Zámecké náměstí, 322 00, Plzeň
Telefon:
+420 377 822 673
E-mail:
steidlova@quick.cz
Web:
Nevyplněno
Už v roce 1245 stála na místě současného zámku tvrz. V té době zde panoval Protiva ze Žinkova z rodu Drslaviců. Ve druhé polovině 14. století náleželo panství plzeňskému měšťanovi Petroldu Nusslovi.
Dalším majitelem Křimic byl rod Točníků. Ti se na panství zabydleli v počátcích husitských válek a zůstali tady až do roku 1621. V tomto období rozvíjel rod Točníků své bohatství i prosperitu obce. Zřídili zde například pivovar, který konkuroval i těm velkým plzeňským. Po smrti Purkharta, posledního z rodu, připadl zámek jeho nevlastnímu synovi. Díky jeho sňatku přešlo ve druhé polovině 17. století vlastnictví zámku na rod Vrtbů.
Tvrz kompletně změnila vzhled, když ji František Václav z Vrtby přestavěl roku 1732 v barokním duchu s množstvím barokních soch v interiéru i exteriéru. Tou nejcennější je dodnes existující pískovcová socha sv. Jiřího na koni. Dobře hospodařící František Václav změnil i blízké okolí zámku. Vznikl zde nejen krásný zámecký park se sochami řeckých bohů, ale také oranžérie a hřebčín.
V letech 1811 až 1812 dostal zámek opět novou podobu, a sice empírovou. Posledním z rodu Vrtbů byl František Josef, který odkázal panství knížeti Janu Karlu z Lobkovic. Tak se křimické hospodářství i se zámkem dostalo roku 1830 do majetku Lobkoviců. Ti zde žili a zvyšovali prosperitu panství až do protektorátu, kdy bylo panství zadluženo a po konci války roku 1948 zestátněno.
Vlastnictví poté přešlo na plzeňskou Škodu. Od roku 1964 byl v prostorách zámku provozován internát. Úpravy pro uzpůsobení budovy tomuto účelu zdevastovali kompletně její interiér. Později zde byl Domov mládeže v Plzni. Roku 1974 se stalo vlastníkem objektu Západočeské muzeum v Plzni, které však do stavby neinvestovalo žádné prostředky, a tak zámek dál chátral.
V roce 1994 byl zámek v restituci navrácen rodu Lobkoviců. Muzeum zde sídlilo ještě deset let, trvalo však další tři roky, než se vystěhovalo, a tak byl zámek předán a připraven k velmi nutným opravám až v roce 2007.
Polorozbořenou budovu i se zarostlým parkem začal Jaroslav Lobkowicz houževnatě rekonstruovat. Dnes je návštěvníkům k dispozici krásný park, ve kterém se pravidelně konají různé kulturní akce, zámecké slavnosti či divadelní představení pod širým nebem. Na zámku stále probíhá rekonstrukce.
Přímo v Křimicích stojí za návštěvu kromě zámku také rodinná hrobka Lobkoviců v kapli Hornička. Díky své poloze velmi blízko Plzně je v okolí spousta dalších atraktivních míst, například Velká synagoga v Plzni, Luftova zahrada nebo pivovar Plzeňský Prazdroj.
Dostupnost:
- pěšky nebo na kole - asi 5 km z Plzně, památka se nachází v čele křimického Zámeckého náměstí
- autem - asi 5 km od Plzně, auto můžete pohodlně zaparkovat na náměstí před zámkem
- autobusem - místní autobus, zastávka Křimice, Zámecké náměstí
- vlakem - zastávka Plzeň-Křimice, poté 860 m pěšky
V současné době je zámek soukromým majetkem a veřejnosti je tak nepřístupný.
-
Mariánské hradby, 118 00, Praha 1
-
Zámek, 691 42, Valtice
-
Zámek, 381 01, Český Krumlov
-
Hlohovec, 691 43, Hlohovec