Gabriela Vránová

Datum narození: 27.7.1939 / Místo narození: Nové Mesto nad Váhom, Slovenský štát (dnešní Slovenská republika)

V mládí nadějná filmová herečka, později spíše známá z televize, především ale dlouhodobá výrazná osobnost Vinohradského divadla a hlavně jedna z našich předních recitátorek, to je Gabriela Vránová. Pocházela ze smíšené rodiny a narodila se na Slovensku, kde její otec tehdy působil jako pedagog.

V mládí nadějná filmová herečka, později spíše známá z televize, především ale dlouhodobá výrazná osobnost Vinohradského divadla a hlavně jedna z našich předních recitátorek, to je Gabriela Vránová. Pocházela ze smíšené rodiny a narodila se na Slovensku, kde její otec tehdy působil jako pedagog.

Vyrůstala v kulturním prostředí, což bylo dáno především osobností jejího otce Jaroslava V. Vrány (1904-1988), který kromě své profese pedagoga proslul jako křesťansky orientovaný lyrický básník, lásku k českému jazyku, potažmo k divadlu pěstovala v dceři i matka, taktéž učitelka. Po vyhlášení Slovenského štátu se rodina přestěhovala do Brna, kde Gabriela Vránová vyrůstala a také zde vystudovala herectví na JAMU (1960).

Za svým prvním divadelním angažmá putovala pak do Ostravy, kde však strávila jen dvě sezóny na jevišti Státního divadla (1960-1962). Přes poměrně krátké období, které zde prožila, vzpomíná Vránová na Ostravu dodnes ráda i na své herecké začátky (Dům Doni Bernardy, Dalskabáty aneb Hříšná ves). Ačkoli působila mimo Prahu, její půvab i herecké schopnosti neušly pozornosti filmařů a dostala první dvě velké příležitosti před kamerou. Lyricky pojatou postavu vesnické dívky Běty předvedla v Krškově melodramatu KDE ŘEKY MAJÍ SLUNCE (1961). Po boku Vladimíra Menšíka pak hrála hlavní roli v komedii HLEDÁ SE TÁTA (1961).

Její další celoživotní působení je spojeno s Divadlem na Vinohradech, kde hraje již bezmála padesát let (od roku 1962). Gabriela Vránová zde podala strhující výkony v desítkách hlavních rolí světového i domácího repertoáru, sama si nejvíce cení titulních postav v představeních Nora (za kterou v roce 1975 obdržela divadelní Cenu Jaroslava Průchy), Antigona, Maryša nebo Faust a Markétka, další stěžejní úlohy ztvárnila ve světové klasice (Romeo a Julie, Tři sestry, Letní hosté) i osvědčeném domácím repertoáru (Dalskabáty aneb Hříšná ves, Loupežník, Měsíc nad řekou, Tvrdohlavá žena), sebejistě ale přijala i úkoly z pera moderních autorů (Král Jan). Ačkoli se z postav lyrických dívčích hrdinek přehrála především do úloh tragicky pojatých a psychicky nevyrovnaných žen, prokázala i schopnost konfrontace s komediálním repertoárem.

Nabídky od filmu zůstaly po příchodu do Prahy značně dlužné významu Gabriely Vránové jako divadelní herečky, v šedesátých letech nicméně dostala ještě několik poměrně velkých příležitostí, především v kriminálním žánru (POKLAD BYZANTSKÉHO KUPCE, 1966; SMRT ZA OPONOU, 1966). Další herecké úkoly před filmovou kamerou byly již jen menšího rozsahu, navíc za celá sedmdesátá léta hrála jen v jednom filmu (HOP – A JE TU LIDOOP, 1978), později se přehrála do nevelkých rolí matek mladých hrdinek (UF – ONI JSOU TADY, 1988; ČEKÁNÍ NA PATRIKA, 1988).

Mnohem více si můžeme Gabrielu Vránovou připomínat díky její práci v televizi. Nutno je připomenout především čtyři velké seriálové role. Lyrický dívčí půvab zúročila v postavě Lízy Bornové v historickém a mimořádně úspěšném seriálu SŇATKY Z ROZUMU (1968), v dalším podobně pojatém projektu F. L. VĚK (1971) předvedla zcela odlišnou kreaci lehkomyslné Betty. Z postav současných žen je dodnes populární její ušlápnutá Anička Čiháková v legendárních CHALUPÁŘÍCH (1975), výraznou úlohu v podobě psychicky vyčerpané učitelky Hajské pak ztvárnila v seriálu MY VŠICHNI ŠKOLOU POVINNÍ (1984). Na všechny uvedené tituly Vránová dodnes velmi ráda vzpomíná, menší role pak odehrála i v dalších seriálech. Z televizních inscenací pak zmínku zasluhuje historický snímek SLEČNA RAJKA (1979), v němž hrála titulní roli.

Ve filmu se Gabriela Vránová od konce 80. let nevyskytuje vůbec, nadále ale sporadicky vystupuje v různých projektech České televize, zatím naposledy hrála sestru jednoho z hlavních hrdinů v komedii BEKYNĚ MNIŠKA (2009). Nadále zůstává aktivní i v divadle a kromě domovské scény Vinohradského divadla hostuje také na dalších pražských scénách (Činoherní klub, Švandovo divadlo). Mnohem významněji se dlouhodobě uplatňuje v umělecké recitaci a přednesu, hudebně-literární pořady prezentované na jevištích si také sama připravuje. Letitá práce v tomto oboru jí vynesla ocenění Křišťálovou růží na Poděbradských dnech poezie (1995). Podobně tak obdržela cenu Prix Bohemia za své dlouholeté působní v rozhlase, kde pořídila četné nahrávky pohádek, dramatizací literárních děl a i tady často recitovala poezii. Práci za mikrofonem uplatňuje také v dabingu, kde dlouhá léta propůjčuje svůj hlas světovým filmovým hvězdám jako je Marylin Monroe, Catherine Deneuve, Jeanne Moreau nebo Elizabeth Taylor. Také tady dosáhla uznání svých aktivit a v roce 2004 obdržela dabingovou Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství. Z dalších ocenění uveďme Cenu Karla Čapka (1994), která souvisí s aktivitami Gabriely Vránové v oblasti zpřístupňování a popularizaci díla významných českých spisovatelů. Ostatně i sama se prosadila jako spisovatelka a výběr jejích poetických fejetonů se pod názvem Magnetický vítr dočkal již dvojího vydání. Četné aktivity Gabriely Vránové v různých oblastech je nutno doplnit i o práci pro charitu a také pedagogickou činnost – od roku 1974 vyučuje herectví na Pražské konzervatoři.

Gabriela Vránová je od roku 1968 provdaná za Jiřího Kepku, středoškolského profesora matematiky a také autora učebnic. Jejich syn Ondřej Kepka (*1969) začínal jako dětský herec, dnes je režisérem.

(Zdroj: csfd.cz - Pavel "argenson" Vlach)


To byla moje písnička!
Vyprodáno
To byla moje písnička!
Vyprodáno
To byla moje písnička!
Vyprodáno
To byla moje písnička!
Vyprodáno
To byla moje písnička!
Vyprodáno


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz