Omlouváme se, bohužel pro tuto akci
momentálně nenamáme žádné volné termíny.
Turistický okruh Teplickými skalami (5 nebo 9 km) je veden po modré značce. Jeho projití trvá minimálně tři hodiny. Z Teplických skal je možné dojít Vlčí roklí až do Adršpachu. Stejně jako v adršpašském skalním městě mnohé skalní útvary nesou trefná pojmenování, některé názvy se tradují už od dob prvních turistů z přelomu 18. a 19. století. Oproti Adršpachu, kde jsou k vidění zejména izolované věže a pilíře, nabízejí Teplické skály mnohem divočejší a souvislejší skalní stěny. Navíc tu nenarazíte na fronty v soutěskách jako v Adršpašpachu. A to je jistě neocenitelné plus.
Skalní město
Od pokladny vyjdete kolem posledního domu po široké cestě. Z té asi po 100 m přejdete na pěšinu a vstoupíte do lesa. Pěšina vás po chvíli přivede k prvním schodům a potom k Ozvěně, starému dřevěnému altánu s výhledem na skalnatý Lysý vrch. Od Ozvěny pokračujete po kamenité lesní cestě, která stoupá do úzkého údolí plného vysokých stromů a mechem porostlých balvanů. Čím dále do údolí vstupujete, tím vyšší jsou skály, údolí je stále sevřenější a dramatičtější.
Zhruba 400 m za Ozvěnou minete odbočku na zříceninu hradu Střmen, který rozhodně stojí za trochu námahy. Přímo z cesty tu prudce stoupá soustava schodišť a žebříků, které vás dovedou do míst, kde kdysi stával strážní hrad. Dobrodružné a lehce adrenalinové šplhání je zakončeno strmým žebříkem, díky němuž se dá dostat až na nejvyšší skalisko, které je nyní upraveno jako vyhlídková plošina. Stejnou cestou musíte nazpět. Krásná vyhlídka napoví, že je stále na co se těšit.
O 500 m dál se údolí začíná měnit. Výrazně ubývá stromů, kolem se tyčí skály - padesátimetrové stěny, obrovské balvany, štíhlé věže, převisy, díry, temné sluje. Housenka, Skalní brána, Krakonošova harfa, Vlaštovčí hnízdo, Řeznická sekera - to je jen náhodný výčet nevídané skalní podívané. Na křižovatce pokračujete rovně a zanedlouho stojíte pod jedním ze symbolů Teplických skal, pod obrovskou a hladkou Strážní věží. Od chaty u Skalní nevěsty vyjdete několik schodů, projdete kamennou brankou a už se před vámi rozprostírá rozcestí u Sibiře. Zprava, ze skalních soutěsek Sibiře vane chladný až ledový vítr, který jitří vaši zvědavost a láká do svých spárů ...
Vydejte se však raději vlevo. Vystoupíte po kamenných schodech, projdete přes Velké chrámové náměstí a kolem jeskyně Skalní kaple se dostanete na Malé chrámové náměstí. Úzkým průchodem se protáhnete do Lví klece a další klikatá soutěska vás zavede ke druhé kamenné brance. Za ní se soutěska prudce rozšíří, skalní stěny se rozestoupí a znenadání stojíte v Krakonošově zahradě. Kolem se tyčí nejvyšší a nejznámější útvary Teplických skal: Skalní koruna, Chrámové a Martinské stěny, Skalní chrám. Puklinová jeskyně v Chrámových stěnách je nejvyšší jeskynní prostorou v celých Adršpašsko-teplických skalách. Na začátku minulého století se tu pro pobavení turistů hrávalo na flašinet. Přístřešek, který flašinetář obýval, tu stojí dodnes. Pěšina vás vede kolem skal, pak přejdete údolí a dále stoupáte. Míjíte krásné skalní útvary - Ruku v pěst, Indiána Inku, Hrad Trosky, Kance, Psa a mnohé další.
Ve skalní bráně pod Kancem procházíte nejvýše položeným místem prohlídkového okruhu a jste také v polovině celé trasy. Odtud už půjdete většinou s kopce. Projdete pod další dominantou Teplických skal - pod Ledním medvědem, kamennou brankou a skalním průchodem vstoupíte do Anenského údolí. Skalní stěny opět povyrostou do výšky. Zde můžete obdivovat další útvary jako Lahvičky inkoustu, Skalní orel, Ruka se zmrzlinou a pes, Spící labuť, Kvočna, atd....
Poznenáhlu se skály sevřou a cesta vede dál jen úzkými soutěskami. I ty se dál zužují. Při vstupu do Podsvětí musíte projít tunelem pod balvany a dolů po schodech. Zde začíná Sibiř: úzké, klikaté a hluboké soutěsky, vlhko, šero, zima a téměř "věčný sníh", zelený mech na skalních stěnách a křehké kapradí nad našimi hlavami, průchody vysekané ve skalách. Po 200 m vás soutěsky dovedou na rozcestí, kde okruh končí. Odtud se dáte vlevo a stejnou cestou, kterou jste přicházeli, se vrátíte k pokladně a k parkovišti.
Již třetím rokem nabízí Teplické skály jedinečnou podívanou. V prostoru Chrámových stěn hnízdí kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Přestože je z důvodu ochrany tohoto dravce část prohlídkového okruhu uzavřena, je možné zahlédnout sokoly, jak krouží nad přístupnou částí turistického okruhu. Po vylíhnutí mláďat a v období jejich vylétnutí z hnízda je možné sledovat tuto raritu dalekohledem. Pokud budete mít štěstí, stanete se svědky tohoto malého zázraku přírody.
Vlčí rokle
Teplické a Adršpašské skály spojuje Včí rokle, která je pro turisty běžně přístupná, ačkoliv je v posledních letech poněkud zanedbaná a neudržovaná. Cesta Vlčí roklí do Adršpašských skal k Jezírku je dlouhá necelé 4 km a ústí uprostřed turistického okruhu Adršpašskými skalami. Vstupenka zakoupená v jednom ze dvou skalních měst je platná v obou z nich, pokud přecházíte právě Vlčí roklí.
Základní informace
Pokladna na prohlídkový okruh je od dubna do listopadu otevřena denně od 8:00 do 18:00 hodin. Délka sezóny se upravuje podle aktuální sněhové pokrývky. Změna vyhrazena dle aktuálního počasí. Délka prohlídky je cca 2 - 3 hodiny.
Prohlídkový okruh Teplickým skalním městem není, z hlediska schůdnosti, přístupný s kočárkem ani vozíčkem.
Zakoupená vstupenka je platná i v Adršpašském skalním městě, pokud jste přišli vlčí roklí.
Letní sezóna
Otvírací dny | Čas | |
Duben - Listopad | Po - Ne | 8:00 - 18:00 |
Zimní sezóna
Skalní město je v zimní sezóně zavřené, zůstává přístupné pouze na vlastní nebezpečí návštěvníků.
Teplické skalní město

Horní, 549 57, Teplice nad Metují
Telefon:
+420 775 761 003
E-mail:
info@teplickeskaly.com
Web:
http://www.teplickeskaly.com