Chomutov

Zborovská, 430 28, Chomutov, Tel.: +420 474 637 111, podatelna@chomutov-mesto.cz
Chomutov/Společnost - Chomutov




Chomutov

chomutov-8.jpg
Chomutov (německy Komotau) je okresní město v Ústeckém kraji, 49 km jihozápadně od Ústí nad Labem. Od 1. července 2006 je statutárním městem. Zaujímá plochu 29,26 km² a žije zde téměř 50 tisíc obyvatel. Je dvacátým druhým největším městem České republiky, pátým v Ústeckém kraji a největším v okrese Chomutov. Historické centrum Chomutova bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Mapa - Chomutov

Zborovská, 430 28, Chomutov

Telefon: +420 474 637 111
E-mail: podatelna@chomutov-mesto.cz
Web: http://www.chomutov-mesto.cz/


Chomutov leží na úpatí Krušných hor v severozápadních Čechách.

Město vzniklo na křižovatce starých obchodních cest spojujících Prahu s Lipskem a Cheb s Ústím nad Labem. První zmínka o vlastním městě pochází z roku 1252, kdy městečko Chomutov získal řád německých rytířů. Po roce 1411 je král Václav IV. odňal řádu a vystřídala se zde řada feudálních majitelů. Nejvýznamnější byli páni z Vřesovic, Calta z Kamenné Hory, Veitmilové a Lobkovicové. Už v 16. století se u města těžil kamenec. V prostoru těžby pak v 19. století vzniklo Kamencové jezero, které se stalo významným lázeňským a rekreačním střediskem.

Významným předělem v dějinách Chomutova byl rok 1605, kdy město od královské komory koupilo panství zahrnující  území až k saské hranici a stalo se tak svobodným a následně královským městem. Po třicetileté válce rozvoj města stagnoval. K jeho rychlému rozvoji došlo až ve druhé polovině 19. století s vývojem těžby uhlí a železářského průmyslu.

Kolem roku 1870 se stal Chomutov významným železničním uzlem. Město se rozrůstalo a v roce 1938 dosáhlo třiceti tisíc obyvatel. Po druhé světové válce byly rozšiřovány jak průmyslové podniky tak bytová výstavba. Nová sídliště pak v 70. letech 20. století urbanisticky spojila Chomutov se sousedním Jirkovem. Po roce 1989 došlo k útlumu těžkého průmyslu a ve městě došlo k významnému zlepšení životního prostředí. Byl kladen důraz na rekreační aktivity jak v areálu Kamencového jezera, tak při rozvoji Podkrušnohorského zooparku a rekreační zóny v Bezručově údolí.

Vzhledem k historickým památkám i rekreačním možnostem ve městě i v okolí je dnes Chomutov zajímavým turistickým cílem.

Na území dnešního Chomutova se v Pravěku neobjevily žádné kultury. Toto místo ale patří do úrodné oblasti Ústeckého kraje. Proto se v blízkosti Chomutova usazoval již od počátků osídlení člověk hledající zdroj své obživy s pevnou hospodářskou základnou. Osídlení se soustřeďovalo především v údolí tří řek – Labe, Ohře a Bíliny.

První stopy lidského pobytu na území Ústeckého kraje byly zachyceny ve čtvrtohorách, a to již ve druhém velkém interglaciálu, zvaném též mindel-risský, v době mezi 200 000 – 100 000 lety př. n. l. Daleko četnější jsou ale nálezy ze středního a mladšího paleolitu (asi 100 000 – 15 000 př. n. l.). Nejblíže Chomutovu byl učiněn nález lidské lebky v Mostě a nález mladopaleolitického sídliště v Holedči na Žatecku se vzácnou rytinou ryby na koňském žebru – zatím jediným dokladem paleolitického umění v Čechách.

S postupující dobou se paleolitický člověk odvážil i do hor, které tehdy nebyly tolik zalesněné jako letos, a tak můžeme vysledovat nálezy kamenných rolnických nástrojů i v Krušných horách nad Chomutovem. Začaly se objevovat i předměty spojené s kulturou a duchovnem – keramika, kultovní nádobky, aj., ovšem tyto nálezy byly uskutečněny od Chomutova dosti daleko.

Na Chomutovsku se objevují první předměty až v době starší doby bronzové, kdy se zde zabydlel lid únětické kultury. Bohatství únětického lidu tu dokumentuje nalezený poklad šesti zlatých drátěných svitků u Nechranic, který vážil téměř půl kilogramu. Tuto vzkvétající kulturu však někdy v 15. století př. n. l. oslabil vpád pastevců – lidu mohylové kultury. Poprvé jsme se tak mohli setkat s nálezy mečů nebo srpů, které lid únětické kultury neznal. Zajímavostí je, že v severozápadních Čechách, narozdíl od svých ostatních působišť, tito lidé nepohřbívali své mrtvé pod mohylou, ale výhradně v plochých hrobech, přičemž kostra ležela v natažené poloze. Ve 13. století dochází k dalšímu zvratu v osídlení oblasti – ze severu přišel lid lužické kultury, známý také pod širším pojmem lid popelnicových polí podle charakteristického způsobu pohřbívání svých mrtvých. Po krátkém zápase snadno přemohl mohylový lid se zbytky lidu únětické kultury. Národnostním a kulturním smísením jednotlivých skupin vznikla tzv. smíšená kultura knovízská. S ní se setkáváme s objevem železa, jeho dobu reprezentuje v Ústeckém kraji kultura bylanská. Za doby této kultury však byla oblast Podkrušnohoří spíše na periferii, a to také vysvětluje velkou chudobu nálezů.

Asi od 5. století př. n. l. se k nám dostávají keltské kmeny, a to s laténskou kulturou. Do Podkrušnohoří se tehdy dostal přes Chebsko a údolím Ohře kmen, který pohřbíval své mrtvé nespálené v natažené poloze v plochých jednoduchých hrobech – tzv. kostrové hroby. Tento kmen (pravděpodobně kmen Volků – Tektoságů) u nás zanechal u nás řadu sídlišť a pohřebišť. Bohatství keltské kultury a prosperita keltských měst brzy vzbula pozornost germánských kmenů, jejichž tlak neustále sílil. Těsně před počátkem letopočtu tak ustoupili Keltové jejich náporu a opustili naše země. Nástup Germánů však byla proti keltské velkým úpadkem.

V období destabilizace – 4.-6. století – nastala doba stěhování národů, na jejímž konci přišli na naše území první Slované. První archeologické doklady o pobytu Slovanů u nás se objevují již od 5. století u Loun a Mostu. Před vznikem přemyslovského státu bylo území Ústeckého kraje osídleno drobnějšími kmenovými celky, v jejichž čele stála kmenová knížata. Chomutovsko bylo doménou Lučanů, jejichž hlavním hradem byl Žatec. Archeologické nálezy z doby kmenového zřízení jsou dosud velmi chudé a nelze z nich vyvozovat bezpečné závěry ani o hospodářské ani o společenské úrovni. Hospodářský vzestup zaznamenáváme podle archeologických nálezů teprve od 10. století v době vznikajícího přemyslovského státu s nálezy napodobenin byzantských šperků. Z této doby se dochovala nejstarší historická zmínka o místě na Chomutovsku – bylo to roku 993 o celnici v Kralupech.

  • František Josef Gerstner (1756–1832), profesor matematiky a mechaniky
  • Mája Čapková, roz. Oktávcová (1888–1962), 1. česká unitářská žena-duchovní, jedna z historicky prvých žen-duchovních v českých zemích, feministka, aktivistka ČSČK, Českého srdce a UNNRA
  • Ernst Fischer (1899–1972), rakouský spisovatel a komunistický politik, ministr kultury
  • Hans Goldmann (1899–1991), švýcarský oftalmolog, rektor univerzity v Bernu
  • Erich Heller (1911–1990), britský filozof, esejista, profesor univerzity Northwestern v Evanstonu (Illinois, U.S.A.)
  • Jiří Žáček (* 1945), český básník, spisovatel a překladatel
  • Vlastimil Harapes (* 1946), český tanečník, režisér a choreograf
  • Jiří Hromada (* 1958), český herec a dabér
  • Petr Leška (* 1975), český hokejista, hrající za PSG Zlín
  • Jiří Žák (* 1978), český bojovník MUAY THAI, mistr světa v thaiboxu
  • Viktor Hübl (* 1978), český hokejistka hrající za HC Verva Litvínov
  • Pavla Rybová (Hamáčková) (* 1978), česká atletka, halová mistryně světa a halová mistryně Evropy ve skoku o tyči.
  • Simona Baumrtová (* 1991), česká plavkyně, olympionička, mistryně Evropy 2013, krátký bazén (50m Z – 0:26.26)

Jádro města si zachovalo středověký půdorys, typický pro historické tržní sídlo. Do současnosti je zachována původní uliční síť, narušená pouze v prostoru Žižkova náměstí. Zde probíhal v roce 2008 rozsáhlý archeologický průzkum před výstavbou nového bytového a obchodního centra.

Náměstí 1. máje je zajímavé především měšťanskými domy s podloubím se zachovalými pozdně gotickými sklípkovými klenbami.

Dominantou severní strany náměstí je městská věž, která přiléhá ke kostelu Nanebevzetí panny Marie.

Na protější straně náměstí stojí nejcennější historická památka Chomutova – raně gotický kostel svaté Kateřiny. K němu přiléhá historická radnice. Jižní okraj historického centra vyplňuje komplex bývalého jezuitského areálu s budovami jezuitského gymnázia a koleje, kostela sv. Ignáce a Špejcharu.

Památkovou zónu uzavírá kostel svatého Ducha v Hálkově ulici.

X

Fotografie a videa


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz