Hudební divadlo Karlín
Křižíkova, 186 00, Praha 8
Telefon:
+420 731 188 259
E-mail:
Podpora@kultura.cz
Web:
www.hdk.cz
Hudební divadlo Karlín patří k nejstarším a nejvyhledávanějším pražským divadelním scénám. Zřizuje jej hlavní město Praha.
Dříve se mohlo chlubit prvenstvím v počtu míst k sezení, mělo jich přesně 1 244, z některých ale diváci neviděli pořádně na jeviště, proto byl jejich počet zredukován. Nyní je zde 921 pohodlných míst a díky zvýšené elevaci mají všichni diváci výborný výhled.
Divadlo Karlín je druhým největším pražským divadlem, hned po Státní opeře. Při povodních v roce 2002 bylo však zásadně poničeno. Rekonstrukci, která stála celkem 630 miliónů korun, financovalo hlavní město Praha. Pro veřejnost se divadlo otevřelo až po čtyřech letech od povodní, v roce 2006.
Na místě ředitele divadla se po revoluci 1989 vystřídali Zdeněk Pospíšil, Ladislav Županič a od roku 2003 je ředitelem Egon Kulhánek, který se proslavil produkcí nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula. Ten vidělo celkem více než milion a čtvrt diváků.
Říjen 2008 byl významným měsícem v historii divadla, protože v něm byla uvedena světová premiéra amerického muzikálu Carmen autorů Franka Wildhorna, Jacka Murphyho a Normana Allena. Tato inscenace trhala rekordy v návštěvnosti už od uvedení, v hlavní roli tu září několikanásobná držitelka Českého slavíka Lucie Bílá.
Dalším úspěšným představením je rocková opera Jesus Christ Superstar, která byla uvedena v listopadu 2010. Hlavní role v ní patří Kamilu Střihavkovi.
Divadlo má na svém kontě spoustu Cen Thálie, dostala ji Yvetta Blanarovičová, Jitka Molavcová, Lubomír Lipský, Ladislav Županič, Tomáš Černý, Lumír Olšovský, Pavla Břinková nebo Nelly Gaierová.
Po Stavovském a Národním divadle je budova Hudebního divadla Karlín třetí nejstarší pražskou divadelní budovou, ve které stále sídlí divadlo. Budovu postavila stavební firma Františka Kindla, divadlo s názvem Théatre Varieté tu nechal zřídit pražský podnikatel Eduard Tichý. Dveře divadla se poprvé oficiálně otevřely 27. srpna 1881.
Původně se divadlo mělo využívat i jako cirkusová manéž, do velkých prostorů divadla se dalo ustájit až 84 koní. Velké hlediště nabídlo místo pro 2 000 lidí. Ti zde seděli u stolečků a během představení mezi nimi chodila obsluha.
Divadlo pár let propůjčovalo své prostory kočovným a cirkusovým společnostem. Poté přišla změna, z iniciativy Karla Tichého, nejstaršího syna zakladatele, se divadlo změnilo na stálé varietní. S nově připraveným repertoárem začalo fungovat v září 1885. Roku 1897 nechal Eduard Tichý junior přestavět vnitřní prostory objektu, interiér byl vyzdoben v novobarokním stylu.
V období první světové války bylo divadlo uzavřeno. Když válka skončila, stal se jeho uměleckým šéfem Karel Hašler, který si tuto funkci udržel pět let. Další změna přišla roku 1939, kdy divadlo zabrala pro své potřeby německá okupační správa a udělala z něj Prozatímní divadlo, které přidělila Národnímu divadlu. V roce 1945 byl zahájen provoz repertoárového hudebního divadla operetou Král tuláků.
V roce 1948 patřilo divadlo Československému státnímu filmu a v jeho vedení se objevili Oldřich Nový a Jan Werich, který zde uvedl muzikál Divotvorný hrnec z Divadla V + W.
V šedesátých letech se na repertoáru divadla začaly objevovat muzikály jako My Fair Lady, Kankán, Hello, Dolly!, West Side Story a z českých Gentlemani, Tvrďák a jiné.
K Hudebnímu divadlu v Karlíně bylo přiřazeno roku 1963 Hudební divadlo v Nuslích, které skončilo v roce 1978. O tři roky později se k němu připojilo divadlo Semafor, to ve zdejším suterénu působilo do konce roku 1990. V suterénu byla pak ještě zřízena malá scéna Karlínek, ale ta svůj provoz ukončila po povodních v roce 2002. Celé Hudební divadlo prošlo po povodních rozsáhlou rekonstrukcí, po které se otevřelo až v říjnu roku 2006.
V období mezi lety 1945 a 1977 vystřídalo divadlo několik názvů. Jmenovalo se Opereta v Karlíně, Komická zpěvohra, Divadlo umění lidu, Divadlo v Karlíně, Divadlo hlavního města Prahy, Státní divadlo v Karlíně a nakonec roku 1977 získalo svůj dnešní název Hudební divadlo v Karlíně.
Ředitel:
Egon Kulhánek
Umělecký šéf:
Pavel Polák
Režiséři:
Gabriel Barre
Rino Brezina
Miklós Gábor Kerényi
Petr Novotný
Gustav Skála
Herci:
Andrea Bartha
Tomáš Bartůněk
Zuzana Benešová
David Bouša
Pavla Břínková
Eva Burešová
Jan Dolejší
Iveta Dufková
Zuzana Durďinová
Linda Fikar Stránská
Nina Hájková
Jaroslava Halamová
Radana Herrmannová
Marcel Holeček
ita Hořínková
Ivo Hrbáč
Ondřej Izdný
Jan Ježek
Lucie Juránková
Andrea Kalivodová
Ilona Kašpárková
Jaroslav Klein
Karel Kludský
Barbora Kolaříková
Zuzana Koliandrová
Bronislav Kotiš
Oldřich Král
Lukáš-Hynek Krämer
Oldřich Kříž
Hanka Křížková
Rudolf Kubík
Lukáš Kumpricht
Kora Lang
Athina Langoska
Jiří Mach
Jan Muška
Míša Nosková
Kateřina Nováková
Pavel Novotný
Josef Oplt
Pavel Polák
Eliška Prokschová
Pavel Rimský
Liana Sass
Kateřina Sedláková
Radek Seidl
Martina Klinková-Severová
Jiří Schoenbauer
Sisa Sklovská
Michal Skořepa
Martin Slavík
Radovan Snítil
Peter Strenáčik
Karel Škarka
Roman Škoda
Jakub Šlégr
Lenka Šmídová
Dalibor Tolaš
Jan Toužimský
Jan Urban
Jindřich Vobořil
Václav Vostarek
Tereza Zelinková
Ředitel Hudebního divadla Karlín
Egon Kulhánek
Lucie, větší než malé množství lásky
Jesus Christ Superstar
Noc na Karlštejně
Mam'zelle Nitouche
Polská krev
Včera tě zabiju!
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové