Divadlo Dialog

Klatovská třída, 301 00, Plzeň, Tel.: +420 775 666 554, info@divadlodialog.cz
Plzeň/Divadla - Plzeň




Divadlo Dialog

15-Divadlo-Dialogmm.jpg
Alternativní prostor jen několik set metrů od divadla J. K. Tyla v centru Plzně, to je Divadlo Dialog. Jeho otevřená scéna poskytuje zázemí více divadelním souborům různého zaměření - v současnosti dvanácti souborům. Sama sebe řadí k méně formální alternativě plzeňské kulturní scény. Program je určen pro širokou škálu publika a nezaměřuje se jen na jeden žánr. Divadlo je bezbariérové. Kapacita hlediště je podle typu uspořádání 66 až 80 míst k sezení.
Mapa - Divadlo Dialog

Klatovská třída, 301 00, Plzeň

Telefon: +420 775 666 554
E-mail: info@divadlodialog.cz
Web: www.divadlodialog.cz


Divadlo Dialog Plzeň (dříve Plzeňská neprofesionální scéna, o.s.) sdružuje v současnosti 12 divadelních souborů (mezi které patří spolek Amceth, Antidivadlo, DS Žumbera, Divadlo JakoHost, Divadlo MAEBH, PROPADLO, Chlupatej kaktus, Ludvíci, Rozruch, SOFRANZA a SPODINA) a provozuje vlastní stálou scénu - Divadlo DIALOG.

Divadlo Dialog je otevřená studiová scéna na níž působí více divadelních souborů různého zaměření. Je méně formální alternativou plzeňské divadelní kultury.

Adresa je Klatovská tř. 7, Plzeň, ale vchod pro diváky najdete ve Smetanových sadech 9, Plzeň

Pokladna divadla je otevřena vždy 30 minut před začátkem představení.

Divadlo je plně bezbariérové.

Vždy 1 hodinu před představením je pro vás otevřen Bar Dialog. S koncem představení nezavírá!

Soubor Amceth nejprve působil v Americkém centru Plzeň, kde inscenoval hry  nebo dramatizace amerických autorů: E.A.Poe: Ligea, Robinson Jeffers: Hřebec gošák a Tenessee Williams: Mluv ke mně když prší. dále  dramatické poetické pásmo z veršů amerického beatnika Kenetha Fearinga. Zde účinkovali: Jiří Č. Ulrich, František Zatloukal, Lucie Vinšová, Kateřina Sachrová.

Antidivadlo, které se zaměřuje výhradně na vlastní tvorbu, bylo založeno na jaře roku 1994. Úmysl sehrát jediné představení pro okruh nejbližších známých se nevydařil, a tak soubor působí dodnes. Dá-li se poetika Antidivadla nějak charakterizovat, pak zcela jistě jako směs absurdního a černého humoru, ke kterému patří i původní písně...

Divadlo JakoHost vzniklo oficiálně v lednu roku 2008, avšak již předtím jeho budoucí členové společně nastudovali dvě hry pod hlavičkami jiných souborů. Na základě této zkušební spolupráce se po třech letech rozhodli, že založí soubor vlastní. V současné chvíli spolupracuje s Divadlem JakoHost asi dvacet lidí, přičemž většina z nich rovněž působí či působila v jiných plzeňských a mimoplzeňských souborech. Z recese tedy byla zvolena do názvu souboru rozepsaná divadelní zkratka j. h. (jako host).

Divadlo Maebh vzniklo v roce 1999 pod záštitou Střediska volného času dětí a mládeže na Lochotíně v Plzni.
U založení byli: Oldřiška Ciprová, Eva Dobnerová, Jan Dobner, David Liška a Jan Pavelka.
Během existence pod SVČ divadlo studovalo autorské hry O. Ciprové – A nastal lásky čas, Falkenštejn a Přemyslovna, Zprvu trpké zdá se, Popelka a Podařený večírek.
V roce 2011 se divadlo Maebh stalo součástí divadla Dialog.

Soubor Free Time
Píše se rok 2011 a na SPŠ strojnické a SOŠ prof. Švejcara vzniká studentský spolek Free Time. Má šest členů a těší se oblibě jak z řad studentů, tak i z řad učitelského sboru. Svojí působnost má možnost ukázat na Dnech otevřených dveří, kde sklidí ovace i z řad návštěvníků.
Uběhne rok a spolek se začne transformovat. Již nechtějí fungovat na školském poli a tak se ze studentského spolku stává amatérský spolek Free Time.
I to je jim však málo a v roce 2013 mění svojí tvář na Amatérskou scénu. V tomto roce přichází nabídka od společnosti MediaFlash v rámci spolupráce na různorodých projektech. Nabídku ihned přijímají.
1.1.2014 je osudové datum pro toto společenství. Do nového roku vstupují s novým logem, nově uspořádaným vedením, webovými a facebookovými stránkami a hlavně nachází stálou scénu na prknech Divadla Dialog. Jejich nový název nese směsici celé jejich historie, tedy Amatérská scéna Free Time.
Kromě her uvedených na jejich stálé scéně, se s nimi můžete potkat na zájezdech a na různých akcích, na kterých spolupracují. Akce na klíč je jedna z jejich specialit. Dokážou pobavit i rozplakat všechny věkové kategorie.

Soubor Chlupatej kaktus funguje od roku 2000, kdy byl založen jako dětský divadelní soubor při 21. základní škole Plzeň. O 3 roky později se stal členem Divadla Dialog. V prvních letech působení se soubor zaměřoval především na hry, besídky a pásma, která byla uzpůsobena dětskému souboru. V letech 2003 a 2004 se s představeními Dívka na parníku, Pásmo básní Christiana Morgensterna a Ionesco, pendlovky a plešatá zpěvačka zúčastnil německého dětského divadelního festivalu „Grenzenlos“ v Reichenbachu, kde získal v soutěžní přehlídce 3. místo (Pásmo básní Christiana Morgensterna) a o rok později dokonce 1. místo (Ionesco, pendlovky a plešatá zpěvačka).
Mezi lety 2004 a 2010 se tvorba souboru zaměřila na studentské absurdní divadlo a částečně také divadlo poezie. Převážně autorská tvorba čerpala z díla absurdních dramatiků Eugena Ionesca nebo básnických sbírek Christiana Morgensterna a díla Vítězslava Nezvala. Z úspěchů souboru v tomto období je nejvýznamnější opět dramatické ztvárnění básní Ch. Morgensterna. S ním se čtveřice našich členů zúčastnila regionálního kola přehlídky divadla poezie nazvané 'Poezie na hradbách' na hradě Klenová, kde uspěla a postoupila tak do dalšího kola této soutěže, které se konalo na festivalu Wolkrův Prostějov. Soubor se v tomto období ve velké míře zaměřoval na diváky středních škol (tj. víceméně vrstevníky členů souboru), což dokládá mnohaletá spolupráce s Plzeňskou obchodní akademií (dopolední představení zadaná pro tuto školu v divadle Dialog) nebo organizace Dada Dne na Masarykově gymnáziu, kde soubor vystoupil s již zmiňovaným Pásmem básní Ch. Morgensterna. V roce 2009 Chlupatej kaktus také vystoupil na studentském multižánrovém festivalu Cigistock pořádaném na půdě Církevního gymnázia v Plzni.
V současné době Chlupatej kaktus uvádí v Divadle Dialog konverzační komedii Anna v ringu od francouzského dramatika Marca Camolettiho.

Divadlo Ludvíci
V roce 1992 založil David Haták, absolvent a učitel literárnědramatického oboru LŠU (ZUŠ) z Ostrova a dlouholetý člen amatérského divad. souboru D3 Karlovy Vary, v té době student PeF v Plzni, divadelní skupinu MO, skládající se ze studentů různých plzeňských vys. škol, až na výjimku divadelně naprosto nezkušených. V dubnu 1993 uvedlo divadlo premiéru autorské nonsensové recesní inscenace Ludvíci aneb Skvělá parta, hlášky, všechno. Hra měla nečekaný úspěch u publika, v příští sezóně pak divadlo vystupovalo již pod názvem Ludvíci a s tímto představením účinkovali v r. 1994 na Šrámkově Písku a Jiráskově Hronově. V témže roce mělo premiéru podobně laděné autorské představení Hedvika Pašákova aneb Veselohra se zpěvy a hepyjendem.
V r. 1995 se dva Ludvíci (D. Haták a P. Litvan) podíleli na historické velkohře DS Žumbera k 700. výročí založení Plzně Saracénský čert, kde alternovali hlavní postavu Radouše.
Od roku 1995 se činnost divadla ubírá dvěma směry. Jednak začíná uvádět recesní, parodický "původní český divadelní seriál ze života mladých lidí" Čtyřka z Lochotína. První uvedení mělo 6 dílů, později se připisovaly další a první se vynechávaly, až do roku 1999, kdy se naposledy hrály díly 8. až 14. Autorství a režie tohoto "projektu" byly společné. Čtyřka se uváděla ve spolupráci se skupinou Semtex a představení byla vždy vyprodána. Jeden upravený díl s Ludvíky natočil plzeňský režisér a dokumentarista Miroslav Čapek jako krátký film.
Druhý směr započal spoluprací s herce plzeňského divadla Alfa Janem Stříbrným, který Ludvíkům režíroval svou adaptaci románu Richarda Brautigana Potrat aneb Historická romance forever. Mimořádně zdařilá inscenace o zasněném knihovníkovi a dívce, která nenávidí své krásné tělo, měla premiéru v r. 1996 a byla uvedena i na Šrámkově Písku. Rok po nešťastném odchodu "Stříbrňáka" připravili Ludvíci oficiální derniéru představení ve vyprodaném divadle Čas.
V roce 1998 byla uvedena premiéra inscenace "Devět ranců, v každém po jedné nezbedné pověsti podle Václava Čtvrtka" - malebné, hravé, poeticky humorné představení plné režijních, výtvarných, hereckých i loutkářských nápadů, zapomenutých lidových písniček i technických triků, doporučeno na Šrámkův Písek, kam se bohužel nakonec nedostalo.
Ludvíci nikdy nepodceňují význam výtvarné a hudební složky svých inscenací. Za výtvarné zpracování pravidelně získávají ceny na přehlídkách a muzikanty, se kterými spolupracují, by jim mohlo kdekteré amatérské divadlo závidět.
Mimo domovskou scénu (divadlo Dialog) hráli často Ludvíci například na Divadle na ulici, na Majálesech i dalších akcích, občas hraje na zájezdech.
Divadlo se proměňuje, ale zůstává poetika, humor a nadhled. Tak jako členové - bývalí studenti, dnes moderátoři rádií, reportéři, učitelé, meteorolog, fyzioterapeutka, malíř, TV kameraman, inženýři a magistři, rodiče mnoha dětí - se proměňuje i publikum: už zdaleka ne jen studenti, ale lidé všech generací, kterým je blízký osobitý humor Ludvíků a jejich vidění světa.

SPOlečnost DIvadelních NAdšenů (SPODINA) je zaměřena na texty moderní dramatické literatury a dále na texty klasické v konfrontaci s inscenační tradicí. Každým rokem se na jejím repertoáru objevují dvě až tři nové inscenace.
Uměleckým šéfem souboru je herec a režisér Jakub Zindulka, který působí i v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v poslední době režíruje také v Praze (Divadlo v Řeznické, Divadlo v Celetné, ...).
Někteří členové souboru se prosazují i na jiných profesionálních scénách a kulturních akcích.

Divadelní společnost Žumbera byla založena v roce 1994 v rámci příprav na inscenaci velkohry „Saracénský čert“, která vyšla vítězně z literární soutěže k 700. výročí založení města Plzně. Po úspěšné inscenaci v roce 1995, na níž se podílelo na 250 účinkujících a na plzeňském Náměstí Republiky a shlédlo ji ve 20- ti představeních přes  20 000 diváků, toužila řada účinkujících, vzešlých z veřejných konkurzů, pokračovat v divadelní amatérské činnosti.
V současné době vyvíjí DS Žumbera činnost v rámci Plzeňské neprofesionální scény v Divadlu Dialog a pravidelně se zúčastňuje soutěžních přehlídek. V jejím repertoáru jsou jak celovečerní hry, tak pohádky pro děti. Společnost nezahálí ovšem ani během divadelních prázdnin a aktivně se účastní různých historických slavností, či nočních prohlídek historických objektů (např. na zámku Bečov nad Teplou nebo v Pivovarském muzeu).

Divadlo Dialog Plzeň sdružuje následující soubory:

SPODINA

    Jakub Zindulka
    Olga Ženíšková
    František Šimánek
    Petr Kotora
    Petr Tomášek
    Marcela Žandová Švejdová
    a hosté

Antidivadlo

    Jan Sojka
    David Charvát
    David Brabec
    Zdeněk Němeček
    Martin Krátký
    Jan Paur

Divadlo MAEBH

    Oldřiška Ciprová
    Lenka Gracíková
    Liběna Horáková
    Eva Vyskočilová
    Eva Dobnerová
    Lukáš Weber
    Jan Dobner
    Josef Vajskebr
    Jakub Sivák

Free Time

    Milan Šnajdr
    Lukáš David Kazanovksý
    Martina Viktorová
    Julie Wočadlová
    Karolína Lucie Slivoňová
    Leoš Vodica
    Marika Dragounová
    Nicole Forejtová
    a hosté

Chlupatej kaktus

    Zuzana Bajerová
    Eva Bednářová
    Dan Burda
    Martin Čadek
    Jan Dvořák
    Pavlína Haasová
    Klára Kašparová
    Vít Kašpar
    Olina Krausová
    Monika Menclová
    Ivo Opl
    Jitka Pánková
    Michaela Záhoříková

Ludvíci

David Haták - rejža

Herecký ansámbl:
Mirka Sklenářová
Eva  Vyskočilová
Petra   Jarošová
Jitka   Špalková
Pavel  Kopeček
Štěpán Trousil
Roman Miler
Petr Kotora
Dan  Ulč

SOFRANZA

    Edita Jarošíková
    Barbora Formanová
    Markéta Irová
    František Zatloukal
    Roman Gerhát
    Miroslav Herejk
    Tereza Zatloukalová
    Michal Peleška
    Marek Velebný
    Robert Šmíd
    Jana Antošová
    Božena Englerová
    Jana Roztočilová

Hosté
    Jan Paurc

Amceth

    Soňa Kratochvílová
    Tereza Čermáková
    Markéta Šebestová
    Tereza Auterská
    Zdeněk Čermák
    Irena Velichová
    Jan Kupka
    Barbora Korunková
    Kateřina Hrabáková
    Martina Hánová
    Lucie Chlustinová
    Štepán Heidler
    Filip Kufner

Divadlo JakoHost

V INSCENACÍCH HRÁLI

Pavel Bárta, Ondřej Beneš, Petr Beneš, Radim Brejcha,
Jan Doležal, Miroslav Elgr, Michal Čáp Havlíček, Tomáš Horák,
Anna Chmelíková, Marie Muška Chmelíková, David Chyška,
Jaromír Džudy Jirka, Jakub Klíma, Radek Kozler, Robert Kotál Kunesch,
Eva Markvartová, Marek Marovič, Dáša Marovičová,
Vratislav Mikan ml., Vojtěch Morávek, Zdeněk Němeček,
Hana Rendlová, Kristýna Annie Sladomelová, Jan Sojka,
Romana Strnadová, Eva Šeflová, Martin Dándý Švec,
Kryštof Valdman, Gabriela Vašková, Veronika Vašků,
Irena Velichová, Petr Vodica, Tereza Zemanová,
Markéta Žáková, psi Tobiáš, Haiko a Poppy

INSCENACE REŽÍROVALI

Radim Brejcha, Kristina Kohoutová, Jana Kubátová,
Blanka Luňáková, Vratislav Mikan ml., Gabriela Vašková

PROPADLO
Rozruch
Žumbera

20 let a dost / Antidivadlo

20 let Antidivadla / Antidivadlo

Anna v ringu / Chlupatej kaktus

B.O.T.A. / Divadlo MAEBH

Čertovské zkoušení / PROPADLO

Dva na kanapi / Rozruch

GALAVEČER / Free Time

Heda Gablerová / Amceth

Hodina historie / SPODINA

Jedlíci čokolády / Divadlo JakoHost

Kde je Lily? / Divadlo MAEBH

Když se zhasne / Žumbera

Klíče na neděli / Žumbera

Kompotovaný večer / Divadlo JakoHost

Korunní svědek / PROPADLO

Lazebník z Linas / SOFRANZA

Literární večer Antidivadla a hostů / Antidivadlo

Majebácký divadlení / Divadlo MAEBH

Maratón / SPODINA

Molotovův koktejl aneb Jelitu Čilinic / Ludvíci

Nach-či / Divadlo MAEBH

Náměstí svatého Marka / Amceth

Oblíbenci / Chlupatej kaktus

Pan Kačaba zasahuje / SOFRANZA

Past na osamělého muže / Divadlo JakoHost

Píseček / Divadlo JakoHost

Pohřeb / Divadlo MAEBH

Salome / Amceth

Tři sestry / SPODINA

Tulákova cesta / Free Time

Věc Makropulos / SPODINA

Věrně nevěrní / SPODINA

Vůně včel a bzukot medu / Antidivadlo

Zlo v domě / Free Time

Žena v trysku století / Žumbera




Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz