Barokní divadlo zámku Český Krumlov
Zámek, 381 01, Český Krumlov-Latrán
Telefon:
+420 380 704 721
E-mail:
ceskykrumlov@budejovice.npu.cz
Web:
http://www.zamek-ceskykrumlov.eu/prohlidkove-trasy-a-expozice/zamecke-barokni-divadlo/
Význam zámeckého barokního divadla
Českokrumlovské zámecké divadlo je mimořádnou památkou světového významu. Je jedním z nejstarších barokních divadel zámeckého typu dochovaných ve střední Evropě a reprezentuje nejkomplexněji dochovanou barokní divadelní scénu svého druhu na světě.
V Evropě lze dodnes nalézt řadu historických divadel ale v různém stavu zachování.
Například v Itálii je to Sabionetta, Vicenza či Parma. Zde jsou zachovány zejména původní divadelní budovy, nedochoval se však původní divadelní fond (jevištní technika, kulisy, kostýmy, rekvizity, osvětlení apod.)
V německy hovořících oblastech se vedle budov dochovala i torza jevištní techniky a z části i divadelní inventář. Jedná se například o Ludwigsburg, Gotha, Bayreuth, Bad Laustaedt, Schwetzingen, Weitra, Lambach či Grein.
Obdobná situace je ve Francii, ve Versailles, v Compiegne, Valencay, Digoine, Cirey.
V Evropě tak existuje pouze jediná divadelní scéna, která je srovnatelná s Českým Krumlovem. Jedná se o barokní divadlo ve švédském královském paláci v Drottningholmu, kde se obdobně jako v Českém Krumlově dochovala původní divadelní budova, jevištní technika, technické vybavení, kulisy, rekvizity i kostýmy, repertoár. To vše pochází ze 2. poloviny 18. století.
Význam zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově spočívá zejména v tom, že se do dnešní doby zachovalo v téměř neporušeném stavu bez výraznějších pozdějších přestaveb. Je zde dochována původní divadelní budova, jejíž část pochází z roku 1682, z roku 1766 pak vybavení hlediště, orchestřiště, jeviště, jevištní technika a rozsáhlý divadelní inventář jako například kulisy, kostýmy, rekvizity, osvětlovací tělesa, libreta, partitury atp.
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové