Kombinovaná prohlídka terezíského památníku


Datum a čas konání Místo konání Vstupenka
1.1.2014 - 31.12.2014 Památník Terezín Vyprodáno
1.1.2014 - 31.12.2014 Památník Terezín – Malá pevnost Vyprodáno
1.1.2014 - 31.12.2014 Památník Terezín – Magdeburská kasárna Vyprodáno
1.1.2014 - 31.12.2014 Památník Terezín – Muzeum ghetta Vyprodáno

Memento neuvěřitelného utrpení perzekuovaných nacistickým terorem. Prohlídka zahrnuje všechny zpoplatněné objekty Památníku Terezín, tedy především Malou pevnost, Magdeburská kasárna a Muzeum ghetta v bývalé terezínské škole.


Součástí nacistických plánů na nové uspořádání Evropy bylo tzv. „konečné řešení židovské otázky“. Také na obsazeném území Čech a Moravy byli občané židovského původu pronásledováni a od listopadu 1941 postupně deportováni do města Terezína (Hlavní pevnost), kde pro ně nacisté zřídili tzv. ghetto. Zde měli být soustředěni do doby, než budou vyhlazovaní tábory na východě připraveny k jejich konečné likvidaci.

Židovským vězňům sloužila k ubytování nejprve kasárna a po vystěhování terezínských obyvatel v polovině roku 1942 i všechny civilní domy. Při obrovském přeplnění tábora však obývali i půdy, sklepy a kasematy ve valech. Terezín se stal největším koncentračním táborem na území českých zemí. Proudily sem tisícové transporty Židů nejen z protektorátu, ale i z Německa, Rakouska, Holandska, Dánska a koncem války i ze Slovenska a Maďarska.

Za necelé 4 roky jím prošlo více než 140 000 vězňů – mužů, žen i dětí. V posledních dnech války k nim přibylo ještě na 15 tisíc vězňů, kteří dorazili do Terezína s tzv. evakuačními transporty z koncentračních táborů vyklízených před postupující frontou. Na 35 000 vězňů zde v důsledku stresu, hladu a hrozných ubytovacích a hygienických podmínek zemřelo.

Terezínskému táboru pro Židy velela nacistická komandantura, která předávala příkazy tzv. židovské samosprávě. Ta se starala o vnitřní chod tábora. Přímý dohled nad vězni vykonávali protektorátní četníci, kteří z velké většiny sympatizovali s uvězněnými, snažili se jim pomoci a udržovat kontakty s vnějším světem.

V táboře platily všemožné zákazy a nařízení, pouze kulturní život byl po určité době povolen, neboť měl posloužit jako kulisa k zastření pravdy o osudu, který byl Židům předurčen. Vězni se k umění upnuli, neboť jim pomáhalo překonávat deprese a strach z neznámé budoucnosti. Snažili se, aby ani vězněné děti nezaostávaly v učení a neztrácely rozhled. Přes zákaz nacistů se proto provádělo tajné vyučování a přidělení učitelé a vychovatelé se dětem věnovali s nesmírnou obětavostí. I za hradbami ghetta je připravovali na svobodnou budoucnost.

Bohužel, jak transporty do ghetta přicházely, tak také postupně odcházely – do neznáma. Od října 1942 směřovaly téměř všechny do Osvětimi – Birkenau, nejstrašnějšího z vyhlazovacích táborů. Z Terezína na „Východ“ bylo vypraveno celkem 63 transportů, jimiž odešlo více než 87 000 osob. Z nich se dočkalo osvobození 3 800. Tragický byl osud terezínských dětí. Ze 7 590 nejmenších vězňů deportovaných na východ se osvobození dožilo jen 142. Jen ty děti, které zůstaly po celou dobu v Terezíně, měly šanci se zachránit. Ke dni osvobození se v Terezíně nacházelo kolem 1 600 dětí ve věku do 15 let. O jejich životě vypovídají verše, deníky, ilegálně vydávané časopisy a tisíce kreseb – často to jediné, co po nich zůstalo.

  Otvírací dny Čas
Leden - Březen Po - Ne 9:00 - 16:30
Duben - Říjen Po - Ne 9:00 - 18:00
Listopad - Prosinec
Po - Ne 9:00 - 16:30


Památník Terezín

pamatnik-terezin-4-1.jpg
Při vyslovení jména Terezín si dnes málokdo vybaví opevněné město a sesterskou pevnost Josefova. Terezín je symbolem, ale i místem dění nelidských hrůz druhé světové války, holokaustu a nacistického útlaku v Československu. Památník, jenž se zde nachází budiž mementem pro nás i další generace. Mementem hrůz, ke kterým již nikdy nesmí dojít.
Mapa - Památník Terezín

Principova alej, 411 55, Terezín

Telefon: +420 416 782 577
E-mail: pamatnik@pamatnik-terezin.cz
Web: http://www.pamatnik-terezin.cz/cz

Více o místě konání


Hlavní partneři projektu Kultura.cz
Mediální partneři projektu Kultura.cz
Ostatní partneři projektu Kultura.cz