Kromě klasického světlého a tmavého ležáku „Štěpána“ tu mají třeba pivo pšeničné, kávové, višňové, kopřivové nebo banánové. K tomu minimálně jeden speciál měsíce z vybraného malého pivovaru dle momentální nabídky.
K jídlu nabízí celý den to nejlepší z tradiční české kuchyně. Při přípravě některých pokrmů včetně předkrmů a desertů se používá pivo. Evergreenem zdejší vybrané kuchyně je pečené vepřové koleno, ke zdejším osmi vlastním druhům piva více než vhodný pokrm.
V suterénu je prostor nazvaný Pivovarská šalanda, kde si hosté mohou zpestřit zábavu hudbou a zpěvem. Po domluvě je možné připravit prakticky jakýkoliv program.
Pivovarský dům vyrábí nebo nabízí:
- Štěpán – český klasický ležák světlý
Nefiltrované, nepasterizované pivo plzeňského typu, kulaté, příjemně chmelové plné chuti.
- Štěpán – český klasický ležák tmavý
Nefiltrované, nepasterizované pivo plzeňského typu, kulaté, příjemně chmelové chuti, která díky nepřítomnosti výraznější sladkosti lahodí i konzumentům, kteří si jinak v tmavých pivech nelibují.
- Pšeničné pivo
Díky své popularitě zvláště v Německu a Rakousku je v mnoha zemích toto pivo známé spíše pod svými německými jmény – Weizenbier nebo Weissbier. Málokdo dnes ví, že toto svrchně kvašené pivo vyrobené z ječného a pšeničného sladu bylo původním typicky českým pivem, které naši předkové pili od raného středověku až téměř do konce 19. století, kdy v oblibě definitivně zvítězilo „nové“ spodně kvašené pivo plzeňského typu. Svrchní kvašení dává tomuto pivu nezaměnitelnou zvláštní lehkou chuť, kterou někteří milují a jiní k ní nacházejí cestu jen pozvolna. V současnosti se pravidelně vyrábí prakticky pouze v Pivovarském domě. Podává se s plátkem citronu.
- Višňové pivo
Málokteré speciální pivo v sobě snoubí zdánlivě protichůdné chuti tak dokonale jako pivo višňové. Má oku lahodící granátovou barvu a příjemnou chmelově-višňovou vůni a chuť, aniž by bylo sladší než jiná piva. Podává se s kompotovou višní, která – požita s posledním douškem piva – završí příjemný chuťový zážitek a prodlouží jeho trvání. Pozor na pecku.
- Kávové pivo
Tmavý ležák s karamelově jemnou, a přesto výraznou chutí kávy. Je vyhledávaným pivem zvláště u dámské klientely, ale neměl by je vynechat nikdo, kdo má rád kávu i pivo. Zdobí se kávovými zrnky.
- Banánové pivo
Toto pivo je rodným bratrem bílého, svrchně kvašeného piva pšeničného. Přirozeně ovocná chuť pšeničného piva je nevtíravě podtržena jemnou chutí a vůní banánu.
- Kopřivové pivo
Kopřivové pivo má jemně nazelenalý nádech a příjemně voní a chutná po sušených kopřivách.
Speciál měsíce: příklad
- Borůvkové pivo
Nádech borůvek u tohoto neobvyklého piva najdete jak v lehounce namodralé barvě, tak především v delikátní chuti.
Piva v láhvi:
- Šamp – Pivní Sekt
Toto pivo se na závěr výrobního procesu s násadou šampaňských kvasinek plní do láhví, kde několik týdnů znovu dokváší a zraje. Výsledný efekt je překvapivý a nachází příznivou odezvu i u lidí, kteří pivo jinak nemilují. Výtečný nápoj ke slavnostnímu přípitku, na uvítanou anebo jako skvělý doprovod k desertům. Vyrábí jej ve spolupráci s pivovarem ve Strakonicích.
- Black Hill – aperitivní pivo
V Pivovarském domě se po dlouhých experimentech zrodila receptura na toto mimořádné bylinné aperitivní pivo, jehož pravidelné výroby se ujal pivovar Černá Hora.
Naše další piva:
- Originalstout
Stout je silné tmavé, svrchně kvašené pivo, které je původně domovem na britských ostrovech a v Irsku zhruba od začátku 18. století. Připravuje ze směsi světlého a praženého sladu.
- Märzen 13°
Název tohoto piva je odvozen od německého názvu měsíce března. Původ a smysl existence tohoto piva má dvojí výklad. Podle jedné verze se jednalo o silnější jarní pivo, které se pilo na posilněnou na konci dlouhého zimního období. Pravděpodobnější verze je, že se jednalo o pivo, kterým se „vytěžovala“ výrobní kapacita pivovaru v nejslabším období, a které bylo určeno ke konzumaci v létě, kdy pivovary zpravidla nestačí vyrábět. Aby vydrželo tak dlouho, muselo se samozřejmě jednat o silnější vícestupňové pivo. Jeho plná chuť nese jemný akcent přídavku nakouřeného sladu. V Pivovarském domě dávají přednost respektování jména tohoto piva, a tak je v nabídce najdete vždy v březnu a zůstává v naší nabídce zpravidla až do dubna. Síla piva Märzen je vyjádřena hodnotou 13°.
- Bock – Májový Kozlík 16°
Silný ležák bavorského typu s charakteristickou tmavě jantarovou barvou, výraznou sladovou chutí a silnou hořkostí. Bock znamená kozel, ale u nás je „kozel“ automaticky spojován se známým pivem z pivovaru ve Velkých Popovicích. Český název tohoto piva byl proto pozměněn na Májového kozlíka, a tím je i dáno, kdy si na něm můžete pochutnat. Je to silná polotmavá „šestnáctka“ se sladkohořkou chutí, která se výrazně odlišuje od chuti běžných piv.
- Chilli pivo
Ležák s příjemně pikantním a hřejivým dozvukem chilli.
-
U Prazdroje, 301 00, Plzeň
-
Podjavorinské, 149 00, Praha 4
-
nám. U Pivovaru, 679 21, Černá Hora
-
Svijany, 463 46, Svijany