Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
12.10.2016 18:30 - 20:30 Divadlo Antonína Dvořáka – Národní divadlo moravskoslezské Vyprodáno
28.9.2016 16:00 - 18:00 Divadlo Antonína Dvořáka – Národní divadlo moravskoslezské Vyprodáno
12.4.2016 18:30 - 20:30 Divadlo Antonína Dvořáka – Národní divadlo moravskoslezské Vyprodáno
6.3.2016 15:00 - 17:00 Divadlo Antonína Dvořáka – Národní divadlo moravskoslezské Vyprodáno

Ženu (ne)vychováš! Klasická komedie nejznámějšího francouzského dramatika v uvedení Národního divadla moravskoslezského. Arnolf, nelítostný kritik všech manželů a jejich parohaté hlouposti, se na stará kolena rozhodne oženit. Ovšem, aby se nemusel potýkat s rutinou manželských problémů a nedorozumění, která (samozřejmě!) zapříčiňují ženy, pečlivě si vychovává svou nastávající od útlého věku. Představy a záměr se ale minou s realitou. A tak se tento výchovný experiment – tato škola pro (jednu) ženu – stává školou života především pro samotného Arnolfa. Komediální polemika o tom, zda se ženy už skutečně zbavily nadvlády mužů.


Škola pro ženy (1662) je Moliérova mravoličná veršovaná komedie o pěti dějstvích řešící problém výchovy dětí a postavení ženy v rodině.

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, (15. ledna 1622 – 17. února 1673) byl francouzský herec, spisovatel a dramatik období přelomu baroka a klasicismu. Patří k nejslavnějším dramatikům éry francouzského i světového klasicismu.

Začínal jako herec v kočovné společnosti, později se stal ředitelem vlastního kočovného souboru, se kterým cestoval po třináct let po francouzském venkově. Poté, co se proslavil, účinkoval také na královském dvoře, kde často spolupracoval s hudebním skladatelem Jeanem-Baptistem Lullym. Molière se věnoval zejména tzv. nízkým literárním žánrům (satira, bajka, komedie, fraška). Jeho díla byla v tehdejší době velmi odvážná zejména v kritice mravů a společenských poměrů své doby. V satirických veselohrách zesměšňoval pokrytectví, šlechtu a její snobskou morálku a v neposlední řadě v 17. století zatracovanou církev. Tvořil v typově barvité škále veseloher, od lidové frašky po propracovanou charakterovou zápletku. Problematika Molièrova díla je velmi rozsáhlá (lakota, pokrytectví, zištnost, cynismus, postavení žen ve společnosti atd.). V jeho díle je také zřetelná inspirace komedií dell'arte.

Překlad: Svatopluk Kadlec

Režie: Janusz Klimsza

Dramaturgie: Dagmar Radová

Scéna: Marta Roszkopfová

Kostýmy: Marta Roszkopfová

Výběr hudby: Janusz Klimsza

ARNOLF: Jan Fišar

ANEŽKA, mladá dívka vychovávaná Arnolfem: Petra Lorencová

HORÁC, ctitel Anežky: Ivan Dejmal

CHRYSALD, Arnolfův přítel: Tomáš Jirman

ORONT, Horácův otec, / NOTÁŘ: David Viktora

ALÁN, Arnolfův sluha: Jan Lefner

JIŘKA, Arnolfova služebná:
    
KLAVÍRISTA: Jiří Šimáček



Divadlo Antonína Dvořáka – Národní divadlo moravskoslezské

divadlo-a-dvoraka8.jpg
Klasická divadelní scéna, která vznikla na přelomu 19. a 20. století v novobarokní budově vídeňského architekta Alexandera Grafa. Je domovskou scénou operního, činoherního a baletního souboru Národního divadla moravskoslezského. Budova byla na přelomu nového milénia zrekonstruována a dnes je v perfektním stavu. Divadlo Antonína Dvořáka nabízí divákům rozsáhlý repertoár špičkových představení baletu, opery a činohry. Dnes patří Divadlo Antonína Dvořáka k tomu nejlepšímu, co lze v rámci klasické divadelní scény na Ostravsku a severní Moravě nalézt. Jeho hlediště pojme 520 diváků a je přístupné i pro vozíčkáře.
Mapa - Divadlo Antonína Dvořáka – Národní divadlo moravskoslezské

Smetanovo náměstí, 702 00, Ostrava-Moravská Ostrava

Telefon: +420 596 276 203
E-mail: predprodej@ndm.cz
Web: http://www.ndm.cz/cz/

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz