THE BEST OF SWAN LAKE
THE BEST OF SWAN LAKE
Divadlo Hybernia
Náměstí Republiky, 110 00, Praha 1
Telefon:
+420 724 756 837
E-mail:
vstupenky@ticket-production.cz
Web:
http://www.hybernia.eu
Divadlo Hybernia najdete přímo v centru hlavního města Prahy, na Náměstí Republiky v domě U Hybernů. Jeho lokalita je vskutku výjimečná – nachází se v těsné blízkosti Prašné brány a Obecního domu. Po několika výrazných rekonstrukcích nabízí kvalitní a moderní prostředí pro konání divadelních představení a muzikálů. Kromě nich na programu divadla najdete i koncerty hvězd jako je Anna K., Václav Neckář, Aneta Langerová, David Koller či Iva Bittová.
Hybernia se může pochlubit skvělým zázemím a technickým vybavením. K dispozici má dvě digitálně řízené točny a dvě ručně řízená propadla. Přímo za jevištěm je umístěn výtah na dekorace, který usnadňuje práci při vytváření scény. Další dva výtahy vedou k hereckým šatnám a jsou na stranách jeviště. Stavba divadla vznikla na místě původního kostela. Její nevýhodou je tedy, že má nedostatek bočních a skladovacích prostor pro kulisy.
Divadlo Hybernia se těší divácké přízni, ročně ho navštíví okolo neuvěřitelných 180 tisíc diváků. Divadelní představení a koncerty jsou tu často natáčeny televizí.
Premiérovým představením v nově upraveném divadle byl 23. listopadu 2006 muzikál Golem autorů Karla Svobody, Zdeňka Zelenky, Filipa Renče a Lou Fanánka Hagena. Mezi další slavné inscenace pak patří například Dracula, Zorro, Mary Poppins nebo Lucrezia Borgia. Kromě divadelních představení se tady také konají koncerty, vystoupil zde 4TET, Jarek Nohavica nebo Iva Bittová. Ze zahraničních interpretů si tu zahrál například i Charlie Watts, bubeník legendární kapely Rolling Stones.
Divadlo Hybernia sídlí v budově bývalé celnice, kde původně býval raně barokní kostel Neposkvr-něného početí Panny Marie. Budova byla postavena irskými františkány, jinak také hyberny (odtud název Hybernia), kterým stavbu povolil císař Ferdinand II.
Stavba kostela byla dokončena v roce 1659. U tohoto kostela se poprvé v české raně barokní tvorbě objevilo v návaznosti na italské vzory bezvěžové průčelí. Roku 1672 byla pak věž na budovu dodána.
Od roku 1785 spadala budova kostela pod vojenskou správu, od ní ji roku 1793 v dražbě odkoupil hrabě Sweerts-Sporck, který přišel s nápadem zřídit zde první pražské divadlo. V refektáři pak skutečně od roku 1789 hrála divadelní společnost.
Po Sporckově smrti se stala majitelem bankovní společnost a ta nechala kostel přestavět v letech 1808 až 1811 na celnici. Projekt měl na starosti vídeňský dvorní architekt Louis Montoyer a profesor pražské techniky Jiří Fischer. Podobu, kterou ji vtiskli, má budova dodnes.
Další přestavba přišla roku 1938, kdy zde byla podle plánu Josefa Karla Říhy zřízena výstavní síň. Stavební práce byly dokončeny roku 1949 a jako výstavní síň budova sloužila až do roku 1991, kdy byla pro špatný stav uzavřena.
Divadelním účelům byl dům U Hybernů uzpůsoben na základě projektu architekta Michaela Klanga při přestavbě v letech 2005–2006. Umístění hlediště a jeviště bylo uspořádáno podle tehdejšího rozdělení kostelní lodi a presbytáře. V přízemí pod hledištěm byl vytvořen vestibul, do kterého se dá vejít z ulice Na Příkopech i z ulice Hybernská. Při realizaci projektu byla objevena původní kaple sv. Patrika a pozůstatky nástěnných maleb.
-
Jakubské náměstí, 602 00, Brno
-
Rooseveltova, 602 00, Brno
-
Chelčického, 542 32, Úpice
-
Dlouhá, 500 01, Hradec Králové