Hlinsko

Poděbradovo náměstí, 539 01, Hlinsko, Tel.: +420 731 697 418, ic@hlinsko.cz
Hlinsko/Společnost - Hlinsko




Hlinsko

hlinsko-8.jpg
Více informací
Mapa - Hlinsko

Poděbradovo náměstí, 539 01, Hlinsko

Telefon: +420 731 697 418
E-mail: ic@hlinsko.cz
Web: http://www.hlinsko.cz


Město Hlinsko se nachází na českomoravské vrchovině při státní silnici číslo 1/34 spojující Poličku s Havlíčkovým Brodem s návazností na dálnici D1. Městem vede železniční trať Pardubice - Havlíčkův Brod, která je v provozu od roku 1871. Město a jeho region je rozhraním dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory.

Občané a turisté mohou využívat mnoho kulturních a sportovních zařízení. Mezi ty nejvyhledávanější patří historická čtvrť s názvem Betlém, která je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Hlinecké městské muzeum a galerie patří k nejstarším v Čechách, celoročně se zde pořádají výstavy výtvarného umění. Kulturní programy a kino se pořádají v Multifunkčním centru.

Pro milovníky pohybu jsou v Hlinsku k dispozici městská sportoviště s fotbalovými hřišti, volejbalovými a tenisovými kurty, hřiště s umělými povrchy a zastřešenou plochou pro in-line. Místní krytý plavecký bazén nabízí kromě plavání služby fitness, sauny, squashe a solária. V letním období mohou návštěvníci využít přilehlé travnaté plochy ke slunění.

Populárním sportem se stává turistika a cykloturistika. Hlinskem prochází několik značených turistických a cykloturistických tras, které směřují do klidné přírody, ale také Vás přivedou k přírodním atraktivitám a kulturním památkám.

V zimním období Hlinsko nabízí návštěvu lyžařského areálu s půjčovnou lyží a snowboardů. Při nedostatečné pokrývce sněhu je využíváno umělého zasněžování. Díky osvětlení je v provozu i večerní lyžování. Rovněž běžecké tratě v okolí města jsou pravidelně upravované. Zimní radovánky jsou každý rok zpříjemňovány tradičním masopustním průvodem, který je charakteristický pro místní část Hlinska - Blatno.

V Hlinsku jsou 3 mateřské školky, 3 základní školy, gymnázium  a základní umělecká škola. Dále zde funguje Dům dětí a mládeže a zájmové spolky a sdružení. Ze sportu to jsou především fotbalový klub FC Hlinsko a hokejový klub HC Hlinsko.

Dlouhodobým vývojem se město stalo průmyslovým centrem, kde dominují výroby elektrospotřebičů, tradičního kožešnictví a textilu, mlékárenství, pivovarnictví a strojírenství.

Dlouhodobým vývojem se město stalo průmyslovým centrem, kde dominují výroby elektrospotřebičů, tradičního kožešnictví a textilu, mlékárenství, pivovarnictví a strojírenství.

V 11. století vznikla na cestě z Čech na Moravu hrnčířská osada. Odtud pochází i název dnešního města, který je odvozen ze slova „hlína“. První historická zmínka o Hlinsku se datuje do první poloviny 14. století.

Od této doby patřilo Hlinsko pod panství Rychmburk, které patřilo Tasovi z Rychmburku, později Vartenberkům a dále např. Arnoštovi Flaškovi z Pardubic. V témže století získalo město rychtářský úřad.

V polovině 16. století zřizuje král Ferdinand I. v Hlinsku celnici, ale v pozdějších letech o ní nejsou už žádné zmínky.

Hlinskem procházela stará kupecká cesta, která byla zakreslena v Klaudiánově mapě z roku 1518. V roce 1718 kupuje rychmburské panství rod Kinských. V letech 1770 až 1771 zuřil v Hlinsku a okolí hlad a mor.

V roce 1834 se Hlinsko stalo městem nezávislým na vrchnosti. Roku 1850 byl v Hlinsku zřízen okres. S rozvojem průmyslu a řemesel souvisí stavba železnice. V roce 1871 byla stavba dokončena a zahájil se provoz na trase mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem.

Během první světové války zde byl zřízen vojenský lazaret. Občanům, kteří padli za této války byl postaven pomník v roce 1925. Druhá světová válka proběhla podobně a po jejím konci se začalo město hospodářsky rozvíjet.

V Hlinsku a jeho okolí je mnoho zachovalých lidových staveb již od poloviny 18. století, v části Hlinska je to Betlém, v okolí je to skanzen lidové architektury na Veselém Kopci, Dřevíkově, Svobodných Hamrech a Možděnici. Asi 10 kilometrů od Hlinska leží osada Ležáky, která byla vypálena nacisty během druhé světové války.

V novodobé historii je Hlinsko v Čechách okresním městem v letech 1949 - 1960, ve městě se nacházel okresní soud, archiv, vojenská správa. Území okresu se téměř shodovalo s dnešní oblastí Hlinecka, zahrnovalo navíc obce od Horního Bradla až po Milovy a dále Skutečsko. Po roce 1960 město o výsadu okresu přichází a je proti vůli jeho představitelů začleněno do okresu chrudimského.

Správním centrem se město stalo opět 1.1.2003 po reformě veřejné správy, kdy byl, ač o něco menší, hlinecký "malý okres" obnoven ve formě obvodu obce III. stupně (obce s rozšířenou působností). Vzhledem k poloze města na hranici kraje a iracionálnímu rozhodnutí starosty města Skutče však současný správní obvod ne zcela odpovídá přirozené spádovosti oblasti (nezahrnuje okolí Ždírce nad Doubravou, jež spádově tíhne k Pardubickému kraji, a nedalekou Skuteč a okolí).

(Zdroj: Wikipedie)

  • Karla Adámek - spisovatel
  • Bohumila Adámek - spisovatel
  • Karla Václava Adámka - významný kulturní a kulturně - historický činitel
  • Bedřich Voldan - hudební pedagog
  • Josef Homolka - kartograf
  • Karel Václav Rais - spisovatel
  • František Kaván - malíř

 

 

  • Betlém

Soubor staveb leží na pravém břehu řeky Chrudimky. Dříve to byla městská čtvrť tvořená roubenými chalupami, ve kterých bydleli zejména hrnčíři a tkalci. Stavebním materiálem bylo hlavně dřevo, zdila se pouze část kolem topení. Domky byly přízemní, se sedlovou střechou. Původní střešní krytina byl šindel-ze smrkového dřeva, později se střecha pokrývala lepenkou. Uvnitř byla většinou jedna velká místnost-světnice, síň s černou kuchyní a komora. Někdy byl i součástí stavení chlívek nebo stodůlka. Domky byly ozdobeny nápisy na záklopových prknech, barvy okenních rámů a dveří byly většinou velmi nápadné, zářivé. V polovině 19. století bylo odkryto roubení a spáry mezi nimi se vymazávaly a bílily. Ke konci století se stěny natíraly vápenným nátěrem rozličných barev – bílou, modrou nebo růžovou. Také začaly přibývat zděné domky.
Roku 1995 byl Betlém vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury.
Mnoho domků bylo zrenovováno. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout, jak lidé žili, jaké měli zvyky. Konají se zde i pravidelné výstavy – sezónní i celoroční.

  • Muzeum a galerie

V muzeu jsou expozice z historie Hlinecka. Návštěvníci zde mohou najít pamětní síň rodiny Adámků, dozví se o historii školství, řemesel… Uvidí ukázky dobových kostýmů, módních doplňků. Své ilustrace zde vystavovali již mnozí profesionální i amatérští umělci, v poslední době například Vladimír Rimbala.
V galerii je stálá expozice plastik Karla Lidického, kterou doplňuje výstava obrazů. Vystavují se zde malíři, kteří se v okolí narodili, nebo na Vysočině tvořili svá díla. Výstava se jmenuje „Výtvarné Hlinecko“ a některé vystavované obrazy jsou zapůjčené z Národní galerie.

  • Tvrz, která je považována za nejstarší budovu v Hlinsku.
  • Ježdíkův dům, na kterém jsou malby podle návrhů Mikoláše Alše.
  • radnice
  • kostel Narození Panny Marie
  • Kostel sv. Petra a Pavla v Chlumu V sakristii kostela, vystavěného na konci 17. století, je doložen zvon z r. 1802 s nápisem v cyrilici.
  • Dřevěná zvonice u kostela. Zvonice z počátku 19. století nesla zvon z r. 1750 od Carla Sebalda, zvon z r. 1835 a zvon z r. 1875 s reliéfem Ukřižování.

Fotografie a videa