Krasové území s jeskyněmi s bohatou výzdobou (část Javoříčského krasu) je tvořené devonskými vápenci s četnými povrchovými i podzemními krasovými jevy. V podzemí jsou veřejnosti přístupné Javoříčské jeskyně s bohatou výzdobou. Jeskyně jsou významným zimovištěm letounů.
Javoříčské jeskyně jsou komplikovaným systémem chodeb, dómů a propastí, na jehož vývoji se podílel potok Špraněk. Mají krásnou krápníkovitou výzdobu. Její bohatost vyniká v 56 m dlouhém, 34 m širokém a 18 m vysokém Dómu gigantů zcela zaplněném krápníky. Zvláštností jsou heliktity, tedy krápníky rostoucí nakřivo, a dvoumetrová krápníková záclona. Dalším impozantním prostorem je Suťový dóm. Dosud byly prozkoumány asi čtyři kilometry chodeb několika pater, přístupných je necelých 800 metrů v horním jeskynním patře.
Nad jeskyněmi stojí výletní chata Jeskyňka a nedaleko stojí mohutná skalní brána Zátvořice a zřícený závrt s balvanitým závalem. Druhá skalní brána se jmenuje Zkamenělý zámek a je největší na Moravě. Nad ní stojí zbytky zříceniny strážného hradu Branky a malá jeskyně. Hrad nechal postavit Dětřich ze Spran a první písemná zmínka o něm je z roku 1313. Stával na plochém vrcholu skály asi 60 m nad pravým břehem potoka Špraňku.
Dalším pozoruhodným útvarem je Svěcená díra, jeskyně, v níž se za rekatolizace scházeli k bohoslužbám pronásledovaní čeští bratři. Dávno před tím však sloužila jako úkryt v době vpádu Mongolů.
Území je též zdrojem četných paleontologických nálezů.
Rezervace s naučnou stezkou je dobře dostupná autem a najdete tu i potřebné služby. Její správa se potýká s přílivem amatérských horolezců, kteří ničí vzácnou skalní a suťovou flóru.
Jeskyně byly nalezeny r. 1938, oblast Špraňku byla za rezervaci prohlášena v dubnu 1949. Dnešních necelých 29 hektarů chráněného území by se mělo rozrůst na více než 102 hektarů. Plán péče je zpracován až do roku 2019. Patří do soustavy Natura 2000 a je součástí návrhu Evropsky významné lokality Špraněk. Rezervaci ev. č. 440, ležící poblíž obce Luká v okrese Olomouc, spravuje AOPK ČR Správa CHKO Litovelské Pomoraví.
Geologie
Vrch Špraněk ukrývá několikapatrový systém soustavy Javoříčských jeskyní ve vápencích a travertinech Drahanské vrchoviny. Na vápenec bohaté devonské horniny tu vyčnívají nad okolní krajinu s podkladem z břidlic a drobů. Krasové dutiny vedou i pod tímto překryvem směrem k Mohelnické brázdě a k Hornomoravskému úvalu. Vyskytují se zde ponory, závrty, škrapy, největší skalní brána na Moravě, 60metrová propast a rozsáhlá jeskynní soustava.
Flóra a fauna
Rezervace je porostlá zejména lesní květnatou bučinou s mimořádně hojným počtem druhových společenstev. Bylo tu zjištěno na 200 druhů vyšších rostlin, 55 druhů měkkýšů a v jeskyních na 14 druhů netopýrů. Celkem tu bylo zjištěno přes 300 druhů cévnatých rostlin, 129 druhů játrovek a mechů a kolem 200 druhů hub. Část jeskynního systému obývá jezevec lesní a je také zdrojem četných paleontologických nálezů.
Název správy | Správa CHKO Litovelské Pomoraví a KS Olomouc |
Adresa | Husova 5 |
Město | Litovel |
PSČ | 784 01 |
Datum vyhlášení | 5. dubna 1949 |
Rozloha území | 28,70 ha |