Zámecký obvod, 262 72, Březnice
Telefon:
+420 318 682 179
E-mail:
breznice@stc.npu.cz
Web:
http://www.zamek-breznice.cz
Tvrz přestavěl na renesanční zámek Jiří z Lokšan, tajemník českého krále Ferdinanda I. V roce 1558 v zámku založil nejstarší renesanční knihovnu v Čechách.
Rod pánů z Lokšan se však zapojil do českého stavovského povstání a po jeho potlačení byli odsouzeni ke ztrátě hrdla i majetku. Po nich zámek jako konfiskát získal pobělohorský královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda. Přibližně z té doby pochází zámecká barokní kaple Panny Marie stavitele Carla Luraga.
Mezi léty 1728 a 1872 zámek vlastnili Krakovští z Kolovrat. Poslední majitelé zámku před jeho zabavením státem v roce 1945 byli Pálffyové z Erdödu.
Prohlídkové trasy vedou celkem patnácti místnostmi a sály. Kromě v ČR unikátní Lokšanské knihovny připomeňme významnou část zámku, a to renesanční, dřevem obloženou jídelnu. Obložení dřevem, takzvané táflování, bylo totiž pro renesanční interiéry typické. Do obložení je zasazený cyklus grafiky z roku 1580 a další výzdoba. Dále jsou k vidění např. exponáty z výprav Jana Pálffyho po východní Africe.
V bývalém parkánu, ochraně hradebních zdí proti podkopání, je bylinková zahrada v renesančním stylu. Rostou v ní léčivky používané v 16. století.
V zámku se často pořádají koncerty a hudební akce vůbec. Některé probíhají v kapli Panny Marie, kde využívají zrestaurované varhany z roku 1792.
Vznik zámku je spojen s jedním z nejstarších českých rodů, s rodem Buziců, kteří svůj původ odvozovali od bájného Bivoje, doložen je před polovinou 13. století Budislav, rádce krále Václava I. Původní gotická tvrz byla tvořena obvodovou zdí, dvoupatrovým obytným palácem a jednopatrovou budovou, ve zbytcích je zachována dodnes ve zdivu renesančního zámku. Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na straně jedné a anglickým parkem na druhé straně, vytváří přirozenou dominantu města.
Jeden z prvních významných držitelů a stavebníků Březnice byl v 15. století nejvyšší mincmistr Petr Zmrzlík ze Svojšína, husitský hejtman a přítel Mistra Jana Husa. Ten březnický hrad přestavěl, Březnice však byla v době husitských válek obležena vojsky katolických pánů a dobyta. Poničená březnická tvrz zůstala na čas neobydlená.
V roce 1506 získali Malovcové z Chýnova a na Vimperce již částečně opravený objekt, ale s podstatnějšími zásahy začal Petr Malovec, který tvrz rozšířil o vnější opevnění s vodním příkopem a hradební zeď s baštami. Na tomto fortifikačním systému se snad podílel významný královský stavitel Benedikt Rejt z Pístova. V roce 1547 se Petr Malovec zapojil do povstání proti králi Ferdinandovi I. a jeho majetek byl konfiskován.
Díky Ferdinandově přízni získal v roce 1548 březnický majetek Jiřík z Lokšan, který působil ve dvorských službách jako tajemník, místokancléř, dvorský rada a říšský hejtman. Za správy vzdělaného Jiříka z Lokšan dochází nejvýznamnější proměně zámku i města. Spolu s manželkou Kateřinou, roz. Adlerovou,povolali do Březnice italské stavitele a středověký objekt se dispozičně proměnil v pohodlné renesanční sídlo. Fasády paláců byly opatřeny sgrafitovou omítkou s motivy psaníček, která patří k nejstarším u nás. O skvělé výpravnosti lokšanského sídla svědčí dochovaná knihovna s nástěnnými malbami a dobovými knihovními skříněmi z roku 1558. Lokšanové udržovali úzké kontakty se dvorem. S Březnicí je spojena známá historie lásky a tajného manželství Filipíny Welserové s arcivévodou Ferdinandem Tyrolským.
Po bitvě na Bílé hoře (1621) byly lokšanské majetky konfiskovány a novým držitelem panství se stal v roce 1623 Přibík Jeníšek z Újezda, který se zúčastnil (1622) procesu proti hlavním představitelům protihabsburského povstání jako královský prokurátor. Zahájil další významnou etapu rozvoje březnického panství a města Březnice. V rámci rekatolizace přivedl do města jezuity, kteří založili jezuitskou kolej a kostel sv.Ignáce a Františka Xaverského v letech 1642 - 1650. Obě tyto stavby a zároveň zámeckou kapli z let 1625 - 1632 projektovali italští architekti a stavitelé, bratři, Carlo a Martin Luragové.
Po vymření Jeníšků z Újezda v roce 1728 přešla Březnice na Krakovské z Kolowrat. Nejvýznamnější představitelé tohoto rodu, Josef Maria Krakovský z Kolowrat a jeho syn Hanuš Krakovský z Kolovrat, byli velkými vlastenci v době českého národního obrození a známými mecenáši, do roku 1872 provedli na březnickém sídle pouze přestavby dílčího charakteru, nově byly upraveny interiéry a obohaceny o cenné sbírky.
Zbořením některých budov, přístavbou zdi s baštou a novorenesanční sgrafitovou omítkou vtiskli konečnou podobu zámku, zámeckým interiérům i sbírkám poslední soukromí majitelé Březnice, Palffyové z Erdödu, kterým byl v roce 1945 majetek konfiskován na základě dekretu prezidenta republiky č.12/45 z 21.června 1945.
- Páni z Březnice - Buzicové
- Zmrzlíkové ze Svojšína
- Malovcové z Chýnova a na Vimperce
- Lokšanové z Lokšan
- Jeníškové z Újezda
- Krakovští z Kolowrat
- Palffyové z Erdödu
Otvírací dny | Čas | |
Duben - Květen | Út - Ne | 9:00 - 16:00 |
Červen - Srpen | Út - Ne | 9:00 - 17:00 |
Září - Říjen | Út - Ne | 9:00 - 16:00 |
-
Mariánské hradby, 118 00, Praha 1
-
Zámek, 691 42, Valtice
-
Zámek, 381 01, Český Krumlov
-
Hlohovec, 691 43, Hlohovec