Jaromír Nohavica

Datum narození: 7.6.1953 / Místo narození: Ostrava, Československo (dnešní Česká republika)

Nikoho nepřekvapí, že na Nohavicu se dnes stojí fronty. Například v Plzni v předjaří roku 2013 čekali lidé na 1300 lístků ráno od 5 hodin a vyprodaly se přesně za 2 hodiny a 13 minut po otevření pokladny. Rýmy a frázování z písničkáře padají jakoby automaticky a ve správném pořadí. Obsahují epická vyprávění, jemný humor, slovní hříčky a parodii, jindy Nohavica vsadí na milostnou lyriku, baladu a často se nechá inspirovat lidovou hudbou. V dnešní době koncertuje nejčastěji s doprovodnou kapelou Kapela a rád si zahraje s folkrockovým Čechomorem. Oblíbený je i v Polsku a na Slovensku.

Písničkář, skladatel, textař, folkový zpěvák, narozený 7. 6. 1953 v Ostravě hraje na kytaru od svých třinácti let. Začal studovat na Vysoké škole báňské, ale studia přerušil, vystřídal několik zaměstnání, ale pak raději zůstal textařem na volné noze. Proslavil se svým prvním textem pro Marii Rottrovou Lásko, voníš deštěm. Bydlí v Českém Těšíně, má ženu a dvě děti.

V roce 1982 se odhodlal veřejně vystoupit jako písničkář, jeho start byl úspěšný, stal se velmi populární a některé jeho písničky dokonce postupně zlidověly. To vše bez přítomnosti v médiích a vydaných desek. Až v roce 1988 přišlo první album Darmoděj, které okamžitě zmizelo z pultů. Vznikl Nohavicův mýtus, který přetrval i krizové období v Nohavicově životě, kdy se léčil ze závislosti na alkoholu. (Tuto dobu zachycuje kniha rozhovorů Zdeňka Zapletala s Jaromírem Nohavicou: Poslední mejdan. Ukázka...) Jasným znamením, že Nohavica opět skládá naplno, bylo pěkné, mírně pesimistické album Mikymauzoleum, plné většinou smutných písniček.

Zdálo se, že je těžké takové album překonat, ale Nohavica přišel v roce 1996 s deskou Divné století, kde k novým písním přidal spolu s producentem nové nástroje a hlasy. Album mělo obrovský úspěch. Po dvou letech vyšlo album Koncert, na němž se Nohavica objevuje na pódiu s Kapelou, což o poznání změnilo podobu písniček (album obsahuje většinou starší písně, jimž toto zpracování dodalo nové kouzlo). Zatím poslední Nohavicovou řadovou deskou je Moje smutné srdce z roku 2000, jsou na ní většinou posmutnělé milostné písně.

(Zdroj: www.negativ.cz/rokdabla)




Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz