Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
15.4.2015 17:00 Studiová scéna Divadla na Vinohradech Zdarma

Divadlo na Vinohradech zve na křest knihy divadelního režiséra Jiřího Frejky. Jaké místo zaujímá v české moderní kultuře velký Jiří Frejka (1904–1952)? – Možnosti celkového pohledu na jeho život a dílo jako by stále bránil ne zcela dostatečný výzkum dokumentárních materiálů. Právě z tohoto výzkumu vychází kniha, která pojednává zejména o závěrečné Frejkově tvorbě na počátku 50. let, tedy v období inscenovaných soudních procesů, které byly průvodním zjevem zavádění stalinistického režimu také v Československu. Křest proběhne v suterénních prostorech vinohradského divadla - ve Zkušebně.


Křest knihy proběhne ve spoluprací s Ústavem scénické a dramatické tvorby DAMU a Scénologickou společností.

Knihu představí a přednášky o režiséru Frejkovi prosloví doc. Zuzana Sílová, PhDr. Pavel Bár a prof. Jaroslav Vostrý.

Vstup volný, nezbytná rezervace místa v předprodejním systému.

Životopis:

Jiří Frejka byl režisér, divadelní kritik a teoretik, prozaik, představitel meziválečné divadelní avantgardy.

Jiří Frejka se narodil v rodině myslivce. Studium vysoké školy, ani konzervatoře nedokončil.
V roce 1925 spolu s J. Honzlem založil Osvobozené divadlo jako sekci Devětsilu, v roce 1927 s E. F. Burianem divadlo Dada, v roce 1929 na něj navazující Moderní studio.

V roce 1930 byl Jiří Frejka angažován do Národního divadla. Zpočátku pracoval jako Hilarův pomocník, později jako samostatný režisér. Zde působil až do roku 1945.

V roce 1945 se Jiří Frejka stal spoluzakladatelem Akademie múzických umění. Po 2. světové válce byl Jiří Frejka jmenován ředitelem Městských divadel pražských. Od roku 1946 vyučoval na Akademii múzických umění. Svou divadelní kariéru skončil v Divadle v Karlíně, kam byl přeřazen z ideologických důvodů. Zde však nemohl uplatnit své schopnosti.

Svůj život ukončil Jiří Frejka sebevraždou.

Dílo Jiřího Frejky:

Dramatická tvorba:
Ve své divadelní tvorbě se Jiří Frejka inspiroval mimo jiné ruskou divadelní avantgardou. Inscenaci hry považoval za samostatné umělecké dílo, důraz kladl na fantazijní prvky a výtvarné pojetí scény. Průkopnicky aplikoval filmovou projekci v divadelních inscenacích, usiloval o moderní pojetí klasické commedie dell'arte. V době svého působení realizoval na scéně Národního divadla na padesát inscenací, ve Vinohradském divadle jich realizoval sedmnáct. Některé hry pro své inscenace upravoval.

Divadelní práce teoretické:
Živé divadlo - 1936
Smích a divadelní maska - 1942
Jevištní řeč a verš tragédie - 1944
Režie jako projev průbojného ducha - 1980, výbor z teoretických studií a statí, uspořádal Jiří Hájek
Divadlo je vesmír - 2004, výbor z divadelních textů z let 1923 - 52 postihuje vklad Jiřího Frejky do teoretického myšlení a tvůrčího programu meziválečné avantgardy
Člověk, který se stal hercem
Železná doba divadla - 1945
Deník J. Horákové - 1940

Próza:
Frejkovy prózy mají vzpomínkový charakter:
Outěchovice - 1942, vzpomínková kniha o rodišti Jiřího Frejky
Myslivecké povídačky - posmrtně 1964



Studiová scéna Divadla na Vinohradech

Divadlo-na-Vinohradech.JPG
Kromě činoherních představení na hlavní scéně Vinohradského divadla uvádí divadlo i hry na Studiové scéně pro asi 60 diváků menšinových žánrů. Pro stálé diváky je tu Klub Divadla na Vinohradech, který svým členům přináší třeba první reprízy nových inscenací za zvýhodněnou cenu, setkání a přípitek s ředitelem divadla i výjimečné divadelní Večery bez líčidel moderované Robertem Tamchynou. V rámci klubových akcí divadlo nabízí i komentované prohlídky zákulisí divadla a jeho umělecko-technického provozu.
Mapa - Studiová scéna Divadla na Vinohradech

Náměstí Míru, 120 00, Praha 2

Telefon: +420 296 550 111
E-mail: pokladna@divadlonavinohradech.com
Web: http://www.divadlonavinohradech.com

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz