Hrad Kámen, 394 13, Kámen
Telefon:
+420 565 323 184
E-mail:
hrad.kamen@quick.cz
Web:
http://www.hradkamen.cz/
Hrad Kámen stojí na výrazné žulové skále ve stejnojmenném městečku. Dvojdílný areál sestává z výrazně výše položeného jádra a předhradí, které obklopuje horní hrad na jihu a východě. Brána do předhradí se nachází v přízemí subtilní hranolové věže, stojící nedaleko jihovýchodního nároží hradby předhradí. Třetí patro věže, pseudogotická kulisová brána vedle ní a cimbuří hradeb předhradí jsou produkty období romantismu.
Z původní zástavby předhradí se do dnešní doby dochoval pouze suterén jedné budovy. Na severovýchodě a jihozápadě navazují hradby předhradí na hmotu hradního jádra. To mělo téměř obdélníkový půdorys, z něhož výrazně vystupuje na západní straně nejstarší hradní objekt – mohutný lichoběžníkový donjon s nepravidelnou baštičkou zvanou Kaplanka přiléhající k jeho západnímu čelu.
Další mohutná stavba čtvercového půdorysu – věž či kuchyně – předstupuje mírně před jižní frontu hradu a stejně tak i obdélníková branská věž na severovýchodě. Původně byla přístupná po padacím mostě, který nahradilo pozdější barokní schodiště.
Nádvoří je téměř na všech stranách obestavěno budovami z prvé poloviny 14. století, které zpravidla prošly přestavbou ve druhé polovině století téhož a ve slohu baroka ve století sedmnáctém. Obdélníkový hradní palác vyplňuje severozápadní nároží a část prostoru při severní hradbě. Původně býval trojprostorový, ve druhé polovině 14. století však byl přestavěn tak, že jeho přízemí vyplňují čtyři komnaty.
Místnosti v přízemí a suterén mají zčásti původní gotické klenby, většina sálů je však již barokní s občasnými pseudogotickými zásahy. V prvním patře paláce na severu se zachovala malířská výzdoba stropů z doby kolem roku 1670. Naproti tomu, dispozice starého donjonu na západě působí dodnes jednoduchým dojmem. Jeho první patro vyplňuje sál osvětlený řadou oken v hlubokých výklencích se sedátky po stranách.
V jižním křídle se nachází rytířská síň s pseudogotickými kamny, v jeho suterénu bývala hladomorna. Mobiliáře pocházejí převážně z 19. století. Mimo ně hrad proslul novodobou expozicí motocyklů.
Zakladatel ani nejstarší osudy hradu Kámen nejsou známy. Původní gotický hrad byl založen v polovině 13. století a nazván po pozoruhodném skalisku, na němž byl vystavěn. První bezpečná zmínka o hradu je v pramenech až z roku 1316, kdy se připomíná Nimír z Kámene. Krátce nato vlastnil hrad Bušek Tluksa, který jej roku 1327 přijal od krále Jana Lucemburského v manství. Po Buškově smrti držel hrad jeho syn Přibík Tluksa spolu se svými bratry. Od nich jej koupil v roce 1356 Jindřich z Ciglheimu, který rozšířil panství přikoupením několika dalších vsí a pokusil se dolovat v okolí zlato. Když se Jindřich vzdal svého manství na Kámeni, uvázali se v jeho zboží opět původní držitelé Tluksové. Patřili k té části drobné šlechty, která za velkého zápasu o moc v předhusitských Čechách stála věrně na straně krále Václava a podporovala jej v boji proti odbojnému panstvu. Jan Tluksa zemřel na samém počátku husitského revolučního hnutí, ale jeho blízký příbuzný Přibík Tluksa bojoval v husitských řadách velmi horlivě. Za něho měl hrad Kámen důležitou úlohu jako husitský opěrný bod mezi Táborem a Pelhřimovem.
Roku 1437 Janův syn Hynek prodal hrad i s podhradím, dvory a poddanskými vesnicemi Purkartu Kamarétovi z Žirovnice. Kamarét byl v dobách vnitřních zápasů o vládu v zemi věrným stoupencem Jiříka z Poděbrad a dal hrad k dispozici ke schůzce pozdějšího českého krále s jedním z vůdců manské jednoty Jindřichem z Rožmberka dne 4. srpna 1450. Roku 1456 Purkart prodal Kámen s celým panstvím bratřím Trčkům z Lípy, jimž v té době patřilo město a panství pelhřimovské. Noví majitelé však hrad již v roce 1460 prodali Janu Sádlovi ze Smilkova. Součástí kámenského zboží byla v tu dobu na městečko povýšená ves Kámen v podhradí, poddanské vsi Eš, Důl, Vysoká Lhota a Dobrá Voda. Po Sádlově smrti v roce 1464 se ujal hradu Kámen jeho švagr Petr Břekovec z Ostromeče a Kozího Hřbetu, od něhož hrad koupil v roce 1468 Oldřich Fifka z Vydří. Ten byl mimo jiné obviněn Janem Malovcem z Pacova, že si pomáhá k penězům falšováním. Před soudem se sice Fifka obhájil, ale jak se téměř po čtyřech stech letech ukázalo, nařčení nebylo bezdůvodné. Jeho syn Albert prodal kamenské zboží roku 1479 Janovi z Vojslavic. Roku 1499 zdědil hrad jeho nejstarší syn Markvart a v roce 1504 byl hrad propuštěn králem Vladislavem z manství. Markvartův syn Petr z Vojslavic panství rozdělil – jednu polovinu prodal Janu Zručskému z Chřenovic. Druhá polovina hradu přešla později na Petrovu sestru Kateřinu.
Kateřina z Vojslavic byla podruhé provdána za Petra Malovce z Malovic a roku 1523 mu zapsala všechen svůj majetek. Malovec koupí druhé poloviny kámenského zboží spojil obě části opět v jeden celek. V polovině 16. století tak dosáhlo panství Kámen největšího rozsahu – k hradu patřilo městečko a deset poddanských vsí. Po Petrovi zdědili otcovské statky jeho tři synové, kteří si je roku 1557 rozdělili. Kámen s poplužním dvorem, městečko Kámen, ves Eš a část Vysoké Lhoty připadly Malovcovi. Za něho nebo za jeho synů Petra a Václava byl hrad rozšiřován a přistavěno jeho severní křídlo s obytnými místnostmi a trakt na jižní straně. Z maloveckých držitelů se do historie Kamene nejvýrazněji zapsal Jan Kryštof, který nastoupil v držení hradu po roce 1640. Za něho byl hrad znovu přestavován, vystavěno jižní obytné křídlo a nad bývalým schodištěm postavena věž (1673). Na okraji městečka dal vystavět barokní kapli a v ní zřídil rodinnou hrobku. Jeho nejstarší syn Jan Kryštof Malovec prodal na začátku 18. století hrad Kámen Františku Kreslovi z Qualtenburka. Nový majitel se zadlužil tak, že nakonec musel roku 1747 hrad opět prodat.
Od té doby se začali jeho držitelé často střídat a hrad ztrácel na svém významu. Převážně úřednická rakouská šlechta neměla dostatek prostředků na jeho údržbu a stavba chátrala. Pouze jeden z posledních majitelů, svobodný pán Václav Enis z Atteru, se pustil v 2. polovině 19. století do větších stavebních úprav, jimiž však hradu ještě více ublížil, když romantickou snahou o regotizaci znehodnotil staré partie hradu.
Od té doby se začali jeho držitelé často střídat a hrad ztrácel na svém významu. Převážně úřednická rakouská šlechta neměla dostatek prostředků na jeho údržbu a stavba chátrala. Pouze jeden z posledních majitelů, svobodný pán Václav Enis z Atteru, se pustil v 2. polovině 19. století do větších stavebních úprav, jimiž však hradu ještě více ublížil, když romantickou snahou o regotizaci znehodnotil staré partie hradu.
Vzhledem k tomu, že hrad byl v havarijním stavu, bylo postupně přikročeno k jeho celkové opravě (která však nebyla také zrovna zdařilá) a jednáno o jeho dalším využití pro kulturně výchovné účely. Po rekonstrukci hlavních objektů a vybudování nových expozic byl hrad opět otevřen pro veřejnost dne 22. června 1974 jako muzeum jednostopých motorových vozidel. V letech 1964 až 2002 byl hrad Kámen zřizován ONV, později Okresním úřadem v Pelhřimově. Od 1. 1. 2003 byl hrad Kámen samostatnou příspěvkovou organizací Kraje Vysočina a od roku 2011 se hrad Kámen stal pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov, p.o.
Otvírací dny | Čas | |
Duben | So + Ne, svátky | 10:00 - 17:00 |
Květen | Út - Ne | 10:00 - 17:00 |
Červen | Út - Ne | 10:00 - 17:00 |
Červenec | Út - Ne | 10:00 - 18:00 |
Srpen | Út - Ne | 10:00 - 18:00 |
Září | Út - Ne | 10:00 - 17:00 |
Říjen | So + Ne. svátky | 10:00 - 17:00 |
TRASA A - Interiéry hradu
TRASA B - Motocykly
TRASA A + B - Celý hrad
-
Bouzov, 783 25, Bouzov
-
Polesí, 687 08, Buchlovice
-
Houska, 472 01, Houska
-
Janův hrad, 691 45, Podivín