Be2Can – velké filmové festivalové echo


Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
Zobrazit všechny termíny
9.10.2014 - 14.10.2014 Kino Atlas Vyprodáno
9.10.2014 - 15.10.2014 Komorní kino Evald Vyprodáno
6.10.2014 - 12.10.2014 Kino Lucerna Praha Vyprodáno
6.10.2014 - 14.10.2014 Kino Art Brno Vyprodáno

Be2Can – filmová přehlídka, která přináší to nejlepší z filmových festivalu z Berlína, Benátek a Cannes. Mimořádně koncentrovaný zážitek příznivcům současné kvalitní kinematografie od 6. do 15. října přináší filmová přehlídka Be2Can. Historicky první ročník přehlídky filmů ze špičkových mezinárodních filmových festivalů umožní českým a slovenským divákům ve vybraných kinech, na Video-On-Demand v O2 Videotéce a na televizním kanálu Film Europe Channel vidět snímky promítané v Berlíně, Benátkách a Cannes. Díky filmové přehlídceBe2Can se k nim aktuální festivalové hity dostanou podstatně rychleji než dosud!


Unikátní filmová přehlídka Be2Can bude probíhat na třech platformách. Příznivci klasického „velkého plátna“ mohou zamířit do některého z kin: v Praze Lucerna, Atlas a Evald, v Brně kino Art, ve Zlíně Velké kino a Golden Apple Cinema a v Českých Budějovicích kino Kotva.

Mezi devatenácti filmy, které budou ve většině případů uvedeny v premiéře, se objeví takové tituly, jako například Zimní spánek (Zlatá palma, Cannes 2014), Leviatan (Nejlepší scénář, Cannes 2014), Sils Maria (nominace na Zlatou palmu, Cannes 2014), Boj sněžného pluhu s mafií (nominace na Zlatého medvěda, Berlinale 2014) nebo Sbohem jazyku (Cena poroty, Cannes 2014).

V exkluzivní kolekci nechybí ani poslední československý film oceněný v hlavní soutěži festivalu v Cannes – Až přijde kocour režiséra Vojtěcha Jasnéhoz roku 1963!

Vyšší moc ( TURIST) - SWE, DEN, NOR, 118 Min

Režie: Ruben Östlund
Scénář: Ruben Östlund
Kamera: Fredrik Wenzel
Hrají: Johannes Bah Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Cena poroty

Provokativní a mezinárodně uznávaný švédský režisér Ruben Östlund přináší ve svém čtvrtém celovečerním filmu Vyšší moc mrazivou psychologickou studii moderní rodiny, která na MFF v Cannes 2014 získala Cenu poroty.  Čtyřčlenná švédská rodina cestuje do francouzských Alp, aby si při lyžovaní oddychla a nerušeně spolu strávila pár vzácných volných dní. Dovolenkovou idylu s hřejivým sluncem a zasněženými velkolepými horami však naruší mohutná lavina, řítící se během oběda na otevřenou restauraci na terase. Ebba chrání své vyděšené děti a zoufale volá na svého manžela Tomase, který však v panickém strachu utíká do bezpečí. Lavinová katastrofa se nakonec nekoná, avšak ze vzniklé sněžné mlhy se postupně vynořuje zahanbení, nejistota a výsměch. Manželství Tomase a Ebby i pokojný život rodiny visí na vlásku a Tomas vnitřně bojuje s vlastním selháním a všemožně se snaží obnovit svou napjatou úlohu otce. Vyšší moc představuje existenciální drama o tradičních rolích muže a ženy v rodinném životě a jejich vzájemných očekáváních, která z nich vychází.

Zimní spánek (KIŞ UYKUSU) -  TUR, FRA, GER, 196 Min

Režie: Nuri Bilge Ceylan
Scénář: Ebru Ceyla, Nuri Bilge Ceylan
Kamera: Göghan Tiryaki
Hrají: Haluk Bilgner, Melisa Sozen, Demet Akbag

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Zlatá palma, Cena Fipresci

Mistr tureckého filmu, Nuri Bilge Ceylan, přináší ve snímku Zimní spánek, stejně jako ve své předcházející tvorbě, hloubkovou charakterovou studii. Odcizením, existencialismem a detaily každodenního života vytváří pozoruhodný obraz různých sociálních tříd (bohatí, chudí, učitelé, sluhové apod.). Toto „mistrovské dílo, jehož skutečným darem je upřímnost,“ ocenila Hlavní porota na MFF Cannes 2014 nejvyšším festivalovým oceněním Zlatou palmou, která se zařadila do Ceylanovy početné sbírky filmových trofejí.

Aydin, bývalý herec, vlastní v centrální Anatolii malý hotel, kde žije se svou výrazně mladší ženou Nihal a sestrou Necla, která se právě zotavuje z nedávného rozvodu. Turistická sezóna pomalu končí a okolní krajina se začíná zahalovat do bílých sněhových závojů. Hotel se v tomto období stává úkrytem, ale i místem, ze kterého není úniku a které otevírá staré rány a podněcuje vzájemnou nevraživost jeho obyvatel. Pod vrstvami chladného sněhu tak hoří plameny lidských emocí.

Diplomacie (DIPLOMATIE) - FRA, GER, 84 Min

Režie: Volker Schlöndorff
Scénář: Cyril Gely, YRIL GELY, Volker Schlöndorff
Kamera: Michel Amathieu
Hrají: André Dussollier, Niels Arestrup, Burghart Klaussner

Festival: Berlín 2014

Volker Schlöndorff, přední osobnost tzv. Nového německého filmu na přelomu 60. a 70. let, se během studia politických věd na Sorboně věnoval i filmu. Ve svém snímku Diplomacie se věnuje historii, a to jedné z ne příliš známých kapitol válečné minulosti - rozkazu Adolfa Hitlera ke zničení Paříže. Dnes již víme, jak tato kauza dopadla, avšak netušíme, že rozhodnutí o budoucnosti Paříže měli v rukách dva muži.

25. srpna 1944 Spojenci vstupují do Paříže. Krátce před úsvitem se německý vojenský místodržitel Paříže Dietrich von Choltitz chystá vykonat krutý příkaz Adolfa Hitlera, a to vyhodit do povětří pýchu všech Francouzů – hlavní město Paříž. Všechny mosty a historické budovy jsou již podminované, ale Paříž stále stojí a vyčkává. Z jakého důvodu Dietrich von Choltitz odmítá splnit Führerův rozkaz, i navzdory jeho bezmezné věrnosti  Německé říši? Má v tom prsty švédský konzul v Paříži Raol Nordling anebo sám generál mění názor?

Láska šílená (AMOUR FOU) - AUT, GER, LUX, 96 Min

Režie: Jessica Hausner
Scénář: Jessica Hausner
Kamera: Martin Gschlacht
Hrají: Birte Schnöink, Christian Friedel, Stephan Grossmann

Festival: Cannes 2014

Známa rakouská režisérka Jessica Hausner po snímku Lurdy (2009), který sesbíral řadu ocenění na MFF v Benátkách a jiných prestižních festivalech, přináší komediální drama inspirované sebevraždou romantického básníka Heinricha von Kleista. Jak v Lurdách režisérka uvažuje o relativitě církve, víry a zázraku na posvátných poutnických místech, v Lásce šílené poukazuje na ambivalentnost lásky a romantické představy o společné smrti z lásky.

V Berlíně začátkem 19. století mladý německý básník Heinrich von Kleist touží po romantické sebevraždě ve dvojici a neúnavně hledá spřízněnou lidskou duši, která by byla ochotná s ním dobrovolně ukončit svůj pozemský život. Je však zklamaný z necitlivosti všech lidí kolem, a když nedokáže přesvědčit ani svou sestřenici Mariu, ztrácí i tu poslední naději. Naštěstí však potkává Henriette, mladou, skromnou a uzavřenou manželku obchodníka, trpící “chorobou duše“, a zdá se, že i jinou smrtelnou nemocí.

Free Range - Balada o přijetí světa (BALLAAD MAAILMA HEAKSKIITMISEST) - EST, 104 Min

Režie: Veiko Öunpuu
Scénář: Veiko Öunpuu
Kamera: Mart Taniel
Hrají: Lauri Lagle, Jaanika Aurum, Laura Peterson

Festival: Berlin 2014

Filmem Free Range pokračuje režisér ve své typické tvorbě vyznačující se vysokou filmovou kvalitou, cynickým tónem, skvělým retro soundtrackem a nadčasovým tématem hledání svobody a volnosti. Příběh o mladém muži, filmovém kritikovi s různými kariérními možnostmi a rýsujícím se šťastným manželstvím je pozoruhodným pohledem do světa dnešní kultury a filmu. Nepřítomně působící, věčně podmračený, zdrogovaný a opilý Fred si žije ve svém vlastním světě, který je na hony vzdálen od toho běžného, který se mu příčí a protiví. Když je kvůli nepříznivé recenzi propuštěn z práce a přítelkyně mu oznámí, že čeká dítě, mladý rebel čelí těžkému rozhodnutí – přijmout či nepřijmout nečekanou zodpovědnost a jak vůbec naložit se svým životem.

Estonský filmový režisér Veiko Õunpuu se českému a slovenskému publiku představil již se svým středometrážním debutem Prázdný v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v roce 2006. Zároveň tak předznamenal Õunpuuovu úspěšnou kariéru, která je lemována jak uznáním kritiků, tak i nadšenými ohlasy diváků.

Čtyřikrát (LE QUATTRO VOLTE) -  ITA, GER, SUI, 88 Min

Režie: Michelangelo Frammartino
Scénář: Michelangelo Frammartino
Kamera: Andrea Locatelli
Hrají: Giuseppe Fuda, Bruno Timpano, Nazareno Timpano

Festival: Cannes 2010
Ocenění: Značka Evropského kina

Druhý snímek italského architekta a filmaře se opět pohybuje na pomezí dokumentu a fikce a odehrává se v odlehlých částech Kalábrie.
Starý a nemocný pastýř si léčí dávivý kašel prachem, smeteným z podlahy kostela a rozpuštěným ve vodě. Kůzle narozené v jeho stádu se staví na nohy a začíná bojovat o své místo na světě. Vzrostlá jedle, kterou si přivlastnily lidské bytosti, klidně shlíží na střechy vesnických domků. Její majestátnost však vezme za své s příchodem dělníků, kteří ji rozřezanou použijí pro přípravu uhelného milíře. Člověk, zvíře, vegetace a prach jsou čtyřmi protagonisty příběhů spojených do kruhu v jednom z nejpozoruhodnějších snímků letošního canneského festivalu. Obrazové vyprávění na pomezí hraného a dokumentárního filmu, prosté dialogů, plyne stejně poklidně jako život v kalábrijské vesnici, kde se odehrává. V uchvacující poetické vizi věčně se opakujícího životního cyklu hledá Frammartino způsob, jak zachytit esenci skrytou pod povrchem bytostí, věcí a veškerého dění. Ermanno Olmi či Robert Bresson rezonují v díle režiséra, jenž dodává, že svým vyprávěním chtěl „vrátit důstojnost věcem, které obvykle zůstávají v pozadí."

Příběh dětí a filmu (A STORY OF CHILDREN AND FILM) - GBR, ENG, 101 Min 

Režie: Mark Cousins
Scénář: Mark Cousins
Kamera: Mark Benoliel, Mark Cousins

Festival: Cannes 2013

První celosvětový film o dětech z pohledu globální kinematografie. Velký nadšenec a neuvěřitelný znalec filmu, Mark Cousins, přináší divákům vášnivý a poetický portrét dětských dobrodružství – jeho surrealismus, osamělost, humor, destruktivnost i vznětlivost – představený pomocí 53 filmů z 25 zemí světa. Cousins zahrnul do svého výběru jak filmové klasiky jako E.T. – Mimozemšťan či Červený balónek, tak i desítky téměř neznámých mistrovských kousků (mnoho z nich režírovaly ženy). Stejně jako ve svém monumentálním dokumentu Příběh filmu: Odysea přináší různé myšlenky, se kterými si s lehkou elegancí pohrává, přechází z jednoho filmu do druhého a zkoumá tak různé cesty a podoby dětství, jak je zobrazoval film. V malých věcech se mnohdy skrývají velká poznání.

Cousins si tímto snímkem získal uznání kritiků i diváků také díky tomuto dokumentu. Tato „bystrá a pohotová filmová esej představující mozaiku klipů, obrazů a okamžiků dětí ve filmech" (Peter Bradshaw, The Guardian) představuje mezník ve filmové historii, který je oslavou dětství i filmů.

Velkolepé muzeum (DAS GROSSE MUSEUM) -  AUT, GER, 94 Min

Režie: Johannes Holzhausen
Scénář: Johannes Holzhausen
Kamera: Joerg Burger, Attila Boa

Festival: Berlin 2014
Ocenění: Caligari Film Award

Dokumentarista Johannes Holzhausen svým snímkem Velkolepé muzeum divákům nabízí neobyčejný, vtipný a důmyslný pohled do zákulisí jedné z největších a nejdůležitějších světoznámých kulturních institucí. Jeden restaurátor zjistí, že Rubensův obraz byl několikrát přemalovaný, a druhý si při lepení modelů lodí rád zanadává. Pracovník z oddělení hostitelských služeb si myslí, že jeho tým není dostatečně začleněný do života v muzeu, a vedoucí úseku kolekcí brzy odejde do zaslouženého důchodu. Historik umění prožívá vzrušení a frustraci z probíhající aukce a finanční ředitel si myslí, že číslo 3 na propagačních materiálech působí agresivně.

Mozaika drobných příběhů muzejních pracovníků činí ze snímku více než jen obyčejný portrét veřejné kulturní instituce, která se snaží udržet si integritu balancováním mezi rozpočtovými problémy a konkurenčním tlakem. Vdechuje život do obrovských místností muzea a ve filmu vytváří atmosféru trpělivého zkoumání a restaurátorství vzácných uměleckých předmětů.

Sils Maria (SILS MARIA) -  SUI, GER, FRA, 123 Min

Režie: Olivier Assayas
Scénář: Olivier Assayas
Kamera: Yorick Le Saux
Hrají: Juliette Binoche, Kristen Stewart, Chloë Grace Moretz

Festival: Cannes 2014

Francouzský režisér Olivier Assayas ve snímku Sils Maria zkoumá bohatý a nevyzpytatelný svět žen ovládaný opět skvělými, avšak tentokrát charakterově odlišnými herečkami různých generací – Juliette Binoche, Kristin Stewart a Chloë Grace Moretz. Okouzlující a stále atraktivní čtyřicátnice Maria Enders je na vrcholu své herecké kariéry, kterou před dvaceti lety odstartovala ztvárněním provokativní a nezapomenutelné postavy Sigrid v oceňovaném lesbickém dramatu. Právě přijala nabídku zahrát si v současném remaku tohoto slavného filmu, tentokrát se má zhostit role starší Heleny, kterou Sigrid svede a dožene až k sebevraždě. Maria se svou asistentkou odjíždí do Sils Marie, odlehlé oblasti švýcarských Alp, aby se nerušeně připravovala na svou náročnou roli. A role Sigrid na druhé straně připadla lehkovážné mladé hollywoodské hvězdičce, vyžívající se v alkoholových skandálech. Maria se tak na rozdíl od původního filmu nachází na druhé straně zrcadla, tváří v tvář okouzlující dívce, která je v podstatě znepokojujícím odrazem jí samotné.

Sbohem jazyku (ADIEU AU LANGAGE) - FRA, 70 Min

Režie: Jean-Luc Godard
Scénář: Jean-Luc Godard
Kamera: Fabrice Aragno
Hrají: Heloise Godet, Zoe Bruneau, Kamel Abdelli

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Cena Poroty, Palm Dog - Cena Poroty

Godard a jeho vnímání vztahu muže a ženy. Pilíř francouzské nové vlny Jean-Luc Godard byl pravděpodobně nejvlivnějším filmařem poválečného období. Jeho průkopnická léta začala v roce 1959 jeho celovečerním hraným debutem Na konci s dechem (Bout de Souffle). Godard tehdy způsobil doslova revoluci v tehdejších filmových postupech, uvolnil filmové médium z pout a „přepsáním“ dlouho uznávaného filmového jazyka zavedl nová pravidla filmového vyprávění, práce se zvukem a s kamerou. I ve svých pozdějších filmech narušoval kontinuitu filmového děje a nabourával do té doby zaužívaný systém filmové výroby, distribuce a exhibice, který podléhal konvencím Hollywoodské továrny na sny. Vytvořil úplně nový vzorec filmové tvorby.

Jean-Luc Godard se o svém nejnovějším filmu s lingvistickým názvem Sbohem jazyku vyjádřil: „Je to o muži a jeho ženě, kteří si již navzájem nerozumějí, protože nehovoří stejným jazykem.“ Film je natočený i v 3D technologii.

Láska na první boj (LES COMBATTANTS) - FRA, 98 Min

Režie: Thomas Cailley
Scénář: Thomas Cailley, Claude Le Pape
Kamera: David Cailley
Hrají: Adéle Haenel, Kévin Azais, Antonie Laurent

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Cena Mezinárodní konfederace  artových filmů, Cena Fipresci, Značka evropského kina, Cena Sacd

Láska na první boj je celovečerním debutem francouzského režiséra Thomase Cailleyho, který svým předcházejícím krátkým filmem Paris Shanghai (2010) zaznamenal obrovský mezinárodní úspěch. I ve své dlouhometrážní prvotině zobrazuje nečekanou „srážku“ a společnou cestu dvou diametrálně odlišných postav, které tak posouvají hranice svých možností.

Zdá se, že Arnaud stráví pokojné léto v kruhu své rodiny, kolegů z práce a nejbližších přátel. Avšak jednoho dne si všimne krásné, ale drsné Madeleine, ztělesňující čistou energii a neustálý pohyb, která ho svým nevhodným a někdy násilným jednáním záhadně přitahuje. Mírumilovný Arnaud bere věci tak, jak jsou, naopak Madeleine neustále s něčím bojuje a překonává samu sebe. Jejím snem je podstoupit armádní výcvik a Arnaud se rozhodne ji v tom podporovat a chránit, čímž se jeho stereotypní život převrátí vzhůru nohama. Nic však nevyjde podle jejich plánu, protože vzájemně nepatří do svých rozdílných světů. Jediným východiskem je vytvořit si nový.

Mapy k hvězdám (MAPS TO THE STARS) - CAN, USA, GER, FRA, 111 Min 

Režie: David Cronenberg
Scénář: Bruce Wagner
Kamera: Peter Suschitzky
Hrají: Julianne Moore, Mia Wasikowska, John Cusack

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Nejlepší herečka - Julianne Moore

Mezi scénářem Bruce Wagnera a režisérem Davidem Cronenbergem to byla láska na první pohled, slavného tvůrce znepokojivých kousků lákala jeho kontroverznost a schopnost umně balancovat na tenké hranici mezi komedií, hororem a nehollywoodskou upřímností. „Příběh o temné stránce ambicióznosti a slávy mohl natočit asi jen David,“ reaguje scenárista Wagner.

Dr. Stanford Weiss a jeho manželka Christina jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand.

Leviatan (LEVIATHAN) – RUS, 140 Min

Režie: Andrey Zvyagintsev
Scénář: Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev
Kamera: Mikhail Krichman
Hrají: Alexey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovitchenkov

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Nejlepší scénář

Nový film jednoho z nejvýznamnějších současných ruských tvůrců se odehrává na severozápadním výběžku země, blízko hranic s Finskem.

Leviatan se v Bibli objevuje jako mořská příšera, která vzbuzuje strach. V satanismu tento tvor zastupuje třetí ze čtyř prvků pekla – jednotnost pořádku a chaosu, hmoty a antihmoty, jin a jang. Thomas Hobbes ve své knize Leviathan přirovnává tuto příšeru ke státnímu uspořádání, ve kterém absolutistická moc měla zabezpečit občanům mír a ochranu. Tento boj za lidská práva zpracoval mimořádně poutavým způsobem ruský režisér Andrey Zvyagintsev.

Kolia žije v malém městě blízko Barentsova moře na severu Ruska. Hned vedle domu, kde žije se svou mladou ženou Lilya a synem z prvního manželství, má vlastní autoopravnu. Avšak starosta blízkého města, Vadim Shelevyat, ho chce o dům, pozemek i práci připravit. Kolia se nenechá koupit, je neústupný a odmítá se vzdát. Nejen majetku a vlastní půdy, ale i veškeré té krásy, která ho již od dětství obklopuje. Vadim se stává stále více agresivním.

Dva dny, jedna noc (DEUX JOURS, UNE NUIT) - BEL, FRA, IT, 95 Min  

Režie: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Scénář: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Kamera: Alain Marcoen
Hrají: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Pili Groyne

Festival: Cannes 2014

Mimořádně lidský a silný příběh z rukou mistrů filmového plátna bratří Dardennů. Sandra pracuje v místní solární elektrárně a právě se zotavuje z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti nemá zájem o takovéto zaměstnance, avšak nechce vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Pokud ano, budou si moci ponechat své roční bonusy ve výši 1000 eur, a pokud ne, tak o ně přijdou. Sandra se však nevzdává a během dvou dnů  a jedné noci se ze všech sil snaží přesvědčit kolegy, aby se rozhodli v její prospěch. Sandřina prosba je jednoduchá: “Nelitujte mě! Jen se zkuste vžít do mé situace.“  Hlavní postavu ve filmu přesvědčivě ztvárnila francouzská herečka Marion Cotillard.

Jimmyho tančírna (JIMMY’S HALL) - GBR, IRL, FRA, 109 Min

Režie: Ken Loach
Scénář: Paul Laverty
Kamera: Robbie Ryan
Hrají: Barry Ward, Simone Kirby, Jim Norton

Festival: Cannes 2014

Film Jimmyho tančírna natočil mezinárodně uznávaný anglický režisér Ken Loach.

Před vypuknutím Irské občanské války otevřel oddaný a odvážný aktivista Jimmy Gralton na irském venkově taneční sál, kde se lidé mohli vzdělávat, bavit, diskutovat, sportovat a hlavně tancovat. Popularita Jimmyho tančírny rostla a postupně se stala místem revolučních myšlenek, rozvíjení talentů, svobody a splněných snů. Její volnomyšlenkářská reputace však upoutala pozornost státu a církve, což přinutilo Jimmyho utéct ze země a proslavenou tančírnu zavřít.

Po deseti letech neustálého cestování se Jimmy vrací do rodného Irska, kde se však znovu střetává s chudobou, omezováním osobní svobody i kultury. S podporou své první lásky se rozhodne slavnou tančírnu znovu otevřít a opět dát lidem naději snít. Bez ohledu na to, co to může způsobit.

My jsme nejlepší! (VI ÄR BÄST!) - SWE, DEN, 102 Min

Režie: Lukas Moodysson
Scénář: Lukas Moodysson
Kamera: Ulf Brantås
Hrají: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv Lemoyne

Festival: Venice 2013

„Nejroztomilejší filmový rebel“ Lukas Moodysson je jedním z nejvýraznějších švédských režisérů dnešní doby. Držitel mnoha ocenění z mezinárodních filmových festivalů přináší filmem My jsme nejlepší! zábavný příběh o dospívání, síle přátelství a nesmrtelnosti punku.

Punk's not dead! Život stojí za to! Dvě třináctileté  dívky Bobo a Klara vyrůstají ve Stockholmu 80. let a cítí se přehlížené vlastními rodiči. Jsou osamělé, naštvané, jen tak se potloukají po ulicích a rozhodnou se založit punkovou kapelu, i navzdory tomu, že neumí hrát na žádný hudební nástroj.  V místním mládežnickém klubu “vymlátí“ z nástrojů hrůznou píseň o hodinách tělesné výchovy a záchraně dětí v Africe, ale stále to není ono. Když se však k nim přidá slušná a věřící Hedvig s výjimečným hudebním talentem, jejich kapela i hudba náhle dávají smysl. Konečně mohou s punkovými účesy zvítězit nad sexistickými a nechutnými kluky, vyfintěnými koketními holkami a trapnými rodiči.

Kmen (PLEMYA) - UKR, NED, 130 Min

Režie: Myroslav Slaboshpytskiy
Scénář: Myroslav Slaboshpytskiy
Kamera: Valentyn Vasyanovych
Hrají: Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy

Festival: Cannes 2014
Ocenění: Velká Cena, Vizionářská Cena France 4, Cena Gan Foundation Podpora Distribuce

Celovečerní debut ukrajinského režiséra Myroslava Slaboshpytskiye představuje výjimečný filmařský počin, jeho filmové vyprávění je založené na realistických obrazech se znakovou řečí a precizní práci s prostorem a zvukem. Jeho krátký snímek Deafness (Hluchota, 2010 - uvedený v Hlavní soutěži krátkých filmů na Berlinale) byl jakousi předpřípravou na jeho debut, ve které Slaboshpytskiy intenzivně pracoval s komunitou hluchoněmých lidí. A tyto neherce také obsadil do svého celovečerního filmu.

Internátní škola pro hluchoněmé má svá drsná pravidla. Hluchoněmý teenager Sergey nastoupí do specializované internátní školy. Aby zde „přežil“, stává se členem divoké organizace, tzv. kmene. Postupně se sžívá s místním prostředím a přizpůsobuje se jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmenových konkubín však přeroste v lásku a Sergey tak proti své vůli musí porušit všechna nepsaná pravidla společenské hierarchie kmene.

Až přijde kocour (AŽ PŘIJDE KOCOUR) – CZE, 101 Min

Režie: Vojtěch Jasný
Scénář: Jiří Brdečka, Vojtěch Jasný, Jan Werich
Kamera: Jaroslav Kučera
Hrají: Jan Werich, Emília Vášáryová, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Jiřina Bohdalová, Vlasta Chramostová

Festival: Cannes 1963
Ocenění: Zvláštní Cena Poroty

Žák legendárního Karla Plicky a dlouholetý spolupracovník Karla Kachyni, Vojtěch Jasný, je jedním z nejuznávanějších a nejoceňovanějších filmových tvůrců nové vlny v československém filmu. Tento výjimečný režisér, scénárista, herec a kameraman, uspěl se svojí tvorbou i v zahraničí, kde byly jeho snímky Touha (1958), Až přijde kocour (1963) či Všichni dobří rodáci (1969) uvedeny v soutěži MFF Cannes.

Až přijde kocour je příběhem stárnoucího kastelána Olivy, který v mládí potkal svou životní lásku Dianu s jejím kouzelným kocourem. Do malého malebného městečka pak jednoho dne přijíždí zvláštní cirkus. K překvapení všech s ním přijíždí kouzelník, který je k nerozeznání podobný Olivovi, a krásná dívka Diana, která má na klíně kocoura se slunečními brýlemi. Na závěr večerního kouzelníkova představení sejme Diana svému Mourkovi brýle a před jeho zelenýma očima začnou někteří dospělí měnit barvu. Tato pohádková satyra byla ve své době významným experimentem v oblasti barevného filmu a trikových záběrů.

Boj sněžného pluhu s mafií (KRAFTIDIOTEN) - NOR, SWE, 115 Min     

Režie: Hans Petter Moland
Scénář: Kim Fupz Aakeson
Kamera: Philip Øgaard
Hrají: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Sverre Hagen

Festival: Berlín 2014

Spojení režiséra Molanda, scenáristy Aakesona a herce Skarsgårda je nejen zárukou festivalového úspěchu, ale i vynikající filmové zábavy. Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což  považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka.
Příběh “spravedlivé“ pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér H. P. Moland s pořádnou dávkou černého humoru i překvapivých zvratů, výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor.

Velká nádhera (LA GRANDE BELLEZZA) - ITA, FRA, 142 Min

Režie: Paolo Sorrentino

Festival: Cannes 2013
Ocenění: Oscar 2014 – Nejlepší Zahraniční Film, Zlatý Glóbus 2014 – Nejlepší Zahraniční Film, Cena Efa 2013

Veľkou nádherou se mezinárodně úspěšný a oceňovaný režisér Paolo Sorrentino vrací k osvědčené spolupráci s hercem Toni Servillem. Příběh stárnoucího spisovatele Jepa Sorrentino zasazuje do světa zářivé římské smetánky a jako Fellini a Antonioni nastavuje zrcadlo současné společnosti, žijící v povrchnosti. Snímek získal mnoho prestižních cen, včetně Oscara za Nejlepší cizojazyčný film.

Život Adèle (LA VIE D’ADÈLE) – FRA, 172 Min

Režie: Abdellatiff Kechiche

Festival: Cannes 2013
Ocenění: Zlatá Palma, Cena Fipresci

Režisér snímku Abdellatif Kechiche šokoval diváky i kritiky detailním vykreslením sexuálních scén a výjimečným příběhem dvou žen, nacházejících cestu k sobě samým i k světu. Adèlin život se obrátí vzhůru nohama, když potká modrovlasou Emmu, která jí umožní objevit doposud nepoznané touhy a prosadit se v životě jako dospělá žena.

Kino Lucerna: 6. 10. - 12. 10. 2014

  • 06.10. 18:30 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)
  • 06.10. 19:00 - Zimní spánek (režie: Nuri Bilge Ceylan)
  • 06.10. 21:00 - Diplomacie (režie: Volker Schlöndorff)
  • 07.10. 16:30 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 07.10. 17:00 - Free Range - Balada o přijetí světa (režie: Veiko Öunpuu)
  • 07.10. 19:15 - Čtyřikrát (režie: Michelangelo Frammartino)
  • 07.10. 21:00 - Příběh dětí a filmu (režie: Mark Cousins)
  • 08.10. 13:30 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)
  • 08.10. 16:45 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)
  • 08.10. 18:00 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 08.10. 18:45 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 08.10. 20:30 - Láska na první boj (režie: Thomas Cailley)
  • 08.10. 20:45 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)
  • 09.10. 17:00 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 09.10. 18:30 - Dva dny, jedna noc (režie: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
  • 09.10. 19:30 - Zimní spánek (režie: Nuri Bilge Ceylan)
  • 10.10. 13:30 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 10.10. 16:45 - My jsme nejlepší! (režie: Lukas Moodysson)
  • 10.10. 18:45 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 10.10. 20:45 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 11.10. 14:15 - Až přijde kocour (režie: Vojtěch Jasný)
  • 11.10. 16:15 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 11.10. 18:45 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)
  • 11.10. 21:00 - Boj sněžného pluhu s mafií (režie: Hans Petter Moland)
  • 12.10. 14:15 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 12.10. 16:00 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)
  • 12.10. 16:15 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 12.10. 18:00 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 12.10. 20:30 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)

Kino Atlas: 9. 10. - 14. 10. 2014

  • 09.10. 18:00 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 09.10. 20:30 - Boj sněžného pluhu s mafií (režie: Hans Petter Moland)
  • 10.10. 17:30 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 10.10. 20:00 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)
  • 11.10. 17:00 - Velká nádhera (režie: Paolo Sorrentino)
  • 11.10. 20:00 - Zimní spánek (režie: Nuri Bilge Ceylan)
  • 12.10. 17:00 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 12.10. 20:00 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 13.10. 17:30 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 13.10. 20:00 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 14.10. 18:00 - Diplomacie (režie: Volker Schlöndorff)
  • 14.10. 20:00 - Zimní spánek (režie: Nuri Bilge Ceylan)

Kino Evald: 9. 10. - 15. 10. 2014

  • 09.10. 17:00 - Příběh dětí a filmu (režie: Mark Cousins)
  • 09.10. 21:00 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 10.10. 17:00 - Čtyřikrát (režie: Michelangelo Frammartino)
  • 10.10. 18:45 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)
  • 10.10. 21:00 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 11.10. 18:30 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 11.10. 21:00 - Diplomacie (režie: Volker Schlöndorff)
  • 12.10. 18:30 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 12.10. 21:00 - Free Range - Balada o přijetí světa (režie: Veiko Öunpuu)
  • 13.10. 19:00 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 13.10. 21:00 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)
  • 14.10. 17:00 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)
  • 14.10. 19:00 - Láska na první boj (režie: Thomas Cailley)
  • 15.10. 19:00 - My jsme nejlepší! (režie: Lukas Moodysson)
  • 15.10. 21:00 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)

Kino Art: 6. 10. - 14. 10. 2014

  • 06.10. 18:00 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 06.10. 20:00 - My jsme nejlepší! (režie: Lukas Moodysson)
  • 06.10. 20:30 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)
  • 07.10. 18:00 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 07.10. 20:30 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)
  • 07.10. 20:30 - Čtyřikrát (režie: Michelangelo Frammartino)
  • 08.10. 18:00 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 08.10. 20:00 - Příběh dětí a filmu (režie: Mark Cousins)
  • 08.10. 20:30 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 09.10. 18:00 - Diplomacie (režie: Volker Schlöndorff)
  • 09.10. 20:00 - Free Range - Balada o přijetí světa (režie: Veiko Öunpuu)
  • 09.10. 20:30 - Boj sněžného pluhu s mafií (režie: Hans Petter Moland)
  • 10.10. 18:00 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)
  • 10.10. 19:00 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 10.10. 20:30 - Zimní spánek (režie: Nuri Bilge Ceylan)
  • 11.10. 18:00 - Láska na první boj (režie: Thomas Cailley)
  • 11.10. 19:00 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 11.10. 20:00 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 12.10. 18:00 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 12.10. 19:00 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 13.10. 18:00 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 13.10. 19:00 - Čtyřikrát (režie: Michelangelo Frammartino)
  • 14.10. 18:00 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 14.10. 19:00 - Láska na první boj (režie: Thomas Cailley)

Kino Kotva: 6. 10. - 12. 10. 2014

  • 06.10. 17:30 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)
  • 06.10. 20:00 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 07.10. 17:30 - Boj sněžného pluhu s mafií (režie: Hans Petter Moland)
  • 07.10. 20:00 - Zimní spánek (režie: Nuri Bilge Ceylan)
  • 08.10. 17:30 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)
  • 08.10. 20:00 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 09.10. 17:00 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)
  • 09.10. 19:00 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 09.10. 20:30 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 10.10. 17:30 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 10.10. 18:45 - Diplomacie (režie: Volker Schlöndorff)
  • 10.10. 20:00 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 12.10. 14:00 - Láska na první boj (režie: Thomas Cailley)
  • 12.10. 16:00 - My jsme nejlepší! (režie: Lukas Moodysson)

Golden Apple Cinema: 6. 10. - 12. 10. 2014

  • 06.10. 17:30 - Free Range - Balada o přijetí světa (režie: Veiko Öunpuu)
  • 06.10. 20:00 - Diplomacie (režie: Volker Schlöndorff)
  • 07.10. 17:30 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 07.10. 20:00 - Láska šílená (režie: Jessica Hausner)
  • 08.10. 17:30 - Až přijde kocour (režie: Vojtěch Jasný)
  • 08.10. 20:00 - Čtyřikrát (režie: Michelangelo Frammartino)
  • 09.10. 17:30 - My jsme nejlepší! (režie: Lukas Moodysson)
  • 09.10. 20:00 - Sbohem jazyku (režie: Jean-Luc Godard)
  • 10.10. 17:30 - Mapy k hvězdám (režie: David Cronenberg)
  • 10.10. 20:00 - Jimmyho Tančírna (režie: Ken Loach)
  • 11.10. 17:30 - Boj sněžného pluhu s mafií (režie: Hans Petter Moland)
  • 11.10. 20:00 - Láska na první boj (režie: Thomas Cailley)
  • 12.10. 17:30 - Příběh dětí a filmu (režie: Mark Cousins)
  • 12.10. 20:00 - Velkolepé muzeum (režie: Johannes Holzhausen)

Velké kino: 6. 10. - 12. 10. 2014

  • 06.10. 19:30 - Leviatan (režie: Andrey Zvyagintsev)
  • 07.10. 19:30 - Kmen (režie: Myroslav Slaboshpytskiy)
  • 08.10. 19:30 - Velká nádhera (režie: Paolo Sorrentino)
  • 09.10. 19:30 - Život Adéle (režie: Abdellatiff Kechiche)
  • 10.10. 19:30 - Sils Maria (režie: Olivier Assayas)
  • 12.10. 19:30 - Vyšší moc (režie: Ruben Östlund)
Termíny představení
Be2Can – velké filmové festivalové echo
9.10.2014 - 14.10.2014 –

Kino Atlas

Vyprodáno
Be2Can – velké filmové festivalové echo
9.10.2014 - 15.10.2014 –

Komorní kino Evald

Vyprodáno
Be2Can – velké filmové festivalové echo
6.10.2014 - 12.10.2014 –

Kino Lucerna Praha

Vyprodáno
Be2Can – velké filmové festivalové echo
6.10.2014 - 14.10.2014 –

Kino Art Brno

Vyprodáno
Be2Can – velké filmové festivalové echo
Vyprodáno
Be2Can – velké filmové festivalové echo
6.10.2014 - 12.10.2014 –

Velké kino Zlín

Vyprodáno
Be2Can – velké filmové festivalové echo
6.10.2014 - 12.10.2014 –

Golden Apple Cinema Zlín

Vyprodáno


Kino Lucerna Praha

kino-lucerna-praha-4.jpg
Kino Lucerna je jedním z nejstarších kin na území České republiky, bylo také prvním kinem u nás, které začalo uvádět zvukové filmy. V dnešní době je jeho program určen především pro náročnějšího diváka, nicméně dramaturgie se tu a tam nevyhýbá ani filmům pro širokou veřejnost. Často se tady konají české i světové premiéry filmů, kino uvádí i vítězné snímky z těch nejvýznamnějších filmových festivalů.
Mapa - Kino Lucerna Praha

Vodičkova, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 736 431 503
E-mail: kino@lucerna.cz
Web: http://www.lucerna.cz/kino.php

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz