Divadlo Jiřího Myrona – Národní divadlo moravskoslezské

Čs. legií, 701 04, Moravská Ostrava, Tel.: +420 596 276 111, predprodej@ndm.cz
Moravská Ostrava/Divadla - Moravská Ostrava




Divadlo Jiřího Myrona – Národní divadlo moravskoslezské

divadlo-jiriho-myrona1m.jpg
Divadlo Jiřího Myrona patří k největším divadelním scénám v České republice. Kapacita jeho hlediště je úctyhodných 660 míst. Nachází se v budově, která sloužila divadelním spolkům a národním obrozencům již od svého vzniku na konci 19. století. Scéna Jiřího Myrona je součástí Národního divadla moravskoslezského a to již nejméně 60 let. Nese název podle ředitele Národního divadla moravskoslezského a historicky hrálo významnou roli při posilování kultury v Moravskoslezském kraji. Na jeho jevišti se odehrávají jak činoherní, tak i baletní či operetní představení.
Mapa - Divadlo Jiřího Myrona – Národní divadlo moravskoslezské

Čs. legií, 701 04, Moravská Ostrava

Telefon: +420 596 276 111
E-mail: predprodej@ndm.cz
Web: www.ndm.cz


Od slavnostního znovuotevření 28. dubna 1986 patří Divadlo Jiřího Myrona k největším divadelním scénám v republice. Divadlo Jiřího Myrona je domovskou scénou souboru operety/muzikálu, účinkuje zde rovněž činoherní a baletní soubor. Hlediště disponuje kapacitou 623 diváků. Divadlo Jiřího MyronaDivadlo Antonína Dvořáka jsou scény Národního divadla moravskoslezského.

Přístup do prostor divadla je bezbariérový!

Národní divadlo moravskoslezské (založeno 1919) se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Je nepřehlédnutelným centrem kulturního, duchovního, intelektuálního a společenského života občanů Ostravy a širokého okolí. Jako jediné na Moravě má divadlo čtyři umělecké soubory – operu, činohru, balet a operetu/muzikál, které hrají pravidelně na dvou stálých scénách: v Divadle Antonína Dvořáka a Divadle Jiřího Myrona. Ročně uvádí 16 – 19 premiér a odehraje téměř pět stovek představení.

Široce rozkročená ambiciózní dramaturgie všech čtyř uměleckých souborů je vedena systematickou snahou oslovit co nejširší divácké spektrum všech generací a zájmů. Od klasického českého a světového repertoáru přes objevnou dramaturgii a současnou tvorbu až k experimentálním dílům a projektům mnohdy na hranicích žánrů. Svou úrovní se dnes Národní divadlo moravskoslezské řadí ke špičce českého divadelního umění, což dokládají jak ocenění na divadelních festvalech, tak zájem domácích i zahraničních inscenátorů, choreografů i sólistů, kteří zde hostují.

V Divadle Jiřího Myrona je možné navštívit i Divadelní klub, který je otevřen pro divadelníky i diváky. Nabízí příjemné posezení, domácí kuchyni po celý večer, čepovaný Plzeňský Prazdroj, vína z Lechovic a Šatova, výběr single malt whisky, rumů, bylinkové čaje... Pro vstup do klubu je třeba projít vrátnicí NDM na Miličově ulici, přejít dvůr a vystoupat 68 schodů. Klub je bez obsluhy!

Otevírací doba: úterý až neděle    18:00 - 01:00

V posledním desetiletí 19. století vzniklo v Ostravě z podnětu českého spolku Čtenářská beseda Družstvo pro stavbu Národního domu. Jeho cílem bylo postavit v centru města důstojný prostor pro česká divadelní představení.

Slavnostní otevření Národního domu (pojatého podle návrhu architekta Josefa Srba v novorenesančním slohu) se uskutečnilo 16. a 17. června 1894; v rámci bohatého kulturního programu byla uvedena mj. i Stroupežnického hra Paní mincmistrová v nastudování ostravských ochotníků. V Národním domě pak pravidelně hostovaly různé divadelní společnosti a v roce 1906 převzal budovu Spolek Národní dům, který zde založil první stálou českou scénu v Ostravě. V následujících letech působilo v Národním domě několik divadelních společností. V roce 1919 se stal druhou scénou Národního divadla moravsko-slezského, ale počínaje rokem 1920 se české divadlo hrálo jen v Městském divadle – dnes Divadlo Antonína Dvořáka – a Národní dům sloužil ke společenským účelům; od roku 1925 zde mj. fungovalo kino Kosmos.


Za německé okupace bylo Národní divadlo moravsko-slezské nuceno opustit Městské divadlo a znovu se uchýlit do Národního domu, který byl výrazně přestavěn. V roce 1954 byla tato budova přejmenována na Divadlo Jiřího Myrona a ve druhé polovině 60. let prošla dalšími stavebními úpravami. V noci z 6. na 7. prosince 1976 však došlo k rozsáhlému požáru, jenž zničil budovu natolik, že její provoz musel být na několik let přerušen. V srpnu roku 1980 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce podle návrhu ostravských architektů Ivo Klimeše a Radima Ulmanna.


Od slavnostního znovuotevření 28. dubna 1986 patří Divadlo Jiřího Myrona k největším divadelním scénám v republice. Divadlo Jiřího Myrona je domovskou scénou souboru operety/muzikálu, účinkuje zde rovněž činoherní a baletní soubor. Hlediště disponuje kapacitou 623 diváků.

Soubor činohry

Lada Bělašková

Aleš Bílík

Anna Cónová

Vladimír Čapka

Ivan Dejmal

Robert Finta

Jan Fišar

Veronika Forejtová

Alexandra Gasnárková

Petr Houska

Tomáš Jirman

Pavlína Kafková

Renáta Klemensová

Marie Logojdová

Petra Lorencová

Vladimír Polák

Miroslav Rataj

Jiří Sedláček

František Strnad

František Večeřa

David Viktora

Veronika Lazorčáková

Andrea Mohylová

Izabela Firlová

Lucie Končoková

Tereza Richtrová

 

Soubor baletu

Olga Borisová-Pračiková

Jan Krejčíř

Barbora Kaufmannová

Rodion Zelenkov

Po-Ju Lin

Brígida Pereira Neves

Koki Nishioka

Ayuka Nitta

Markéta Pospíšilová

Lucie Skálová

Filip Staněk

Vladimír Vašků

Michal Bublík

Mikino Karube

Jana Kopecká

Petra Kováčová

Rei Masatomi

Peter Ondrka

Isabelle Ayers

Giordano Bozza

Macbeth Konstantin Kaněra

Klára Krejčířová

Chiara Lo Piparo

Zuzana Majvelderová

Kristína Moravčíková 

Sergio Méndez Romero

Barbora Šulcová

Patrick Ulman

Michaela Vápeníková

 Jana Zelenková

 Anna Knollová

Saki Kagawa

 

Soubor operety/muzikálu

Hana Fialová

Jan Drahovzal

Roman Harok

Janka Hoštáková

-Drahovzalová

Martina Šnytová

Jana Kurečková

Petra Langerová

Pavel Liška

Josef Novák–Wajda

 Libor Olma

Peter Svetlík

Marcel Školout

Eva Zbrožková

Jarmila Hašková

Josef Lekeš

Dagmar Mimrová

Ilona Piskořová

Lenka Vaňkátová

Eva Villámová

Roman Žiška

 

Činohra

DOKTOR FAUSTUS

DONAHA! (Hole dupy)

HABAĎÚRA

MACBETH

MŮJ BOJ (MEIN KAMPF)

POSTŘIŽINY

QUO VADIS

VELKÝ GATSBY

VEŘEJNÉ BLAHO aneb DESKOVÝ STATEK

MOSKVA --> PETUŠKY

Balet

BAROCCO & CARMINA BURANA

SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ

NÁVRATY DOMŮ


Opereta/Muzikál

SUNSET BOULEVARD

FUNNY GIRL

JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ

BRATRÁNEK Z BATÁVIE

ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA

EDITH A MARLENE

EVITA

FANTOM LONDÝNA

KRÁSNÁ HELENA

KYTICE

MRAZÍK

NOC NA KARLŠTEJNĚ

PTÁKOVINY - PODLE ARISTOFANA




Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz