391 18, Choustník
Telefon:
+420 381 592 117
E-mail:
obec.choustnik@volny.cz
Web:
Nevyplněno
Obec Choustník se nachází 12 km severozápadně od Soběslavi a 10 km západně od Plané nad Lužnicí. Zámek leží v centru obce, v západní části parkově upravené návsi.
Východně od obce se nachází jedna z našich nejrozsáhlejších hradních zřícenin, zřícenina hradu Choustník.
Choustnické panství, které koupil v r. 1596 Jiřík Homut z Harasova, někdejší rožmberský regent, bylo proti bývalému rozsahu značně zmenšené. Patřili k němu vsi Choustník, Kajetín (dříve Kojetín), Skopytce, Chabrovice, Mlýny, Psárov, Tříklasovice, Předboř, Dunice, Zárybničí (dříve Zárybníky). Po Homutově smrti (r. 1616) a po smrti jeho dědičky, starší dcery Zuzany (1654), která se provdala za Jana staršího Černína z Chudenic, převzal Choustník jejich mladší syn Heřman Václav.
Jako rytmistr se zadlužil u svého nejvyššího velitele, císařského generála jízdy, hraběte Jana Šporka. Ještě za života Černínova vymohl si jeden z jeho věřitelů, Servác z Engelsflusu, v r. 1672 provedení soudního odhadu choustnického panství, v němž se uváděl zámek s dvorem, pivovarem a vesnicemi Chustnicí, Kojetínem, Předboří, Mlýny a Tříklasovicemi. Když pak Černín v r. 1674 zemřel, vymohl si generál Špork nový odhad, v němž je uveden vedle pustého hradu také zámek ve vsi Choustníku jako podélné stavení s mnoha pokoji; Špork také choustnické panství získal.
Hrabě Špork odkázal Choustník svému synovci Janu Šporkovi. S jeho dcerou Marií Konstancií přešlo panství do majetku jejího druhého manžela hraběte Karla Josefa Voračického z Paběnic. Jeho potomci se udrželi na Choustníku až do r. 1843, kdy panství se zámkem a knihovnou koupil hrabě Evžen Vratislav Netolický. Za něhož došlo v první polovině 19. století k rozšíření raně barokního zámku do dnešní podoby.
Další majitelé (od r. 1869 Helena Scheiblerová, od r. 1876 kníže Karel Auersperg a konečně kníže Ludvík Rohan – jehož dědicové zůstali majiteli velkostatku až do r. 1945) do stavební historie ničím pozoruhodným nepřispěli. Po roce 1945 až do nedávných let sloužila jako domov důchodců. Dnes je v soukromém vlastnictví a čeká na další využití.
Zámek je podélná, jednopatrová budova bez výrazných architektonických znaků; před nádvořím je menší park.
Zámek slouží jako domov důchodců, veřejnosti není volně přístupný.
-
Mariánské hradby, 118 00, Praha 1
-
Zámek, 691 42, Valtice
-
Zámek, 381 01, Český Krumlov
-
Hlohovec, 691 43, Hlohovec