Datum a čas konání | Místo konání | Vstupenka |
---|---|---|
31.1.2015 07:00 - 1.2.2015 19:00 | Klementinum | Zdarma |
Po dva dny můžete vidět nejvzácnější knihu u nás, Kodex vyšehradský, v Zrcadlové kapli budovy Klementina. Kodex je unikátním románským rukopisem. Dvoudenní výstava představí v Klementinu originál Kodexu vyšehradského i jeho faksimile, kterým si návštěvníci budou moci listovat. Vstup na výstavu je zdarma.
Po bezmála padesáti letech bude moci široká veřejnost spatřit ve dnech 31.1. a 1.2. 2015 nejvzácnější knihu v České republice – Kodex vyšehradský, jehož cena se odhaduje na jednu miliardu korun. Bohatě iluminovaný a unikátní rukopis byl vytvořen nejspíše při příležitosti korunovace prvního českého krále Vratislava I. v roce 1086. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, která se pojí s českým prostředím.
Kodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský. Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála „D“ zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky.
Vystavení budou provázet nejpřísnější bezpečnostní opatření. „V prvé řadě jde o vitrínu, která byla vyrobena na zakázku pro Národní knihovnu a nemá v České republice srovnání. Splňuje nároky na nejpřísnější bezpečnostní a klimatické podmínky,“ prozrazuje Tomáš Böhm, generální ředitel Národní knihovny. V obdobné vitríně je uložen například faraon Tutanchamon. Mezi další bezpečnostní opatření patří například osobní ostraha, která bude jak tzv. uniformovaná, tak v civilním oblečení. Počet strážníků bude v řádu desítek. „Všechny vchody a východy z areálu Klementina budou zabezpečeny tak, aby se v případě ohrožení areál okamžitě uzavřel a případný pachatel nemohl uniknout. Více v otázce bezpečnosti již neprozradíme, abychom nedávali návod, jak opatření obejít. Mohu však s klidným svědomím prohlásit, že jsme nic nepodcenili,“ dodává Böhm.
Na nádvoří budou umístěny panely, kde si návštěvníci budou moci přečíst informace o historii Kodexu vyšehradského. Nebude chybět projekce filmu, natočeného v loňském roce v koprodukci s Českou televizí pod názvem Záhada kodexu XIV A 13. Občerstvení bude zajištěno stánkem přímo na nádvoří u Zrcadlové kaple. „Nezavedli jsme tentokrát rezervační systém. Ten používáme při dlouhodobých výstavách. Pro dvoudenní akci se tento systém neosvědčil, obávám se, že by se tak dostali na řadu jen lidé s rezervací. Očekáváme velký zájem návštěvníků, proto jsme pro expozici zvolili prostory Zrcadlové kaple. Zde nebude tak značné omezení počtu návštěvníků v jednu chvíli, jako například v malých trezorových místnostech. Během hodiny bude možné odbavit mnohem více návštěvníků, aniž bychom kodex jakkoliv ohrozili či vystavili nebezpečí,“ vysvětluje Irena Maňáková, tisková mluvčí Národní knihovny.
Kodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský. Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála „D“ zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky. Dvoudenní výstava představí originál Kodexu vyšehradského i jeho faksimile, kterým bude možné s asistencí listovat.
Kodex vyšehradský (také i Vyšehradský kodex, Kodex zvaný vyšehradský, Korunovační evangelistář) je evangelistář, který pravděpodobně vznikl v době korunovace Vratislava II. na prvního českého krále a byl mu během této události dne 15. června 1085 snad i předán. Jedná se o kodex o rozměrech 415 × 340 mm, který obsahuje 108 pergamenových listů. Název „Vyšehradský“ asi nese proto, že byl od svého vzniku či o něco později uchováván na Vyšehradě. Kodex je součástí skupiny Vyšehradského kodexu.
Místo vzniku a dárce
O tom, kde kodex vznikl a kdo byl jeho dárcem, panuje mezi odborníky diskuze, většinou se ale shodují, že byl vyroben v prostředí blízkém bavorské klášterní škole, resp. řezenské výtvarné tradici. Předpokládá se, že vzhledem k této skutečnosti mohl být dárcem některý z domácích benediktinských klášterů, které s bavorskými kláštery udržovaly styky. Vzhledem k tomu, že po korunovaci byly obdarovány kláštery v Ostrově (získal ornáty) a v Břevnově (získal celu v Opatovicích), lze jako o dárcích nejpravděpodobněji uvažovat o těchto dvou klášterech.
Místo uchovávání
Kodex byl do 17. století uchováván v metropolitní knihovně sv. Víta, poté přešel do držení knihovny pražského Arcibiskupského semináře. Nyní se nachází v Národní knihovně v Praze pod signaturou XIV A 13. Kodex byl naposled vystavován koncem 50. let 20. století v Paříži. O jeho znovuvystavení se uvažuje v roce 2014 na mezinárodní výstavě benediktinského řádu.
Vydání
- F. J. Lehner.Česká škola malířská XI. věku. Korunovační evangelistář krále Vratislava, řečený kodex Vyšehradský. Praha 1902.
- J. Mašín. Kodex Vyšehradensis. Praga 1970.
- V roce 2012 se Národní knihovna rozhodla pro výrobu faksimile.
Zdroj: Wikipedie
31. 1. – 1. 2. 2015
Zrcadlová kaple Klementina
so: 7 - 20 hodin, ne: 7 - 19 hodin
Klementinum

Mariánské náměstí, 110 00, Praha 1
Telefon:
+420 222 220 879
E-mail:
mrehorova@dreyer.cz
Web:
http://www.klementinum.com