Bohumil Hrabal se narodil 28. března v Brně Marii Kiliánové. Zpočátku byl vychováván babičkou Kateřinou. Poté se Marie provdala za Františka Hrabala a celá rodina se odstěhovala do Polné, kde se František ucházel o místo účetního v pivovaru. Po svatbě, konané roku 1916 přijal František malého Bohumila za svého a věnoval mu stejnou péči jako bratrovi Slávkovi narozenému roku 1917.
V létě 1919 se stal František správcem v pivovaru v Nymburku, kde Bohumil dokončil základní vzdělání a vystudoval i reálné gymnázium. Ačkoliv ho učení nebavilo, úspěšně vystudoval právnickou fakultu na Karlově Univerzitě v Praze, ale až v roce 1946, protože vinou okupace byly vysoké školy uzavřeny. Navštěvoval také přednášky z dějin literatury umění a filosofie. V roce 1956 se oženil s Eliškou Plevovou v Praze - Libni.
Během války měl spoustu zaměstnání, pracoval jako železniční dělník, číšník, úředník, jevištní technik a také jako výpravčí v Kostomlatech což se odrazilo v jeho literární tvorbě a od roku 1963 byl spisovatelem. Po roce 1968 mu bylo zakázáno publikovat jeho díla, která vycházela po zákazu buď v samizdatu nebo v cizině. K tvorbě a publikaci se mohl vrátit až v roce 1975.
Psal povídky a novely silně neotřelým jazykem. Jeho dílo mělo velký vliv na vývoj české prózy. Stejně významný je Hrabalův vliv v divadle i ve filmu. Díky jeho dílům vznikly úspěšné, populární a velmi oblíbené filmy nejen u nás, ale i v zahraničí. Např. OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY (1964) - zfilmovaná novela s tématem okupace (oceněno Oscarem), SKŘIVÁNCI NA NITI (1969) - zfilmováno Jiřím Menzelem, dále POSTŘIŽINY (1976) - vzpomínková próza, SLAVNOSTI SNĚŽENEK (1978) a úspěšný snímek Jiřího Menzela OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE (2006).
(zdroj - CSFD.cz, autor - David "Rocky62" Rybák)