecký
loutkoherec
Tomáš Slepánek
loutkoherec
Michal Barták
loutkoherec
Repertoár Divadla Spejbla a Hurvínka pro děti:
- Jak s Máničkou šili všichni čerti, Miki Kirschner
- Štědrý den u Spejblů, Ondřej Lážnovský, Denisa Kirschnerová
- Hurvínkova nebesíčka, Denisa Kirschnerová
- Hurvínek mezi osly, Miki Kirschner
- Hurvínkovo dobrodružství, Martin Klásek
- Jak pan Spejbl prášil, Helena Štáchová, Miki Kirschner
- Hurvínkův Mikuláš, Helena Štáchová
- Hurvínkova cesta do Tramtárie, Martin Klásek, Denisa Kirschnerová
- Hurvínkův popletený víkend, Helena Štáchová
- Hurvínek a zrcadlo, Martin Klásek
- Pohádky pro Hurvínka, Pavel Grym
Repertoár Divadla Spejbla a Hurvínka pro dospělé
- Dějiny kontra Spejbl, Augustin Kneifel, Helena Štáchová
- Spejblovo hudební zmatiné, Helena Štáchová, Martin Klásek
- To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem, Helena Štáchová & kol.
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové