Ze života hmyzu


Je nám to líto...

Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.

Zobrazit jiné akce


Představovat slavnou alegorickou moralitu bratrských pilířů české meziválečné kultury je asi zbytečné – málokdo nezná alespoň v obrysech příběh Tuláka, kterého omrzí lidé a rozhodne se na ně dívat jako na hmyz a pozoruje efemérní a povrchní život Motýlů, kořistnické a sobecké Chrobáky, Cvrčky a Lumky a nakonec bojovné a ve strašlivém životním tempu houfně hynoucí Mravence. Kdysi avantgardní hra pobouřila dobové publikum. Žádný jednotící děj, jen sled obrazů spojený silnou divadelní vizuálností. Alegorický text, který připodobňuje člověka k hmyzu, to nemá dnes o nic snazší – očekáváme suchou, kultivovanou, ale jaksi „uzavřenou“ klasiku, vidíme pobuřující zprávu o nás všech. Není to apartní inscenace, je to pokus, jak ukázat text, který mohl zůstat zaprášen v čítankách, v hávu dnešního – dravého a stejně tak i zábavného - divadelního jazyka.


Hra byla poprvé uvedena v roce 1922 hned na dvou scénách – v Národním divadle v Brně, kde měla světovou premiéru v režii Bohuše Stejskala, a o málo později i v Národním divadle v Praze, kde se jí ujal K. H. Hilar. Národní divadlo se od té doby k Životu hmyzu pravidelně vracelo – krátce po skončení druhé světové války, v roce 1946, ho zde režíroval Jindřich Honzl, v roce 1965 Miroslav Macháček, v roce 1990 Miroslav Krobot. Asi nejslavnější a dodnes vzpomínaná je Macháčkova inscenace ze šedesátých let ve scéně Josefa Svobody a s orchestrálním doprovodem pod vedením Karla Krautgartnera. Na repertoáru se udržela pět sezon a dočkala se bezmála dvou set repríz. Pro první uvedení v novém tisíciletí byla režie svěřena Danielu Špinarovi, jednomu z nejvýraznějších talentů mladé režisérské generace, který v Národním divadle pracoval již vícekrát. Jedinečné divadelní vidění, silný důraz na formu a vizualitu a velká citlivost pro současný svět a společnost činí z Daniela Špinara ideálního interpreta slavného textu, který má zvláštní schopnost v každé době odrážet její rozpory a niterná pnutí.

Inscenace je doporučena divákům od 15 let.
Délka představení 2 hodiny 15 minut, 1 přestávka

Režie: Daniel Špinar

Scéna: Henrich Boráros

Kostýmy: Linda Boráros

Světelný design: Martin Špetlík

Hudba: Petr Wajsar

Choreografie: Irina Andreeva

Dramaturgie: Daria Ullrichová, Jan Tošovský

Tulák


Saša Rašilov

Iris/Mravenec


Karel Dobrý

Clythie/Mravenec


Kateřina Winterová

Felix/Mravenec


Filip Kaňkovský

Viktor/Mravenec


Martin Pechlát

Otakar/Mravenec


David Matásek

Kukla


Michal Kern

Chrobák/Mravenec


Petr Motloch

Chrobačka/Mravenec


Sabina Králová

Cvrček/Mravenec


Igor Orozovič

Cvrčková/Mravenec


Lucie Žáčková

Lumek


Vladislav Beneš

Larvička/Mravenec


Jana Pidrmanová

Druhý slimák


Kristina Sitková

Jiný chrobák

Rostislav Trtík

Parazit

Jaroslav Slánský

První slimák

Radovan Klučka

 


Národní divadlo

Narodni-divadlo-12.jpg
Novorenesanční budova Národního divadla je jednou z dominant Prahy a symbolem české národní identity. Zlatá kaplička, jak se divadlu také říká, byla poprvé otevřena díky celostátní sbírce v roce 1881, po požáru poté roku 1883. Od té doby zde mělo premiéru nespočet slavných inscenací. S divadlem je spjata celá řada významných osobností ze všech možných uměleckých oblastí – ať už se jedná o architekta Josefa Zítka, autora opony Vojtěcha Hynaise, malíře Mikoláše Aleše či dramatiky J. K. Tyla a Karla Čapka nebo herce Hugo Haase, Danu Medřickou či Rudolfa Hrušínského.
Mapa - Národní divadlo

Národní, 110 00, Praha 1

Telefon: +420 731 188 259
E-mail: Podpora@kultura.cz
Web: http://www.narodni-divadlo.cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz