Datum a čas konání | Místo konání | Vstupenka |
---|---|---|
21.4.2015 19:00 | Severočeské divadlo opery a baletu | Vyprodáno |
Coco Chanel - jedna z nejbohatších žen světa, sebevědomá paní kapitalistka, osobnost s břitkým, až cynickým humorem, nepřestala být nikdy nešťastnou naivní švadlenkou, toužící mít to, co většina žen: manžela a dítě. Celoživotní slečna však měla "štěstí v kartách a smůlu v lásce". Pokud si to ovšem nezavinila sama. Všechny její lásky - a jenom těch Velkých a Zaručeně Posledních sama napočítala pět - končí tragedií či krachem. A jsou to lásky napříč spektrem národů i bankovních kont: následník ruského trůnu, anglický lord, chudý franacouzský básník, německý nacistický důstojník... K tomu nutno připočíst i fakt, že memáme-li Coco Chanelové nalítnout, nesmíme jí věřit ani datum narození (především rok narození). Ostatně tak to bylo i s její módou: vždycky dokázala upoutat právě tím, co zakrývala. Její sukně se nikdy, ani v éře mini, nezvedly ke kolenům, ale žádná z jejích zákaznic si nikdy nepřipadala jako žena méně přitažlivá. Na to jediné se dá u Coco Chanel stoprocentně spolehnout."
Délka představení s přestávkou cca 120 minut.
Základem pro jevištní zpracování vzpomínky na královnu módy Coco Chanel se stala kniha Edmonde Charles-Rouxové Chanel And Her World. Podněty pro uměleckou retrospektivu jistě pestrého a zajímavého života této osobnosti byly ale čerpány i z jiných zdrojů. V případě návrhu výtvarné stylizace celého divadelního projektu bylo požádáno o spolupráci i ústředí firmy Chanel v Neuilly-sur-Seine.
„Šaty, které nejsou pohodlné, nejsou povedené“
(Coco Chanel, milovnice jednoduchých šatů, kostýmků, perel a bižuterie, která vytvořila šatník pro ženu dvacátého století
Toužil po klidu. Místo toho potkal Coco!
Igor Stravinskij byl známý díky baletům Pták Ohnivák, Petruška a Svěcení jara. Na jaře 1921 právě přepracovával Šípkovou Růženku od Čajkovského a cítil se vyčerpaný. Vydal se k Atlantiku do lázní Biarritz. Setkání návrhářky a skladatele (v Biarritzu měla Coco filiálku) se brzy změnilo v lásku. Sice krátkou, ale vášnivou. Coco o něm říkala: „Igor je tak strašně ruský“ (A navíc ženatý…) Jemu to nevadilo a říkal jí: „Manželka ví, že tě miluju. Komu jinému bych měl svěřit tak zásadní věc, když ne jí?!“ Skladatel se chtěl rozvést, ale Coco mu nabídla, ať se vrátí k manželce a že zůstanou přáteli. Měla už totiž na mušce ruského velkoknížete Dimitrije, bratrance posledního ruského cara. Ten přijel do Paříže, aby poznal mecenášku ruských umělců-emigrantů a při obědě si tak padli do oka, že spolu odjeli do Monte Carla jejím novým světle modrým rolls-roycem. Její románek s velkoknížetem byl ale krátký. Dimitrij se ke Coco sice nastěhoval a zasypal ji perlami Romanovců (podařilo se mu je vyvézt z Ruska), ale přelétavá Coco přešla ze „slovanského“ ¨do „anglického“ období. Začala koketovat s vévodou z Westminsteru, až z oho byl skandál a ne svatba, jak Coco zamýšlela…
„Vytvářím ty nejjednodušší věci a žádám za ně nejvyšší cenu,“
řekla Coco Chanel před víc jak půl stoletím
Co Coco objevila?
Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel (19. 8. 1883 - 10. 1. 1971) udávala módní tón v Evropě i v zámoří. Její „malé černé šaty“ a „Chanel kostým“ byly revolucí v módě 20. století. Oblékala nejen hollywoodské hvězdy jako Grace Kellyovou či Audrey Hepburnovou, ale také první dámu Ameriky Jacquelinu Kennedyovou.
Už před první světovou válkou nabídla ženám něco jiného, než oblékaly dosud. Po válce toho bylo ještě mnohem víc – ženám se totiž otvíraly nové možnosti, byly svobodnější, mohly se víc realizovat, nebály se rozhodovat o svých životech a začaly žít podle svých představ. Přesně to symbolizovala i móda, kterou jim nabízela Coco.
Právě tehdy se zrodilo slůvko „chic“ (šik), které má dodnes jasný význam.
Gabrielle Bonheur COCO Chanel
Představení s názvem Příběh COCO Chanel, které čerpá námětově z reminiscencí na jednu z největších postav světového módního designu Gabrielle Bonheur COCO Chanel, je úspěšnou divadelní inscenací.
Má svou nespornou atraktivnost a lze očekávat, že cestu na něj si najde i stálé nebo potenciální zákaznické spektrum značky Chanel, která je v České republice symbolizována především klasickou vůní, nepodléhající módním trendům. Nicméně i pro mladší generaci nemusejí být bez zajímavosti fragmenty ze života její zakladatelky, slavné COCO Chanel. Chanel je v České republice vcelku silným pojmem, značkou, o které ovšem málokdo něco bližšího ví.
A diváka právě takové tituly lákají.
Autor: Jiří Just
Režie: Pavel Háša
Hudba: Václav Kopta
Kostýmy: Zita Miklošová
Scéna: Miloš Ditrich
Technická spolupráce: Aleš Hanzlíček, Jiří Beneš
Michaela Dolinová
Libuše Švormová
Jan Čenský
Lumír Olšovský
Severočeské divadlo opery a baletu
Lidické náměstí, 400 01, Ústí nad Labem
Telefon:
+420 475 258 631
E-mail:
milos.formacek@operabalet.cz
Web:
www.operabalet.cz