Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
10.3.2015 19:00 Městské divadlo Prachatice Vyprodáno

Návštěvníci 42. ročníku Štítu města Prachatice se i letos mohou těšit na pestrou nabídku amatérských divadelních souborů. Jako první se představí Ženský amatérský soubor Homole s hrou na motivy Aloise Jiráska a Hanuše Jelínka Naše luceran. Hru si ženský spolek upravil po svém a diváci se tak mohou těšit na spoustu zábavy, komických situací a odhalení technického zázemí při přípravě inscenace.


ŠTÍT MĚSTA PRACHATICE

42. ročník soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů.

Režisérka a autorka ŽASu Stanislava Kočvarová sáhla po notoricky známém klasickém díle Aloise Jiráska. S použitím libreta Hanuše Jelínka k opeře Lucerna připravila pro ŽAS představení, které odpovídá složení a poetice spolku.

Povinností naší činíme zadost
lucernu předvedem, doufejme, ryzí
ochotně hrajeme, hlavní je radost
klasika, tradice nejsou nám cizí

Stejně jak šumaři svou vrchnost slaví,
náš spolek vynechá povídání,
Libory, Haničky v publiku zdraví,
kasací hrajem vám k uvítání.

Že nejsme churota amatérská
přednesem pokornu supliku
namísto kněžny žádáme Jiráska
o jeho svolení, i přízeň publiku

O hře bylo napsáno:

I když se pak před divákem odvíjí klasický příběh Lucerny, představení je zábavné hlavně tím, jak poodhaluje různé technické a provozní okolnosti. Ochotníci před každým jednáním staví scénu 
a dokazují svá předchozí slova, že vystačí s málem. Jen s několika jednoduchými rekvizitami dokáží na pódiu vytvořit otáčející se mlýnské kolo, náhon tekoucí zprava, zámeček s širokým schodištěm 
a jezírkem i košatou lípu.

Režisérka na přípravu divadla na divadle pečlivě dohlíží, občas utrousí větu jako „Křoví vám jde" a na scéně zůstává po celé představení. Své svěřence diriguje ze skrýše pod stolem nebo za závěsem.
Zdroj: Andrea Zahradníková, českobudějovický deník

O Ženském amatérském spolku:

Do divadelního světa jsme vstoupily v roce 2006. Písmeno ypsilon ve slově „vstoupily“ je správné, protože se jedná o ženský rod. Ženský rod je zastoupen jak ve složení, tak i v názvu souboru Ženský Amatérský Spolek Homole (ŽAS). V „Hasičárně", která se laskavostí obce Homole stala naším útočištěm, pravidelně zkoušíme i hrajeme. Hrajeme nejenom doma v Homolích a Českých Budějovicích, ale po celé republice. Zúčastňujeme se divadelních festivalů a přehlídek, např. Trhové Sviny, Budějcká Thálie, Dačické kejklování, Za dačickou kostku cukru, Stochovská Thálie, Erbenův Miletín, Suchdolské divadelní večery, Štít města Prachatic, Krakonošův divadelní podzim, Jiráskův Hronov a přehlídky seniorského divadla Miletín.
Na našem divadelním snažení má největší podíl Stanislava Kočvarová. Ta je nejenom režisérkou, ale také scénáristkou. Snaží se vždy při výběru hry o to, abychom si všechny zahrály, aby odpovídala specifickému složení a poetice spolku. Vytvořily jsme báječnou partu žen zralého věku a pohodové zázemí bez zákulisních intrik. Víme, že se jedna na druhou můžeme spolehnout. A to je někdy víc, než úspěch na jevišti. I když i ten nás těší.

Režie: Stanislava Kočvarová,

Scénář a režie: Stanislava Kočvarová,

Hudba: Kateřina Madarásová

S.Kočvarová

I. Zlámalíková

L. Píšová

M. Erbenová

A. Hálová

S. Malinková

K. Madarásová

M. Krbílková

M. Kačányová

L. Tlapáková

D. Dobiášová

M. Peroutková

B. Liebi

J. Hála


Fotografie a videa

Městské divadlo Prachatice

mestske-divadlo-Prachatice.jpg
O výstavbě divadelní scény v Prachaticích se rozhodlo už v roce 1876. O pět let později pak vzniklo městské divadlo na prachatickém náměstí, jeho slavnostní otevření se uskutečnilo v lednu 1883. Na programu Městského divadla Prachatice najdete činoherní, muzikálová, baletní, operetní, operní i dětská představení. Každoročně se v sále pro 199 diváků koná přibližně 100 různých kulturních akcí.
Mapa - Městské divadlo Prachatice

Velké náměstí, 383 01, Prachatice

Telefon: +420 388 607 226
E-mail: divadlo2@prachatice.eu
Web: www.kisprachatice.cz/index.php?navi=3

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz